План пріоритетних дій Уряду
За словами В. Гройсмана, економічне зростання потребує інвестицій. Відтак потрібні чіткі правила в середині країни, а найголовніше — якісне регулювання. «Цим ми й будемо займатися кожного кварталу — спрощувати й спрощувати ведення бізнесу в Україні», — підкреслив очільник Уряду.
З 1 січня 2019 р. зміниться система перевірок бізнесу. «Радянська каральна система, коли перевіряють формально, аби за щось зачепитися, буде знищена», — наголосив В. Гройсман та повідомив, що нова система передбачає публічність планів перевірок, наявність у чиновника, який перевірятиме суб’єкта ринку, чек-листа, відповідно до якого здійснюється перевірка.
Також у наступному році очікується запровадження єдиних рахунків для сплати податків. Незабаром буде ухвалено стратегічне рішення щодо реформи фіскальної служби та її розділення на фіскальний та митний напрямки.
У сфері управління державними активами та державних закупівель, серед іншого, Уряд планує створення мережі централізованих закупівельних організацій. «Якщо держава закуповує одні й ті самі товари дрібними партіями по всій країні, то у них може різнитися ціна. Гуртом купувати завжди дешевше. Тому такі організації будуть створені для того, щоб купувати дешевше, ніж зараз», — повідомив доповідач.
У наступному році Уряд В. Гройсмана підтримуватиме розвиток промисловості та інновацій — КМУ обіцяє сприяти створенню індустріальних парків, розвивати еко-систему роботи з інноваціями. Прем’єр повідомив, що у 2018 р. спільно з Міністерством освіти та науки створено Національний фонд досліджень. «Це абсолютно нова грантова система, у яку будуть входити кошти, для того аби підтримувати науку», — наголосив він. Крім того, при Уряді створено Фонд підтримки інновацій. «Нам потрібно підтримувати інновації, які створені в країні й забезпечити їх трансфер у реальний сектор економіки. Наприклад, якщо є якийсь інноваційний продукт на який існує попит у реальному секторі економіки, ми маємо забезпечити, щоб час від розробки до забезпечення промислового виробництва був якомога меншим», — повідомив Прем’єр та наголосив, що в наступному році буде відкрито доступ до патентної інформації, яка раніше була закрита.
У контексті реформи державного управління В. Гройсман згадав про трирічне бюджетне планування, яке вже підтримано Парламентом. Також у пріоритеті — розвиток електронних послуг та продовження децентралізації. Розвиток місцевого самоврядування потребує змін до Конституції, й у наступному році Уряд буде пропонувати Парламенту ухвалити їх.
Розвиток людського потенціалу — це один з найважливіших пріоритетів Уряду. Серед іншого він включає й охорону здоров’я. «Ми будемо продовжувати реформу медицини. Її оцінки є різними. Зрозуміло, що проблем в охороні здоров’я дуже багато. Але за декілька років ситуація в цій сфері кардинально зміниться. Вона вже почала змінюватися на первинному рівні», — зазначив очільник Уряду.
З 1 січня 2019 р. принцип «кошти ходять за пацієнтом» буде повністю реалізований на первинній ланці. Це означає, що лікар отримуватиме винагороду за послуги, які він надає своєму пацієнту. Держава оплачує роботу лікаря через Національну службу здоров’я України (НСЗУ). «Зарплати лікарів та медсестер на первинній ланці зросли у 3–4 рази», — наголосив В. Гройсман.
З 1 липня 2019 р. очікується перехід на систему оплати за державний рахунок аналізів та інструментальних досліджень, які пацієнту призначатиме сімейний лікар. За словами доповідача, список досліджень включатиме більше 50 позицій.
З наступного року розпочнеться реформа екстреної медицини в 5 областях та м. Київ. У рамках проекту відбудеться модернізація автопарку та диспетчерських, реалізація програм навчання та підвищення кваліфікації медичного персоналу і зміни в оплаті його праці. У 2020 р. реформа буде поширена на інші області країни.
У наступному році Уряд підтримуватиме різні медичні проекти, у тому числі — «Доступні ліки». З ІІ кв. буде запроваджено електронний рецепт.
Крім того, у 2019 р. Уряд планує продовжити закупівлі ангіографів для кардіологічних центрів. Так, у 2017 р. їх придбано в кількості 13 штук, у 2018 р. — 13, і в 2019 р. також запланована купівля 13 агнгіографів. Тобто на теренах України буде створено 39 кардіоцентрів, оснащених ангіографами.
Заслухавши доповідь В. Гройсмана, Уряд вирішив схвалити його з урахуванням зауважень, наданих урядовим комітетом з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності.
У порядку денному засідання КМУ від 18 грудня 2018 р. знаходиться 4 проекти постанов, які стосуються системи охорони здоров’я, а саме:
- Деякі питання реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2019 рік;
- Про внесення змін до пункту 7 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання первинної медичної допомоги населенню;
- Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності з медичної практики і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Міністерством охорони здоров’я;
- Про внесення зміни до переліку лікарських засобів та медичних виробів, які закуповуються на підставі угод (договорів) щодо закупівлі із спеціалізованими організаціями, які здійснюють закупівлі за напрямами використання бюджетних коштів у 2017 році за бюджетною програмою 2301400 «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру».
Ці проекти Уряд схвалив за скороченою процедурою без розгляду.
Базовий тариф НСЗУ на оплату послуг первинки у 2019 р. становитиме 370 грн.
Базовий тариф НСЗУ на оплату послуг первинної медичної допомоги на 2019 р. становитиме 370 грн. на рік на людину, також будуть застосовуватися вікові коефіцієнти. Відповідну постанову ухвалено на засіданні Уряду 18 грудня 2018 р.
У 2019 р. сімейні лікарі, терапевти та педіатри зможуть набирати більше пацієнтів. Якщо кількість пацієнтів за деклараціями у лікаря первинної медичної допомоги перевищує рекомендований ліміт до 10%, обслуговування цих пацієнтів буде оплачено за тарифом 370 грн. на рік на людину, без застосування вікових коефіцієнтів. За статистикою НСЗУ, це дві третини лікарів, які набрали декларацій більше за обсяг оптимальної практики.
Якщо ж кількість декларацій перевищуватиме оптимальну більше, ніж на 10%, то вони будуть оплачені за тарифом 370 грн. на рік на людину із застосуванням знижувальних коефіцієнтів, без застосування вікових коефіцієнтів:
- від 110% + 1 декларація до 120% — коефіцієнт 0,8;
- від 120% + 1 декларація до 130% — коефіцієнт 0,6;
- від 130% + 1 декларація до 140% — коефіцієнт 0,4;
- від 140% + 1 декларація до 150% — коефіцієнт 0,2;
- від 150% + 1 декларація і всі наступні — коефіцієнт 0.
Наприклад, якщо ліміт перевищено більше, ніж на 10%, до тарифу 370 грн. на рік на людину застосовуватиметься коефіцієнт 0,8, якщо більше ніж на 20% — 0,6 і так далі. Якщо кількість декларацій перевищує ліміт більше, ніж на 50%, оплата НСЗУ за них припиняється.
Нагадаємо, оптимальна кількість пацієнтів для сімейного лікаря становить 1800, для терапевта — 2000, а для педіатра — 900.
Постанова регулює й інші фінансові питання реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення на первинній ланці на 2019 р.
Медзаклади, розташовані в гірській місцевості, будуть отримувати оплати від НСЗУ за тарифом із застосуванням додаткового коефіцієнту — 1,25, на рівні 2018 р. Гірський коефіцієнт буде також застосовуватися і до декларацій понад ліміт.
Медичні заклади будуть отримувати оплати за договором з НСЗУ за пацієнтів, які не підписали декларації та проживають на території обслуговування медичного закладу до 1 липня 2019 р. за тарифом 120 грн. на рік на людину. Щомісяця буде здійснюватися перерахунок з урахуванням нових укладених декларацій.
На 2019 р. на медичні заклади первинної ланки не передбачається медична субвенція з державного бюджету. Це означає, що ті комунальні заклади, які не укладуть договір з НСЗУ на 2019 р., фінансуватимуться за рахунок інших бюджетних програм у порядку, встановленому законодавством, та з інших джерел, не заборонених законодавством. З січня 2019 р. заклади, які надають первинну медичну допомогу, зможуть подати заяву на укладення договору з НСЗУ через електронну систему охорони здоров’я в будь-який час.
Нагадаємо, НСЗУ продовжує прийом заяв на договори на 2019 р. У «третю хвилю» договори укладають не тільки заклади, які не працювали зі Службою в 2018 р., а й ті, що вже мають договір. Адже такий договір на 2018 р. діє лише до кінця поточного року. На наступний рік всі заклади первинної ланки мають переукласти договори з НСЗУ.
Заяву на укладання договорів можна подати до 20 грудня 2018 р., а після укладення такого договору — з 1 січня 2019 р. — перейти на нову модель фінансування — оплати за медичні послуги від НСЗУ за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Станом на 17 грудня через електронну систему охорони здоров’я заяви на договори з НСЗУ на 2019 р. подали 1163 комунальних і приватних медичних заклади.
фото КМУ
Коментарі