6 березня під час засідання Уряду Микола Азаров, Прем’єр-міністр України, нагадав, що з 1 березня в нашій країні запроваджено ліцензування імпортеру лікарських засобів. За його словами, це супроводжувалося дезінформацією населення щодо можливого виникнення дефіциту ліків. «Як бачимо, черг та дефіциту препаратів в аптеках немає. Постачання лікарських засобів відбувається в нормальному режимі. А хтось вибачився перед дезінформованими громадянами України за справжню істерію, розгорнуту в ЗМІ протягом місяця? Дуже сподіваюся, що буде зроблено правильні висновки з чергової спроби налаштувати населення проти влади», — заявив Прем’єр-міністр України, повідомивши, що ліцензії на імпорт за спрощеною процедурою вже отримали приблизно 130 суб’єктів господарювання.
Він також наголосив, що українські ліки виробляються відповідно до стандартів належної виробничої практики, а їх якість та ефективність контролюються від виробництва до аптечної полиці, а ось щодо імпортних ліків далеко не завжди відомо, як вони вироблялися й транспортувалися. На думку М. Азарова, громадяни надто багато коштів витрачають на препарати, тому влада не дозволить завищувати ціни на них. Він нагадав, що 5 березня відбулася зустріч з керівниками найбільших компаній — імпортерів лікарських засобів в Україну: «Я спеціально провів таку розмову, щоб імпортери зрозуміли — наведення порядку буде прогнозованим для учасників ринку і невідворотним, а також для того, аби від фахівців почути, що Уряд повинен зробити для вдосконалення й розвитку вітчизняного фармацевтичного ринку».
Позиція КМУ полягає в тому, щоб в Україні продавалися лікарські засоби тільки з підтвердженою ефективністю та за справедливими цінами, які можна порівняти з цінами в сусідніх країнах, без зайвих посередників та недобросовісної реклами. М. Азаров повідомив: «На моє доручення проаналізовано продажі ліків за їх найменуванням. Виявляється, що з 10 препаратів, які найбільше купують в Україні, тільки 1 продається в Європі. Структура захворюваності в нас приблизно однакова. Виникає запитання: чим же лікують українських пацієнтів, і чим вони відрізняються від людей з таким же діагнозом у ЄС? Виходить, наші люди витрачають приблизно 2 млрд грн. на ліки з непідтвердженою ефективністю? На підставі чого лікарі рекомендують препарати, практично невідомі на європейському ринку, а імпортери завозять в Україну лікарські засоби, яких уникає медицина в інших країнах? Я запитую в МОЗ України: які проводилися клінічні випробування цих популярних в Україні препаратів? Як стає можливим, що біологічно активні добавки реєструються як лікарські засоби? Це робиться для того, щоб зменшити обов’язкові надходження до бюджету? Інформація МОЗ України з цього приводу буде заслухана на одному з найближчих засідань Уряду».
Прем’єр-міністр України розповів, що під час візиту до Польщі він поцікавився, скільки коштує один відомий препарат. Виявилося, на 70% дешевше, ніж в Україні: «Я запитую: які такі надзвичайні зусилля прикладаються й витрати виникають щодо імпорту цих ліків, що з нашого боку кордону вони на 2/3 дорожчі? Якщо в цій захмарній ціні є корупційна складова, давайте факти — і покладемо цьому край. Я особисто з гарантією конфіденційності готовий розглянути кожен випадок корупції у цій сфері й жорстко припинити таке неподобство».
Державній службі України з лікарських засобів разом з Міністерством доходів і зборів із залученням учасників ринку доручено забезпечити нормальні, прозорі, прогнозовані умови роботи для імпортерів, а також вивчити питання діяльності митниці, яка, за інформацією суб’єктів, довільно змінює правила, заднім числом змінює коди товарів і, відповідно, нараховує більші сплати.
Також було згадано й про Пілотний проект щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою (далі — Пілотний проект). За словами М. Азарова, ефективне впровадження Пілотного проекту стримується тим, що місцева влада визначає перелік аптек, які беруть в ньому участь, тому їх недостатньо. «Думаю, прийшов час розповсюдити дію Пілотного проекту на всі аптеки, а також почати введення референтних цін на інші групи ліків», — наголосив він.
МОЗ України протягом 2 тиж доручено розробити відповідні пропозиції.
«Я ставлю питання категорично: ми маємо переходити на європейську практику в усьому, що стосується здоров’я людей. Недаремно ж ми концентруємо всі можливі ресурси на тому, щоб створювати в Україні медичні заклади найвищого європейського класу, вчимо лікарів передовим методикам, навчаємо працювати їх із суперсучасною технікою. Усі ці зусилля мають бути забезпечені ліками, які лікують, і на які не завищено ціни», — додав Прем’єр-міністр України.
На його думку, кардинальне вирішення цієї проблеми полягає у створенні власного виробництва вакцин, діагностичних засобів, критично необхідних препаратів. М. Азаров доручив віце-прем’єр-міністру України Костянтину Грищенку комплексно проаналізувати ці та інші проблеми розвитку фармацевтичного ринку, питання, які ставлять громадськість і учасники ринку, та запропонувати їх вирішення не в «пожежному» порядку, а стратегічно, з огляду на перспективу євроінтеграції України.
Коментарі