День сім’ї: на що потрібно звернути увагу, щоб бути здоровими

16 Травня 2018 9:29 Поділитися

15 травня разом з усім світом українці відзначають День сім’ї. У сімейному колі дитина вперше дізнається про повагу, любов, підтримку. Родина закладає і перші навички здорового способу життя, які людина часто наслідує протягом усього життя, передає своїм дітям.

Більшість дорослого населення України оцінюють стан свого здоров’я як задовільний та вважають, що їх спосіб життя є цілком здоровим. Однак статистика говорить про зворотнє: неінфекційні захворювання є основними причинами смертності в Україні (86% смертей в державі відбувається внаслідок неінфекційних захворювань).

Незнання цих фактів, неусвідомлення власних помилок призводять до проблем зі здоров’ям у цілих поколінь українців. Цього дня слід привернути увагу до чотирьох аспектів, що впливають на фізичний стан людини та визначають поведінку, пов’язану зі здоров’ям.

Протидія палінню

Вживання тютюну — одна з основних причин неінфекційних захворювань та передчасних смертей. Щорічно від хвороб, викликаних курінням, помирає 85 тис. українців: саме серед курців спостерігається найбільший відсоток захворюваності та смертності від серцево-судинних захворювань, хвороб дихальних шляхів, тонкопатології тощо.

Щоденно палять 20,1% (або 7,2 млн) дорослих українців. Серед чоловіків курців у 5 разів більше, ніж серед жінок. І хоча поширеність тютюнопаління серед молодих людей віком 18–30 років протягом 4 останніх років зменшилася на 28%, молодь, як правило, не усвідомлює ризики, пов’язані з електронними сигаретами.

Протидія зловживанню алкоголем

Вживання алкоголю є шкідливим для серцево-судинної системи, викликає артеріальну гіпертензію та підвищує ризик інсульту; з алкоголем пов’язують 8 різних видів раку та такі захворювання, як цироз печінки, гепатит, панкреатит. Як і тютюн, алкоголь спричиняє залежність. Неконтрольоване споживання алкогольних напоїв відіграє провідну роль у сімейних проблемах, є причиною нещасних випадків, травматизму, насильства, вбивств, самогубств та ДТП.

За результатами Європейського опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD), 83,4% підлітків в Україні мають досвід вживання алкогольних напоїв. У віці 15 років цей показник становить 78,4%, а у віці 16–17 років наближується до 85%. Суттєвою проблемою є доступність алкоголю для дітей: 34,5% учнів вказали на те, що їм «легко» або «дуже легко» придбати спиртні напої. Найбільш доступними виявилися слабоалкогольні напої та пиво.

Здорове харчування

Більше половини дорослого населення України має надмірну масу тіла або ожиріння. Майже 1/4 жінок хворіють на ожиріння, а інші 28,7% мають надмірну масу тіла, тоді як 13,5% чоловіків виявляють ожиріння, а у 36,1% — надмірну масу тіла.

Дорослим людям, які мають зайві кілограми або хворіють на ожиріння, загрожують артеріальна гіпертензія, діабет, серцево-судинні хвороби, психосоціальні проблеми і деякі типи раку. Ці ризики зростають із зростанням індексу маси тіла і знижуються при втраті зайвих кілограмів.

Надмірне споживання оброблених продуктів і страв з високим вмістом цукру, солі та жиру з одночасним низьким рівнем споживання натуральних продуктів (овочів, фруктів, цільних злаків, горіхів, молочних та кисломолочних продуктів, яєць, м’яса і риби) стає все більш поширеним серед дітей та підлітків в Україні.

Фізична активність

За даними досліджень, 1 з 10 українців веде малорухомий спосіб життя. Зокрема, високі показники (11%) малорухомого способу життя спостерігаються серед осіб віком 18–29 років. Жінки рухаються менше, ніж чоловіки.

Лише у 3% українців відзначають високий рівень фізичної активності (не менше 4–5 занять на тиждень протягом не менше 30 хв) і 6% — середній рівень (2–3 заняття на тиждень). Для більшої частини дорослого населення характерною є гіпокінезія.

Регулярна фізична активність є профілактикою серцево-судинних захворювань, неінфекційних хвороб, зменшує вплив стресу на нервову систему, запобігає депресії, затримує розвиток хвороби Альцгеймера та інших форм деменції.

Пам’ятайте: від дотримання здорового способу життя залежить благополуччя вашої родини!

За матеріалами phc.org.ua

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті