Болить спина? Поради нейрохірурга

08 Квітня 2019 10:47 Поділитися

Лише в 1–2% випадків біль у спині є сигналом про серйозну проблему зі здоров’ям. Якщо болить спина, важливо залишатися активним, наскільки це можливо, та намагатися продовжувати свою щоденну діяльність. Фізичні вправи можуть допомогти подолати біль у спині. Більше того — тривала відсутність активності може погіршити стан. Однак є вправи, яких бажано уникати при болю у спині. Окремі вправи можуть додатково навантажувати деякі м’язи спини чи підвищувати тиск в міжхребцевих дисках. Як наслідок — біль у попереку посилюється. Про такі вправи й корисні альтернативи розповідає на своїй сторінці Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України.

Небезпечно: перекочування на спині, охопивши коліна руками. Одна з найнебезпечніших вправ, попри те, що приносить тимчасове відчуття полегшення, оскільки послаблює напруження в м’язах спини. Під час виконання цієї вправи в міжхребцевих дисках поперекового відділу хребта підвищується тиск. Таким чином, на внутрішнє ядро диска діють сили, що зумовлюють його зміщення в бік хребетного каналу, де знаходяться нервові корінці. Це може викликати посилення болю.

Вправа, якою можна замінити: у положенні лежачи на спині — одну ногу до живота, друга нога — залишається прямою. Стежте за тим, щоб спина не округлювалася та залишалася на підлозі. Затримайте ногу в такому положенні на певний час, потім повторіть на інший бік. Кількість повторень — 5–10 разів.

Небезпечно: нахили вперед з прямими ногами, торкаючись підлоги. Небезпечна вправа з тих самих міркувань, що і попередня — підвищується тиск у поперекових дисках. Проте розтягування м’язів задньої поверхні стегон необхідне для полегшення болю у спині. У багатьох пацієнтів з болем у попереку ці м’язи зазвичай скорочені та напружені. Їхнє розслаблення призводить до зменшення вираженості болю.

Вправа, якою можна замінити: м’язи задньої поверхні стегна краще розтягувати так: лежачи на спині випрямити одну ногу, інша залишається на підлозі — за допомогою резинки чи рушника випрямляємо ногу. Потім повторити те саме на інший бік.

Небезпечно: якщо у вас виник біль у спині — не бажано виконувати скручування з повною амплітудою. Під час виконання вправи в такому варіанті дуже скорочуються великі поперекові м’язи (m. psoas major), що додатково навантажує диски. Поширена помилка під час виконання цієї вправи — сильне згинання шиї та тиск на голову руками.

Вправа, якою можна замінити: щоби знизити навантаження на поперек, краще робити скручування з неповною амплітудою або часткове скручування. Це означає, що відривати від поверхні потрібно лише голову, плечі та шию, поперек має залишатися притиснутим до підлоги. Не варто з’єднувати руки в замок на потилиці, краще тримати біля скронь, щоб уникнути тиску на голову. Голова, шия і плечі мають знаходитися на одній лінії. Вправу варто виконувати завдяки зусиллям напруження м’язів живота, а не ривками за допомогою рук.

Також можна виконувати модифіковані скручування. Лежачи на спині, зігніть одну ногу в коліні, інша — залишається прямою. Долоні слід розмістити під попереком, таким чином ви можете зберегти нейтральний вигин спини. Виконання вправи: піднімайте лише голову, шию та плечовий пояс, тіло та положення ніг залишаються незмінними. Повторити вправу симетрично — на інший бік.

Небезпечно: підйом прямих ніг, лежачи на спині. Ця вправа також спричиняє скорочення великих поперекових м’язів та підвищує тиск в міжхребцевих дисках.

Вправа, якою можна замінити: вправа «супермен» — піднімання рук та ніг одночасно. Під час виконання цієї вправи різко зростає навантаження на міжхребцеві суглоби (до 6000 Н, що рівноцінно вазі у понад 600 кг). Якщо ці суглоби є джерелом болю — вправа може зумовити його загострення.

Небезпечно: будь-які вправи, через які виникає гіперекстензія (перерозтягування) попереку та одночасне напруження м’язів спини (піднімання верхньої частини тулуба). Їх краще виконувати до нейтрального положення спини, без надмірного вигину в попереку.

Вправа, якою можна замінити: вправа «мисливська собака». Одночасно витягніть руку вперед, протилежну ногу назад. Затримайтеся на 6–8 секунд. Слідкуйте за тим, щоб спина залишалася прямою і не скручувалася. Не забувайте дихати. Повторіть 8–12 разів. Потім змініть бік. Поступово збільшуйте кількість підходів. Якщо спочатку вам складно виконувати цю вправу, почніть з витягування лише руки або ноги.

Також при болю у спині не рекомендовано виконувати вправи в перші 1–2 год після нічного сну. За ніч міжхребцеві диски стають максимально гідратованими (тобто максимально вбирають воду) та більш пружними. Це може призвести до їх додаткової травматизації. Особливо якщо виконувати вправи, під час яких відбувається стискання дисків (наприклад нахили вперед). Приблизно через годину після пробудження внаслідок дії гравітації міжхребцеві диски повертаються до звичайного стану.

За матеріалами moz.gov.ua

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті