Алергічний риніт: як позбутися цілорічної проблеми?

Протягом останніх 30 років повсюдно спостерігається зростання поширеності алергічних захворювань, серед яких одне з провідних місць займає алергічний риніт. Як відомо, дане захворювання зазвичай супроводжується такими проявами, як чхання, свербіж, ринорея, закладеність носа та ін. Для повного розуміння масштабу цієї патології варто розуміти, що причиною алергічного риніту можуть бути не тільки сезонні, а й цілорічні алергени (Курбачева О.М. та співавт., 2015). У зв’язку із цим пропонуємо дізнатися, які ж фактори ризику впливають на розвиток алергічного риніту та які існують підходи до профілактики та лікування цієї патології.

На підставі даних більшості літературних джерел алергічний риніт (АР) може бути розподілений на декілька основних видів.

1. Сезонний АР, або поліноз. Як зрозуміло із назви, причиною даної патології є сезонні алергени, такі як пилок квітучих рослин та ін. Симптоми зазвичай проявляються протягом певного періоду, коли аероалергени циркулюють у відкритому повітрі. Найчастіше основна активність припадає на весняно-осінній період. У цей час типовими симптомами АР є «вибуховий» початок захворювання, рясна водяниста ринорея, свербіж і чхання, кон’юнктивіт.

2. Цілорічний АР – патологія, що відмічається у пацієнтів з чутливістю до побутових, епідермальних, цвілевих та професійних алергенів. До найбільш розповсюджених збудників цілорічного АР можна віднести шерсть домашніх тварин, пилових кліщів, тарганів, та домашній пил. Дану патологію можна охарактеризувати як стан, що зберігається більше 9 міс щорічно і включає 2 або більше з таких симптомів: серозна гіперсекреція, закладеність носа, набряк слизової оболонки порожнини носа, чхання, напади задухи і брак повітря (Рязанцев C.B., Сапова К.І., 2016; Курбачева О.М. та співавт., 2015).

Шляхи подолання АР

Слід пам’ятати, що АР належить до тих хвороб, одужання від яких без активного лікування неможливе*. Лікування цієї патології охоплює елімінацію причинного алергену (у разі можливості); фармакологічне лікування; підшкірну або сублінгвальну алергенспецифічну імунотерапію (АСІТ). Відтак при здійсненні елімінаційних заходів необхідно враховувати наступне:

  • килимові покриття замінюють на такі, що легко миються, перевагу віддають дерев’яним і шкіряним меблям;
  • постільну білизну необхідно прати у гарячій воді (не менше 60 °C) не рідше 1 разу на тиждень;
  • слід використовувати спеціальну протикліщову постільну білизну, чохли на матраци, що не пропускають алергени;
  • для прибирання помешкання слід застосовувати пилосос з водним фільтром. Відносну вологість у квартирі необхідно підтримувати на рівні не вище ніж 50%;
  • для знищення кліщів варто використовувати спеціальні хімічні препарати — акарициди. Акарициди ефективні в разі їх регулярного застосування;
  • при алергії на тварин рекомендується відмовитися від їх утримання, при неможливості — виключити перебування тварини в спальні.

ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ — препарат вибору

82% хворих звертаються за медичною допомогою, коли симптоми АР стають настільки сильними, що без будь-якого лікування заважають нормальній життєдіяльності (Охотникова Е.Н., 2016). Яке ж фармакологічне лікування може порадити лікар у цьому випадку?

Згідно з міжнародними рекомендаціями ARIA (Allergic rhinitis and its impact on asthma), розробленими у співпраці з ВООЗ, та рекомендаціями Американської академії отоларингології, хірургії голови та шиї (American Academy of Otolaryngology — Head and Neck Surgery) пацієнтам із середньотяжким/тяжким АР слід призначати комбіновану терапію поєднання інтраназального кортикостероїду та антигістамінного засобу (Крюков А.И. та співавт., 2013; Seidman M.D. et al., 2015). У даному контексті на особливу увагу заслуговує препарат ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ.

До складу цього назального спрею входить комбінація мометазону фуроату й азеластину гідрохлориду. Ендоназальне застосування глюкокортикостероїду мометазону фуроату є найбільш ефективним фармакологічним методом лікування АР. Даний лікарський засіб належить до препаратів першого вибору в терапії персистуючого АР середнього і тяжкого ступеня, а також є ефективним при закладеності носа (Лапшин В.Ф., Уманець Т.Р., 2011).

Однак дія цього лікарського засобу розпочинається через 12 год після першого застосування, а клінічний ефект стає очевидним як мінімум через 3–5 днів, що значно знижує прихильність пацієнтів до лікування (Носуля Є.В., Кім І.А., 2017).

У зв’язку із цим до складу ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ входить ще один компонент — швидкодію­чий антигістамінний засіб — азеластину гідрохлорид. Завдяки такій комбінації застосування ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ (Glenmark Pharmaceuticals Ltd) уже через 15 хв забезпечує полегшення таких симптомів, як свербіж у носі, чхання і набряк слизової оболонки носа. Крім того, даний вид лікування дозволяє виключити додаткове застосування деконгестантів для боротьби із закладеністю носа (Яшина Л.О. та співавт., 2017).

До того ж ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ показаний до застосування як при сезонному, так і цілорічному АР.

ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ — швидкий старт і надійний контроль.

Прес-служба «Щотижневика АПТЕКА»

*Інформація у даному розділі підготовлена на основі Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Алергічний риніт».


Інформація про лікарський засіб надається виключно для медичних та фармацевтичних працівників. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу наведена у скороченому вигляді. Перед призначенням прохання ознайомитися з повною інструкцією для медичного застосування лікарського засобу.

ГЛЕНСПРЕЙ АКТИВ. Склад: діючі речовини: мометазону фуроат й азеластину гідрохлорид; 1 доза містить мометазону фуроату 50 мкг та азеластину гідрохлориду 140 мкг; допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна та натрію карбоксиметилцелюлоза; натрію кармелоза; глюкоза безводна; полісорбат 80; бензалконію хлорид; динатрію едетат; неотам; кислота лимонна, моногідрат; натрію цитрат; вода для ін’єкцій. Лікарська форма. Спрей назальний, дозований, суспензія. Фармакотерапевтична група. Протинабрякові та інші препарати для місцевого застосування при захворюваннях порожнини носа. Кортикостероїди. Код ATХ R01A D. Показання. Сезонний алергічний риніт. Цілорічний алергічний риніт. Спосіб застосування та дози. Препарат призначений тільки для інтраназального застосування. Дорослі та діти віком старше 12 років: рекомендована доза становить 1 впорскування в кожний носовий хід 2 рази на добу. Протипоказання. Гіперчутливість до азеластину гідрохлориду, мометазону фуроату або інших компонентів препарату. Нелікована локальна інфекція слизової оболонки носа. Травма носа або нещодавно перенесена операція на носі. Побічні реакції. У ході клінічного дослідження побічні ефекти, пов’язані із застосуванням назального спрею з вмістом азеластину гідрохлориду та мометазону фуроату, були зареєстровані у 11 пацієнтів з 282, які брали участь у дослідженні. Усього зареєстровано 18 випадків небажаних реакцій, пов’язаних з лікуванням комбінацією азеластину і мометазону. Найбільш поширеними побічними реакціями були головний біль і дисгевзія. Іншими побічними реакціями були сонливість, млявість, нудота, диспепсія і чхання. Більшість побічних ефектів були легкого ступеня тяжкості, і в ході дослідження не було повідомлень про серйозні побічні реакції. Нижче наведені побічні реакції, які спостерігалися при застосуванні окремих компонентів препарату. Назальний спрей азеластину гідрохлорид: часто (1–10%) — специфічний гіркий смак може з’явитися після застосування спрею (найчастіше через неправильний спосіб застосування, а саме: коли голова занадто відхилена назад під час впорс­кування препарату), що в окремих випадках може викликати нудоту. Назальний спрей мометазону фуроат: респіраторні, торакальні та медіастинальні розлади: носові кровотечі, фарингіт, печіння або подразнення в носі, носові виразки — часто (1–10%). Загальні порушення та місцеві реакції: головний біль — часто (1–10%). Категорія відпуску: за рецептом. Упаковка. По 75 або 150 доз у поліетиленовому флаконі. По 1 флакону з дозуючим насосом-розпилювачем, закритим ковпачком, у картонній коробці. Виробник. Glenmark Pharmaceuticals Ltd, Індія. Р.п. № UA/14550/01/01 з 21.09.2015 до 21.09.2020 р.
З повною інформацією про препарат можна ознайомитися в інструкції для медичного застосування.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті