Що таке грибок на ногах і як він виглядає?
Мікоз на ногах, або грибок стоп — це поширене грибкове захворювання шкіри (близько 15% населення світу мають грибкові інфекції стоп (грибок стоп або епідермофітія стоп) (Bell-Syer S.E. et al., 2012)). Здебільшого потерпають стопи, зокрема шкіра між пальцями ніг, а саме між мізинцем та сусіднім пальцем, та підошви (InformedHealth.org, 2006). Місце ураження ніг називають «стопою спортсмена» (Bell-Syer S.E. et al., 2012).
Викликають мікоз ніг патогенні гриби, які розмножуються у вологому середовищі (зокрема збудники родів Epidermophyton, Microsporum, Trichophyton та Candida) та проникають в шкіру через невеликі тріщини або поверхневі рани на ногах (наприклад «підхопити» інфекцію можна у громадських басейнах). Варто зазначити, що ці ж гриби часто викликають грибкові інфекції нігтів (InformedHealth.org, 2006).
Основні симптоми грибка на ногах
Пацієнти з мікозом стоп зазвичай скаржаться на:
- свербіж ніг та відчуття печіння;
- лущення шкіри;
- появу тріщин між пальцями;
- почервоніння та запалення;
- ущільнення та зміну кольору нігтів (при поширенні інфекції на нігтьову пластинку) (Nigam P.K. et al., 2023).
Як передається грибкова інфекція?
Грибкові інфекції шкіри «процвітають» у вологому та теплому середовищі. А ноги людини є для них буквально «ідеальним домом»: більшу частину дня ноги знаходяться у взутті, тому часто залишаються теплими й вологими. До того ж шкіра стоп багата на кератин – білок, який слугує для грибів поживним середовищем (InformedHealth.org, 2006).
Грибкова інфекція стоп передається через контакт із зараженою поверхнею або предметами: наприклад взуттям, рушниками, підлогою здебільшого у громадських місцях (басейнах або саунах). Варто відмітити, що ризик зараження підвищується при надмірному потовиділенні (гіпергідрозі). А призводить до швидкого зараження, особливо в умовах вологи та тепла, недотримання індивідуальної гігієни (Nigam P.K. et al., 2023).
Попри те що мікоз стоп не викликає серйозних проблем у здорових людей, зазвичай він не зникає сам по собі. Якщо його ігнорувати, інфекція може не лише поширюватися на інші ділянки тіла, включаючи нігті (спричиняючи оніхомікоз, який складніше лікувати), але й призвести до інших, більш неприємних ускладнень (пошкоджена грибком шкіра стає вразливою для бактерій, іноді організм може відреагувати алергічним висипом на інших ділянках тіла). Особливо небезпечним мікоз стоп може бути для людей з цукровим діабетом, порушеннями кровообігу або ослабленим імунітетом (наприклад через ВІЛ або хімієтерапію), у яких навіть незначна грибкова інфекція може стати причиною серйозних бактеріальних інфекцій, виразок і навіть гангрени (InformedHealth.org, 2006; Nigam P.K. et al., 2023).
Про лікування грибка на ногах
Більшість пацієнтів із мікозом стоп можуть контролювати свій стан самостійно за допомогою місцевого лікування (мазі, креми, гелі (Nigam P.K. et al., 2023)).
Перше, що зазвичай призначають при лікуванні, — це топічні засоби (наприклад креми, гелі, спреї, розчини або мазі від грибка на ногах), основою яких є протигрибкові речовини — кетоконазол, клотримазол, тербінафін, міконазол, тиконазол, біфоназол, сертаконазол, ефіноконазол, нафтифін, циклопірокс, аморфолін, ністатин, натаміцин*, які чинять фунгіцидну дію.
Якщо в окремих випадках мікоз стоп не вдається «зупинити» топічною терапією або має місце хронізація процесу, слід звернутися до лікаря, який може розглянути застосування системного лікування (Bell-Syer S.E. et al., 2012), наприклад пероральних форм протигрибкових препаратів, які містять гризеофульвін або тербінафін**.
Щодо того, чим лікувати грибок на ногах у домашніх умовах, то, наприклад, такі домашні засоби, як ванночки із содою, або ефірні олії (олія чайного дерева, лемонграсу, герані, лимонна, лавандова, м’ятна, евкаліптова олія), можуть допомогти полегшити свербіж та запалення. Зокрема, в дослідженнях продемонстровано, що бікарбонат натрію (сода) може пригнічувати ріст гриба роду Candida (Tomás M. et al., 2021), а компоненти олії чайного дерева виявляють підвищений рівень протигрибкової активності (Mingorance Á.E. et al., 2024).
Профілактика грибка, або Як уберегти себе
Звісно, найкраще — не хворіти і намагатися робити все для того, щоб попередити захворювання. Зокрема, щоб уникнути грибкової інфекції стоп, важливо дотримуватися наступних правил:
- підтримувати гігієну ніг;
- носити дихаюче взуття та змінювати шкарпетки щодня;
- не ходити босоніж у громадських місцях (сауни, басейни);
- періодично дезінфікувати взуття та користуватися індивідуальними рушниками (InformedHealth.org, 2006).
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
*За даними Державного реєстру лікарських засобів за кодом АТС D01A «Протигрибкові засоби для місцевого застосування» (www.drlz.com.ua).
**За даними Державного реєстру лікарських засобів за кодом АТС D01В «Протигрибкові засоби для системного застосування» (www.drlz.com.ua).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим