Вдосконалення професійної діяльності та підготовки медичних працівників: які зміни пропонує МОЗ?

05 Травня 2025 1:01 Поділитися

Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України оприлюднило для громадського обговорення проєкт наказу відомства «Деякі питання підготовки та професійної діяльності за професіями у сфері охорони здоров’я» (далі — проєкт наказу).

Нагадаємо, що наказом МОЗ України від 28.10. 2002 р. № 385 (далі — наказ № 385) вже затверджено відповідні переліки лікарських посад, посад фармацевтів, посад фахівців з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров’я тощо. Однак на виконання вимог зміни, які вноситимуться Законом України від 12.02.2025 р. № 4246-IX (далі — Закон № 4246) до Основ законодавства України про охорону здоров’я, має бути затверджений єдиний перелік професій (посад) працівників сфери охорони здоров’я (далі — перелік професій (посад)). Відповідно, згадані вище переліки посад мають втратити чинність.

Тому проєктом пропонується затвердити такий перелік професій (посад). Його структура передбачатиме 2 блоки:

  1. Базовий перелік професій (посад) працівників сфери охорони здоров’я та відповідні їм професійні кваліфікації.

Він складатиметься з 5 розділів, серед яких перелік фармацевтичних професій (посад) та відповідні їм професійні кваліфікації, який, своєю чергою, розділено на 4 розділи:

  1. Професії (посади) керівників фармацевтичних (аптечних) закладів, їх заступників та відповідні їм професійні кваліфікації — це завідувач аптеки, аптечного складу (бази), заступник керівника (завідувача аптеки, аптечного складу (бази)) — професійна кваліфікація менеджер (управитель) з фармації.
  2. Професії (посади) керівників структурних підрозділів фармацевтичних (аптечних) закладів та відповідні їм професійні кваліфікації — це завідувач відділу аптеки, відділу аптечного складу (бази), лабораторії з контролю якості лікарських засобів — професійна кваліфікація менеджер (управитель) з фармації.
  3. Професії (посади) фармацевтів та відповідні їм професійні кваліфікації — це фармацевт (фармацевт-спеціаліст), фармацевт-аналітик, фармацевт клінічний, фармацевт-косметолог, фармацевт промисловий (магістр з промислової фармації, фармацевт промисловий), фармацевт-токсиколог.
  4. Професії (посади) фармацевтів, робота яких поєднана з навчанням та відповідні їм професійні кваліфікації — це фармацевт-інтерн (магістр з фармації, фармацевт).

Окрім того, проєктом передбачається наявність:

  • професій (посад) професіоналів медико-фармацевтичного профілю та відповідні їм професійні кваліфікації, а саме експерта з оцінки медичних технологій, професіоналів з клінічних досліджень та фармаконагляду;
  • професій (посад) фахівців медико-профілактичного, медико-лабораторного, фармацевтичного профілю та відповідні їм професійні кваліфікації, а саме асистент фармацевта, лаборанта (фармація).
  1. Примірний перелік посад / функцій працівників сфери охорони здоров’я за профілями роботи та відповідні їм професійні кваліфікації.

Цей перелік складатиметься із 2 розділів, а для фармацевтів передбачаються наступні посади:

  • асистент фармацевта з роздрібної реалізації лікарських засобів (професійні кваліфікації, на основі яких набуватимуться нові / додаткові професійні компетентності, що дозволятимуть здійснювати професійну діяльність за відповідним профілем роботи, — акушерка (акушер), сестра медична (брат медичний) та фельдшер);
  • у сільській місцевості завідувач аптеки, заступник завідувача аптеки, завідувач аптечного пункту (асистент фармацевта);
  • лаборант (фармація) (асистент фармацевта).

Також проєктом пропонується затвердити ще один перелік, а саме перелік спеціалізацій підготовки здобувачів вищої та фахової передвищої освіти за спеціальностями галузі знань І «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення» (крім спеціальностей у сфері соціального забезпечення) та їх відповідність групам професій у сфері охорони здоров’я (далі — перелік спеціалізацій).

Крім того, проєктом наказу пропонується виключити з Переліку закладів охорони здоров’я, затвердженого наказом № 385, установи / заклади системи соціального захисту населення, а натомість включити до нього державні спеціалізовані установи судово-медичної експертизи.

У разі ухвалення цього наказу він набуде чинності одночасно з введенням в дію Закону № 4246, тобто 27 вересня 2025 р.

Зауваження та пропозиції потрібно надсилати протягом 30 днів з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, 01601, e-mail: [email protected], [email protected].

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті