Що таке ячмінь та як він виглядає
Ячмінь на оці, або гордеолум — це гостра, болісна офтальмологічна патологія, що уражує сальні залози верхньої або нижньої повіки, яка виглядає як червона припухлість на повіці та поступово наповнюється гноєм. Здебільшого це захворювання викликається бактеріальною інфекцією, найчастіше золотистим стафілококом (Staphylococcus aureus). Попри те що гордеолум зазвичай є самообмеженим та доброякісним станом, він може призводити до значного дискомфорту та низки функціональних порушень (Willmann D. et al., 2024).
Основні причини виникнення ячменя
До факторів ризику, які провокують розвиток запалення на повіці (ячменя), належать недостатня гігієна повік, брудні руки або користування брудними рушниками, недотримання гігієни при використанні косметики, знижений імунітет, хронічні захворювання (наприклад цукровий діабет чи хронічний блефарит), носіння контактних лінз без належної їх дезінфекції тощо (Willmann D. et al., 2024).
Симптоми ячменя на оці
Гордеолум проявляється як локалізований пустульозний набряк з еритемою та болісністю вздовж краю повіки. Зокрема, під час хвороби фіксуються такі симптоми, як припухлість на повіці (локалізована), почервоніння, набряк, біль при дотику до очей, відчуття печіння або свербіж, за 2–3 дні перебігу — формування гнійника на оці, іноді — підвищення температури тіла.
Чим лікувати ячмінь на оці в домашніх умовах
Ячмінь може тривати 1–2 тижні і зазвичай розрішується сам собою. Однак пришвидшити процес можна спробувати за допомогою деяких домашніх процедур.
Зокрема, у домашніх умовах можна спробувати накладати по кілька разів на добу теплі компреси на уражену ділянку, з наступним делікатним масажем або протиранням повіки. У цьому випадку використання тепла може допомогти ячменю швидше гоїтися, стимулюючи його розкриття та дренування*.
Варто одразу зауважити, що пробувати видаляти ячмінь за допомогою стискання або видавлювання гною заборонено, адже це може погіршити ситуацію*.
Коли потрібно звернутися до лікаря
Однак не завжди лікування ячменя в домашніх умовах є достатнім. Якщо гордеолум не почне гоїтися після тижня використання теплих компресів, рекомендується звернутися за консультацією до лікаря.
До лікарні також слід звернутися в разі вираженого збільшення ячменя в розмірах або коли він кровоточить чи впливає на зір, або ж все око, повіка або обидва ока стають червоними чи виникає почервоніння або набряк інших ділянок обличчя (наприклад щоки)*.
Фармакологічне втручання при ячмені
За наявності ячменя на оці лікар з огляду на стан хворого може призначити системні та топічні лікарські засоби (наприклад мазі від ячменя) з антибіотиком, антисептичні краплі, знеболювальні протизапальні засоби або ж у більш серйозних та складних випадках — хірургічне втручання (відкриття та дренування ячменя)*.
Як уникнути повторного виникнення
Ячменю можна запобігти, дотримуючись належної гігієни очей. Зокрема, важливо уникати тертя очей та переконатися, чи руки чисті, перш ніж торкатися обличчя та очей (наприклад перед вставлянням або зняттям контактних лінз), обов’язково змивати весь макіяж з обличчя та повік перед сном, не ділитися з іншими косметичними засобами для очей та не використовувати стару косметику (наприклад туш для вій бажано змінювати кожні 2–3 міс)*.
Якщо ж ячмінь розвивається часто, можливо, існує хронічне джерело інфекції, яке потребує додаткового діагностування та відповідного лікування.
*За даними Гарвардської медичної школи (Harvard Medical School — HMS) (www.health.harvard.edu).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим