PrEP — це доконтактна профілактика ВІЛ-інфекції. Щоденний прийом таблетки PrEP захищає організм від інфікування ВІЛ, навіть якщо секс був незахищений.
11–12 липня в Одесі відбувся воркшоп, де фахівці, залучені до реалізації програми PrEP в Україні, обговорили перші успіхи впровадження програми і труднощі, з якими стикаються у боротьбі з поширенням ВІЛ-інфекції статевим шляхом.
У рамках заходу фахівці Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) спільно з міжнародними партнерами — представниками СDC, UNAIDS і ВООЗ — та українськими медиками розглянули успішні приклади впровадження програми PrEP в інших країнах, тенденції щодо нових випадків інфікування ВІЛ, а також наголосили на важливості моніторингу інших інфекцій, що передаються статевим шляхом. Учасники визначили, що найдієвішими інструментами успішного впровадження програми є клієнтоорієнтований підхід, постійна робота з групами ризику та залучення неурядових громадських організацій до популяризації PrEP і реалізації програми доконтактної профілактики.
Нині Україна продовжує залишатися регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції, тому дуже важливо використовувати міжнародний досвід і доведені способи боротьби з ВІЛ.
PrEP (pre-exposure prophylaxis) — це доконтактна профілактика ВІЛ-інфекції, призначена для осіб, які мають високий ризик інфікування. PrEP є ефективним методом профілактики ВІЛ за умови щоденного прийому. Важливо пам’ятати, що PrEP не захищає від інших інфекцій, котрі передаються статевим шляхом, і застосовується у комплексі з іншими дієвими методами профілактики: презервативами та систематичним тестуванням на ВІЛ.
Прийом PrEP рекомендовано людям:
- які мають незахищений секс із кількома партнерами або часто змінюють статевих партнерів;
- які перебувають у дискордантних парах (один з партнерів є ВІЛ-позитивним та не отримує антиретровірусну терапію або почав проводити її нещодавно);
- чоловікам, що практикують секс із чоловіками та мають високий ризик інфікування.
PrEP може отримати кожен ВІЛ-негативний громадянин України (та особи, які постійно проживають на території України на законних підставах) в обласних та міських СНІД-центрах.
Щоб отримати PrEP, треба звернутися до лікаря-інфекціоніста, провести аналіз ризику інфікування ВІЛ, протестуватися на ВІЛ та здати інші необхідні аналізи, призначені лікарем.
Нагадаємо, за оцінками національних та міжнародних експертів, нині в Україні близько 200 тис. осіб є ВІЛ-інфікованими, 60 тис. з них не знають про свій статус. З 2008 р. українці найчастіше інфікуються через незахищений секс, наразі цей показник уже сягнув 65% серед усіх шляхів передавання ВІЛ-інфекції.
Одним з методів боротьби з цією тенденцією є Національна програма доконтактної профілактика ВІЛ (PrEP), що стартувала у листопаді 2018 р.
За матеріалами phc.org.ua
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим