Постановою визначено перелік медичних послуг, які покриватиме держава, тарифи, правила розрахунку їх вартості, а також перелік лікарських засобів і медичних виробів, які пацієнти зможуть отримати за програмою реімбурсації. Щодо програми «Доступні ліки», її бюджет становитиме 6,6 млрд грн та з 1 січня 2025 р. вона значно розшириться. До програми додано понад 30 нових діючих речовин, включаючи комбіновані препарати для лікування серцево-судинних захворювань, ревматологічних, неврологічних, ендокринологічних та дитячих хвороб.
Що зміниться для пацієнтів та надавачів медичних послуг у 2025 р.?
- Первинна медична допомога.
Основний фокус у ПМГ–2025 — на посиленні первинної медичної допомоги. Підвищиться тариф на первинну медичну допомогу. Базова капітаційна ставка на 2025 р. становитиме 844,4 грн замість 786,65 грн у 2024 р., а також додано сільський коефіцієнт. На виконання Указу Президента від 26.07.2024 р. № 483 «Про заходи щодо забезпечення доступності медичної і реабілітаційної допомоги, лікарських засобів та медичних виробів у сільській місцевості» для сільських медичних закладів «первинки» впроваджується коефіцієнт 1,1 до базової ставки. Це дозволить збільшити фінансування закладів первинної допомоги, а медики, що працюють у селах, отримуватимуть більше коштів за кожного пацієнта.
- Екстрена медична допомога.
Вперше запроваджено трирічні договори з центрами екстреної допомоги. У 2025 р. збільшено тариф на послугу до 306,3 грн замість 289 грн у 2024 р. Також впроваджуються спеціальні коефіцієнти за готовність надавати медичні послуги з екстреної медичної допомоги відповідно до умов роботи на території можливих бойових дій, активних бойових дій та для гірських регіонів.
- Посилено амбулаторний пакет.
У 2025 р. кардинально змінено підходи до оплати амбулаторного пакету. Відтепер оплата відбуватиметься не за окремі втручання, а за цілісну послугу, що враховує клінічний маршрут пацієнта. Також значно збільшено кількість категорій лабораторних та інструментальних досліджень.
- Реагуючи на виклики сьогодення, зростають фінансування та обсяги послуг з лікування травм війни.
За лікування найтяжчих пацієнтів, у переважній більшості — з травмами війни, заклади, що надають пролонговану медичну допомогу в рамках пакетів «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» і «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», будуть отримувати додаткове фінансування. З 2025 р. за терапевтичним та хірургічними пакетами запроваджено додаткові коефіцієнти:
- за проведення найскладніших операцій, зокрема на серцево-судинній системі;
- за лікування пацієнта у відділенні інтенсивної терапії;
- за проведення інтервенцій з діалізу при гострих станах.
- Посилення реабілітації.
У рамках пакету «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» додано можливість отримання пацієнтами до 26 реабілітаційних циклів на рік. Це особливо важливо для пацієнтів із ампутаціями. У пакеті з амбулаторної реабілітації запроваджується послуга самостійної терапії (фізична, ерготерапія, терапія мови та мовлення) з не менше ніж 10 реабілітаційними сесіями.
- Паліативна допомога.
У 2025 р. суттєво збільшився спектр послуг з надання паліативної допомоги: розширено кількість послуг із 1 до 7, кожна з яких має свої коефіцієнти. Вперше запроваджено дві послуги з надання допомоги найбільш вразливим пацієнтам — особам похилого віку з коморбідними станами та особам з віковою деменцією. Збільшено фінансування за пацієнтів з наслідками тяжких черепно-мозкових травм. Для дітей запроваджено підвищені коефіцієнти, а ставка за пролікований випадок у стаціонарі становитиме 8735 грн.
- Ментальне здоров’я.
У 2025 р. до пакету первинної медичної допомоги повністю інтегровано послугу з психічної підтримки пацієнта на первинному рівні. Тобто послуги з охорони ментального здоров’я надаватимуть усі заклади первинної медичної допомоги, які уклали договір з Національною службою здоров’я України.
Також з 1 січня 2025 р. запроваджується новий пакет медичних послуг «Психосоціальна і психіатрична допомога дорослим та дітям, що надається в центрах ментального (психічного) здоров’я та мобільними мультидисциплінарними командами». Центри психічного здоров’я забезпечать доступну та якісну психіатричну й психологічну допомогу на різних рівнях. Особливий акцент — на підтримці дітей, ветеранів та переселенців.
Функціонування центрів психічного здоров’я є частиною реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні до 2030 р. та впроваджується в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
- Єдиний медичний простір.
У 2025 р. всі медичні заклади Національної академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров’я України, Державного управління справами увійдуть до єдиного медичного простору. Для залучення державних установ до реалізації ПМГ передбачено пакет «Перехідне фінансове забезпечення надання медичних послуг закладами охорони здоров’я».
Також передбачено нові мінімальні стандарти оплати та покращення умов праці. Лікарі-інтерни, які працюють у державних та комунальних закладах, повинні отримувати заробітну плату на рівні щонайменше 15 тис. грн на місяць.
Крім того, в ПМГ–2025 залишається пакет послуг «Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів (фармацевтів)-інтернів». Кошти, які медичні заклади отримують за цим пакетом, мають бути спрямовані саме на підготовку інтернів, першочергово для доплат кураторам лікарів-інтернів.
За матеріалами moz.gov.ua та facebook.com/nszu.ukr
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим