Непереносимість глютену та харчування в ранньому дитинстві: чи існує зв’язок?

09 Березня 2018 10:16 Поділитися

Результати дослідження вчених з Нідерландів свідчать про те, що харчування протягом перших років життя дитини, починаючи з введення прикорму, може впливати на ризик розвитку целіакії.

У дітей у віці 12 міс, у дієті яких присутні в достатній кількості овочі, цільні злаки та рослинні олії, виявляють нижчий ризик виникнення целіакії у віці 6 років із співвідношенням шансів 0,67 відповідно до публікації групи дослідників з Медичного центру Університету Еразма (Medical Center of the Erasmus University), Роттердам, Нідерланди.

Навпаки, якщо діти споживають значну кількість обробленої їжі, то в них є більша ймовірність розвитку захворювання, хоча й не статистично достовірна — відносний ризик 1,19. Аналогічна тенденція спостерігається у дітей, у харчуванні яких домінують м’ясо, молоко та злакові продукти, — відносний ризик 1,18.

Целіакія є достатньо поширеним системним аутоімунним захворюванням, яке вражає близько 1–3% загальної популяції. Концепція аутоімунного патогенезу целіакії підтримується визначенням у генетично схильних суб’єктів продукції аутоантитіл, переважно до тканинної трансглутамінази 2 (TG2A) з наступним розвитком запалення у слизовій оболонці тонкої кишки.

Останні дослідження почали проливати світло на вплив дієти на виникнення та перебіг хронічних захворювань. Зокрема, визначена потенційна користь від дотримання середземноморської та інших дієт з переважним вмістом рослинної їжі для попередження аутоімунних та запальних захворювань. Головними механізмами виникнення запалення у разі надмірного вживання червоного м’яса та насичених жирів вважаються порушення композиції кишкової мікробіоти, зрушення імунної регуляції та потенціювання запалення.

Водночас, дотепер не було достатньо вивчене питання впливу дієтичних особливостей у ранньому дитячому віці на ризик розвитку целіакії. Тому дослідниками було прийнято рішення проаналізувати дані популяційного проспективного дослідження у Роттердамі, в яке включалися діти 2002–2006 рр. народження. У віці приблизно 1 рік батьків просили заповнити опитувальник, який включав 200 харчових продуктів з тих, що традиційно вживають голландські діти молодшого віку.

Учені ідентифікували загалом 1997 дітей, щодо яких батьки надали інформацію про харчування та в яких було визначено антитіла до тканинної трансглутамінази 2 (TG2A).

Результати спостережень дозволяють дійти висновку, що здорове та збалансоване харчування знижує ризик розвитку аутоімунних запальних процесів, які характерні для целіакії. Потрібні подальші дослідження для з’ясування можливостей попередження цього захворювання за рахунок певних дієтичних інтервенцій у дітей, у яких відмічають спадкову схильність.

За матеріалами, наданими Асоціацією дієтологів України

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті