Щоб зрозуміти «глибокі матерії» етіології нейродегенеративних порушень та наслідків, які вони спричиняють, варто звернути увагу на першопричину більшості з них. А саме вітамін В6 (піридоксин).
Що таке піридоксин?
Піридоксин, або вітамін В6 — це один із водорозчинних вітамінів з групи В, який природним чином міститься в багатьох продуктах харчування, а також входить до складу низки лікарських засобів та дієтичних добавок. Піридоксаль-5′-фосфат є активною формою коферменту та найпоширенішим показником рівня В6 в крові в організмі, що допомагає більш ніж 100 ферментам виконувати різні функції, включаючи розщеплення білків, вуглеводів і жирів, підтримку нормального рівня гомоцистеїну, імунної функції та здоров’я головного мозку1.
Найпоширенішим вітаміном B6 у добавках є піридоксин (у формі піридоксину гідрохлориду), хоча деякі добавки містять піридоксаль-5′-фосфат1.
В Україні на ринку вітамін В6 представлений у формі піридоксину гідрохлорид у формі розчину для ін’єкцій, а також у складі вітамінно-мінеральних комплексів2.
Близько 28–36% населення вживає дієтичні добавки, що містять піридоксину гідрохлорид. Здебільшого це дорослі віком 51 рік і старше та діти віком молодше 9 років. Дієтичні добавки піридоксину гідрохлориду доступні у формі капсул, драже або таблеток для перорального прийому (включаючи сублінгвальні та жувальні таблетки) і розчини. Поглинання вітаміну B6 з дієтичних добавок подібне до засвоєння харчових продуктів. Попри те що організм добре засвоює високі фармакологічні дози вітаміну піридоксину гідрохлориду, він швидко виводить більшу частину його з сечею1.
Піридоксин: для кого та для чого
Науковцями визначено, що низький рівень вітаміну В6 (піридоксину) негативно впливає на роботу головного мозку та може призводити до розвитку низки неврологічних порушень (Brenner М. et al., 2024), зокрема, до зниження когнітивних функцій у людей літнього віку (Hughes C.F. et al., 2017). Кілька досліджень продемонстрували зв’язок між піридоксином (вітаміном В6) та функцією головного мозку у людей похилого віку. Наприклад, аналіз даних Бостонського нормативного дослідження старіння виявив зв’язок між вищими концентраціями вітаміну B6 у сироватці крові та кращими результатами тестів на пам’ять у 70 чоловіків віком 54–81 рік (Riggs K.M. et al., 1996). Низький рівень піридоксину пов’язують також з порушенням пам’яті і здатності до навчання, розвитком тяжкої депресії та деменції. Попри те що більшість досліджень були проведені десятиліття тому, точний механізм впливу вітаміну В6 у розвитку психічних порушень досі залишався незрозумілим. Відомо було лише те, що підвищене споживання вітаміну В6 (піридоксину) є недостатнім для запобігання розвитку порушень функції головного мозку (Brenner М. et al., 2024).
Нові можливості в нових дослідженнях
Дослідницька група з Університету медицини Вюрцбурга виявила новий спосіб більш ефективного підвищення рівня вітаміну B6 у клітинах (у тому числі у формі піридоксину гідрохлориду), а саме шляхом спеціального пригнічення його внутрішньоклітинної деградації. Зокрема, визначено, що генетичне вимкнення ферменту піридоксальфосфатази, що розкладає вітамін B6, у мишей покращує просторове навчання та пам’ять. Речовиною, яка може пригнічувати піридоксальфосфатазу і таким чином уповільнювати деградацію вітаміну B6, є 7,8-дигідроксифлавон, який вже описаний у численних наукових статтях як молекула, яка може покращувати процеси навчання та пам’яті на моделях психічних розладів. Нові знання про дію піридоксину гідрохлориду в ролі інгібітора піридоксальфосфатази тепер відкривають нові пояснення ефективності цієї речовини. Це може покращити механістичне розуміння психічних розладів і представити новий терапевтичний підхід при розладах головного мозку (Brenner М. et al., 2024).
1За даними Національного інституту здоров’я (National Institutes of Health — NIH) (ods.od.nih.gov).
2За даними Державного реєстру лікарських засобів (www.drlz.com.ua).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим