У листопаді обсяги аптечного продажу ліків зросли на 21,6% у гривневому вираженні, однак у натуральному фіксується спад на близько −0,8%. Загалом же за підсумками 11 міс 2024 р. щодо обсягів роздрібної реалізації препаратів у гривневому вираженні виявляється зростання на +17,7%, а в упаковках відмічається спад на −0,6%. Щодо поточних показників, то за період з 1 до 5 грудня 2024 р. темпи збільшення обсягів аптечного продажу ліків у грошовому вираженні становлять +21,8%, а у натуральному фіксується спад на −2,4%. За даними Центру громадського здоров’я, показники захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) залишаються значно нижчими за епідпоріг, на 48-му тижні інтенсивний показник захворюваності на ГРВІ, включно із COVID-19, на 30,2% менше епідемічного порога, розрахованого для України. Водночас обсяги продажу препаратів для терапії та профілактики застудних захворювань продовжують зростати значними темпами. У цій публікації наведені обсяги продажу ліків з початку 2024 р. у потижневій та поденній динаміці. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».
На 48-му тижні 2024 р. показники розвитку ринку прискорилися, збільшення обсягів аптечного продажу лікарських засобів у грошовому вираженні становлять +25% порівняно з аналогічним тижнем минулого року. У натуральному ж вираженні ринок також вийшов на позитивні показники, продемонструвавши зростання на 1% (рис. 1).
Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 48-го тижня 2024 р.
Втім у поденній динаміці роздрібної реалізації ліків встановлено, що на початку 49-го тижня обсяги продажу значно нижчі, ніж у попередні тижні. Також знизилися і показники розвитку ринку. Станом на 5.12.2024 р. зростання у гривневому вираженні становить +10,7%, а у натуральному фіксується спад на −10,4% порівняно із аналогічним днем (з урахуванням відповідної доби тижня) минулого року (рис. 2).
Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1.01 до 5.12.2024 р.
Динаміка аптечного продажу топ-5 АТС-груп 2-го рівня свідчить про подовження тривалої тенденції збільшення частки споживання препаратів групи R01 «Засоби, що застосовуються при захворюваннях порожнини носа» у загальній структурі споживання ліків. Значними темпами зростає частка споживання препаратів групи R05 «Засоби, що застосовуються у разі кашлю та застудних захворювань», але поки що ця група не входить до топ-5 (рис. 3). Також фіксується поступове збільшення споживання анальгетиків та антибіотиків.
Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-5)* у грошовому і натуральному вираженні з 1.01 до 5.12.2024 р.
Основним фактором зростання ринку в грошовому вираженні залишається інфляційна складова, яка відображає зміну обсягів аптечного продажу лікарських засобів за рахунок зміни ціни. На 48-му тижні її внесок оцінюється у 16%. Втім фіксуються і значні показники індексу заміщення, який відображає зростання ринку в грошовому вираженні за рахунок збільшення споживання в упаковках та перерозподілу споживання у бік більш дорогих препаратів (рис. 4).
Рис. 4. Динаміка індикаторів зростання ринку лікарських засобів у грошовому вираженні з 1-го до 48-го тижня 2024 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим