НСЗУ надає поради керівникам та медичному персоналу ПМД у контексті вакцинації

03 Лютого 2020 3:15 Поділитися

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) на своїй сторінці у Facebook інформує про те, що рівень охоплення щепленнями — це важливий індикатор якості надання медичної допомоги на первинній ланці. Сімейні лікарі, терапевти та педіатри повинні інформувати батьків дітей та дорослих стосовно вакцинації, а менеджмент закладів має сприяти комфортним умовам для її проведення.

Тому НСЗУ надає кілька порад для керівників та медичного персоналу первинної медичної допомоги (ПМД) стосовно підвищення якості надання медичних послуг у контексті вакцинації.

1. Довіра до лікаря зумовлює наслідування пацієнтом його дій. Пацієнт, обравши свого лікаря, впевнений у його компетентності з питань вакцинації. Тому дуже важливо лікарю бути прикладом для своїх пацієнтів, проводячи вакцинацію собі та своїй родині.

2. Пацієнт має свідомо приймати рішення. Медичний працівник не вирішує за пацієнта, що є для нього безумовним благом. Натомість — аргументовано роз’яснює та надає всю необхідну інформацію, щоб пацієнт перед тим, як зробити вибір, знав про наслідки своєї згоди/відмови від певної дії.

3. Надавати інформацію не для проформи, а дійсно корисну. Так, варто:

  • показати національний Календар профілактичних щеплень;
  • пояснити батькам різницю між вакцинами від поліомієліту ОПВ (оральна поліомієлітна вакцина) та ІПВ (інактивована поліомієлітна вакцина);
  • розказати про шляхи передачі, наслідки та ризики смертельно небезпечних інфекційних хвороб;
  • пояснити, що таке колективний імунітет;
  • розказати про можливі реакції після проведення вакцинації;
  • ознайомити не тільки з вакцинами згідно з національним календарем, а й з іншими рекомендованими.

4. Знаходити час та спосіб поговорити про вакцинацію. Під час поточного прийому важко виділити час для консультації батьків стосовно щеплень. Тому потрібно:

  • організувати в лікарні або окрему годину, коли на прийом до свого лікаря записують виключно на консультацію, або інформаційні профілактичні (цікаві!) заходи для різних цільових аудиторій;
  • використовувати соціальні мережі: сторінка закладу, канали в месенджерах та ін.;
  • подбати про роздатковий ілюстративний матеріал, наочну інформацію в закладі.

5. Вакцинація дорослих. Вакцинація не закінчується в дитячому віці, тому кожних 10 років потрібно робити ревакцинацію від дифтерії та правця. Необхідно дивитися під час кожного візиту пацієнта інформацію стосовно його щеплень та нагадувати про необхідність ревакцинації.

6. Не оформляти фіктивних довідок про наявність щеплень.

7. Бути в темі. Найважливіше для лікарів — це обізнаність. Тому потрібно відвідувати тренінги, запрошувати сертифікованих тренерів Unicef з питань вакцинації, читати інформацію з достовірних джерел — МОЗ, Центр громадського здоров’я, ГО Вакцинація, ВООЗ, Unicef, ГО «Батьки за вакцинацію».

Довідка

У 2019 р. Всесвітня організація охорони здоров’я внесла до списку глобальних загроз людству відмову від вакцинації. Адже вакцинація є найефективнішим способом захисту від смертельно небезпечних хвороб. Якщо 95% населення щеплені — захищена вся країна. Варто пам’ятати, що до відмови від вакцинації найчастіше призводять недостовірні відомості, дезінформація та відсутність інформації у пацієнтів.

За матеріалами facebook.com/nszu.ukr

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті