20 років спеціальності «Якість, стандартизація та сертифікація»

17 травня 2019 р. у Національному фармацевтичному університеті (НФаУ) відбулася щорічна XIII Науково-практична конференція з міжнародною участю «Управління якістю в фармації», присвячена 20-річчю спеціальності «Якість, стандартизація, сертифікація».

У конференції взяли участь представники фармацевтичних компаній, наукових установ та закладів вищої освіти України, а також представники Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) та Антимонопольного комітету України (АМКУ). До гостей і учасників заходу з вітальним словом звернулася ректор НФаУ професор Алла Котвіцька, яка акцентувала увагу на важливості питань якості у сучасній фармацевтичній сфері галузі охорони здоров’я та підготовки компетентних фахівців, затребуваних на всіх етапах життєвого циклу лікарських засобів.

Випускниця спеціальності «Якість, стандартизація, сертифікація», проректор з наукової роботи НФаУ, професор Тетяна Крутських згадала етапи становлення спеціальності та окреслила перспективи розвитку освітньо-професійної програми «Якість, стандартизація та сертифікація» (ЯСС) в університеті як одного з найбільш затребуваних напрямів підготовки здобувачів вищої освіти.

Завідувач кафедри управління якістю професор Вячеслав Лебединець розповів про 20-річний шлях розвитку спеціальності ЯСС, про її видатних випускників, а також про здобутки й плани подальшого розвитку ОПП ЯСС та кафедри в цілому. Зокрема, доповідач обґрунтував актуальність впровадження нової освітньої програми «Управління якістю в фармації», яка наразі розробляється викладачами кафедри.

Питання становлення спеціальності ЯСС розглянули викладачі, які входили в групу засновників кафедри: професор Світлана Коваленко та доцент Римма Єрьоменко. Досвіду підготовки фахівців з управління якістю були присвячені доповіді завуча й методиста кафедри доцента Олени Ромелашвілі та доцента Олени Ткаченко, а доцент Тетяна Зборовська розповіла про досягнення магістрантів ЯСС у сфері наукової роботи. Начальник відділу управління якістю НФаУ доцент Ольга Назарко торкнулася питання управління ризиками при наданні освітніх послуг на прикладі досвіду діяльності НФаУ.

Для участі у XIII Науково-практичній конференції з міжнародною участю «Управління якістю в фармації» надали матеріали понад 150 представників з 25 організацій України, Швейцарії, Казахстану, Таджикистану, Узбекистану, США та інших країн. У рамках ювілейного заходу відбулося два пленарних засідання, заслухано та обговорено 24 доповіді.

Традиційно в конференції взяли участь представники ДП «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів», директор якого — професор Олександр Гризодуб — розповів про роль Державної Фармакопеї України (ДФУ) у метрологічній підтримці аналітичних та технологічних досліджень. Старший науковий співробітник Марина Дмітрієва оприлюднила результати програми професійного тестування лабораторій та представила своє бачення щодо забезпечення якості фармакопейного аналізу методом високоефективної рідинної хроматографії, а Денис Леонтьєв роз’яснив питання щодо параметрів, критичних для тесту на роздільну здатність, для похідної спектрофотометрії.

На окрему увагу заслуговували доповіді, присвячені практичним проблемам забезпечення якості косметичних засобів (доповідач — доцент Вікторія Казакова), дієтичних добавок (доповідачі — доцент Юрій Губін, старший науковий співробітник Ольга Тимченко), екологічної безпеки та регулювання обігу хімічних речовин і фармацевтичної продукції (доповідач — Лариса Євсєєва). Досвідом недопущення проявів недобросовісної конкуренції з боку суб’єктів господарювання поділилася представник АМКУ Аліна Нужна. Доцент Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Лілія Гала розповіла про аналіз підходів до реалізації завдань належної аптечної практики (GPP).

Тематика доповідей була дуже широкою: від питань підготовки кадрів з управління якістю для вітчизняних організацій фармацевтичного сектору до специфічних проблем функціонування систем управління якістю та екологічного управління, зокрема — стосовно внутрішніх аудитів (доповідач — фахівець з якості ТОВ «ТОНУС-ФАРМ» Тетяна Карамаврова), управління ризиками для якості та підготовки ризик-менеджерів (доповідач — інженер з якості та контролю лікарських засобів ПраТ «Лінде Газ Україна» Наталія Суханова), характеристик основних принципів і ризиків для фармацевтичного саморегулювання України (автор матеріалів — професор Богдан Громовик, завідувач кафедри організації і економіки фармації Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького), управління відхиленнями у діяльності фармацевтичного виробничого підприємства (доповідач — експерт з питань якості зі Швейцарії Ayaou Abderrahim), забезпечення інформаційної безпеки та валідації комп’ютеризованих систем (доповідач — Упов­новажена особа ТОВ «Фармацевтична компанія Віста» Дмитро Чорний), забезпечення якості випробувань та впровадження системи управління якістю відповідно до вимог стандарту ISO 15189 у клініко-діагностичних лабораторіях (доповідачі — доцент Ірина Новікова, старший викладач Харківського національного медичного університету Оксана Завада). Доповіді аспірантів кафедри Михайла Петровського та Ірини Казакової були присвячені питанням впровадження на фармацевтичних підприємствах систем аналізу небезпек та критичних контрольних точок (НАССР) і забезпечення якості косметичних засобів, що все більше наближаються за впливом на організм людини до лікарських засобів.

За підсумками проведення ХIII Науково-практичної конференції з міжнародною участю «Управління якістю в фармації» видано збірник матеріалів, що містить публікації з теоретичних і практичних аспектів управління, забезпечення і контролю якості у фармацевтичному секторі галузі охорони здоров’я.

Огляд представлених результатів досліджень, пов’язаних з контролем, забезпеченням і управлінням якістю фармацевтичної продукції став основою резолюції конференції, у якій її учасники й організатори висловили думку про необхідність продовження систематичної роботи з розглянутих напрямів та організації циклу тематичних семінарів за участю представників закладів вищої освіти, суб’єктів фармацевтичного ринку та регуляторних органів для обміну досвідом і організації результативної взаємодії у вирішенні проб­лемних питань.

Вячеслав Лебединець,
професор, завідувач кафедри управління якістю
Юрій Губін, Тетяна Зборовська,
доценти кафедри

Спеціальність «Якість, стандартизація та сертифікація» (ЯСС) засновано в НФаУ у 1999 р. З 2002 р. випускаючою для спеціальності ЯСС стала кафедра управління якістю, яку тоді очолював професор Сергій Коваленко. З 2016 р. завідувач кафедри — доктор фармацевтичних наук, професор Вячеслав Лебединець. Перший випуск спеціальності ЯСС — лише дві особи, одна з яких — доктор біологічних наук, доцент Римма Єрьоменко, сьогодні є завідуючою кафедрою клінічної лабораторної діагностики НФаУ. Освіту за цією спеціальністю отримали вже понад 1400 здобувачів, більшість з яких працюють за фахом як у фармацевтичній сфері, так і в багатьох інших галузях. Наразі можна без перебільшення сказати, що це дуже затребувана освіта: останні 5 років спостерігається стабільний конкурс серед вступників, особливо — на заочну форму навчання. У грудні 2018 р. успішно пройдено акредитацію освітньо-професійної програми (ОПП) ЯСС. У планах кафедри на наступний навчальний 2019–2020 рік — запровадження нової ОПП під робочою назвою «Управління якістю в фармації», яка буде особливо цікавою для представників практичної фармації, що виконують функції Уповноваженої особи з якості, внутрішніх аудиторів, фахівців з валідації, кваліфікації, управління ризиками для якості тощо.

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті