Хоча ведення вагітності та надання детальних консультацій є головною прерогативою акушерів-гінекологів, фармацевти теж можуть відігравати важливу роль. Вони часто є першими фахівцями, до яких можуть звертатися жінки зі скаргами або запитаннями щодо свого здоров’я, у тому числі й стосовно перебігу вагітності. І одним із таких поширених проблемних питань є менструація під час вагітності.
Про деякі анатомо-фізіологічні аспекти жіночого здоров’я
Менструація — це процес, під час якого ендометрій (слизова оболонка матки) відшаровується та виводиться з організму. Це відбувається, коли запліднення яйцеклітини не відбулося і організм починає готуватися до нового циклу (InformedHealth.org, 2006).
Натомість під час вагітності ендометрій життєво необхідний для підтримки ембріона, забезпечуючи його прикріплення та подальше існування та розвиток. Сприятливе середовище для імплантації створюється за допомогою хемокінів, факторів росту та молекул клітинної адгезії (КАМ), які виробляються залозистим секреторним ендометрієм (Tal R. et al,, 2021). Сучасні дослідження свідчать, що ендометрій діє як «сенсор» якості ембріонів, який сприяє імплантації еуплоїдних ембріонів та у багатьох випадках запобігає імплантації та/або подальшому розвитку генетично аномальних ембріонів (Deryabin P.I. et al., 2024).
Отже, виходить, що втрата ендометрію під час вагітності — це по суті втрата самої вагітності. А справжня менструація під час вагітності неможлива — ні з анатомічної, ні з фізіологічної точки зору.
Але на що ж тоді можуть скаржитися вагітні, коли хибно ідентифікують свої можливі кров’янисті виділення як менструальні?
Причини кров’янистих виділень під час вагітності
Будь-яка жінка може мати вагінальну кровотечу в певний момент її життя. Зокрема, частота вагінальних кровотеч у І триместр вагітності становить близько 25 (Jeanmonod R. et al., 2023).
Вагінальна кровотеча під час вагітності має багато причин та може виникати на ранніх (поширене явище — у 15–25 випадках зі 100 вагітностей) або пізніх термінах вагітності.
Зокрема, у деяких випадках причиною появи кров’янистих виділень під час вагітності (у перші тижні) можуть бути фізіологічні зміни в організмі жінки, а саме:
- імплантаційна кровотеча, яка визначається як невелика кількість кров’янистих виділень, що виникають через близько 10–14 днів після зачаття. Вважається, що імплантаційна кровотеча відбувається, коли запліднена яйцеклітина прикріплюється до слизової оболонки матки та виникає приблизно в той час, коли очікується менструація, але нею не є. За об’ємом вона зазвичай є меншою, ніж менструальна (www.mayoclinic.org).
- Виділення після гінекологічного огляду або статевого акту: шийка матки під час вагітності стає більш чутливою та наповненою кров’ю, а незначне її зовнішнє «подразнення» може призводити до незначних кров’янистих виділень, які відносно швидко минають (www.acog.org).
Окрім вищезазначеного, спричинити кровотечу на ранніх термінах вагітності можуть інфекційні процеси, загроза викидня (втрата вагітності протягом перших 13 тиж вагітності, що трапляється у близько 10 випадках зі 100 відомих вагітностей) та позаматкова вагітність (стан, коли запліднена яйцеклітина не імплантується в матці, а натомість імплантується в іншому місці, зазвичай в одній з фаллопієвих труб).
До поширених проблем, які можуть спричиняти незначні кровотечі на пізніх термінах вагітності, належать запалення та нарости на шийці матки. А виникнення рясної кровотечі може бути спричинене проблемами з плацентою (відшаруванням, передлежанням чи прирощенням).
На пізніх термінах вагітності вагінальна кровотеча може бути ознакою передчасних пологів (до 37-го тижня вагітності), що водночас супроводжуються такими проявами, як:
- зміна вагінальних виділень (стають водянистими, слизовими або кров’янистими) або збільшення їх кількості;
- тиск у тазовій або нижній частині живота;
- постійний, низький, тупий біль у спині;
- незначні спазми в животі з діареєю або без неї;
- регулярні або часті перейми або стиснення матки, часто безболісні (4 р/20 хв або 8 р/год протягом понад 1 год);
- розрив плодових оболонок (фонтануванням або цівкою).
Що робити, коли з’явилися кров’янисті виділення?
У будь-якому випадку та за будь-якої причини важливо не панікувати, але й не ігнорувати ситуацію, що склалася.
- Важливо! Усі виділення під час вагітності, що можуть нагадувати менструацію, потребують негайного спеціалізованого медичного втручання.
Тому коли фармацевт чує про такий симптом у своєї вагітної відвідувачки, має негайно скерувати її до лікаря для подальшої ідентифікації та лікування.
Інна Грабова,
за даними www.acog.org
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим