З 14 вересня Харків гостинно приймав делегатів та учасників з’їзду. Гості з різних куточків України могли взяти участь в оглядових екскурсіях архітектурних пам’яток міста та відвідати Національний фармацевтичний університет (НФаУ) — Аlma mater української фармації. Протягом дня делегації фотографувалися у корпусах НФаУ.
Безпосередньо з’їзд проходив 15–17 вересня. Перший урочисто-пленарний день розпочався з відкриття у стінах НФаУ Музею історії фармації. Гості оглянули цікаву експозицію музею, скульптурні композиції під назвою «Фармація у віках» та відвідали храм. Після змістовної екскурсії делегатів та учасників події було доставлено до Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка, де було відкрито роботу виставки «Фармація України: сьогодення та майбутнє». Відкриваючи виставку, Зіновій Митник, міністр охорони здоров’я, зазначив, що у 2008–2009 рр. намітилася тенденція до зміцнення позицій вітчизняних фармацевтичних виробників, доля продукції яких почала планомірно збільшуватися. «Вже сьогодні, — зазначив міністр, — вітчизняні виробники є головними постачальниками лікарських засобів на ринок країни». Він також звернув увагу на те, що у виставці беруть участь представництва зарубіжних фармацевтичних компаній Росії, Білорусі, Великобританії, Німеччини, Словенії, США, Франції, Ісландії. За словами З. Митника, це сприяє розвитку міжнародної кооперації. Міністр висловив надію, що виставка надасть можливість налагодити нові зв’язки між представниками усіх сфер фармацевтичного сектору (виробниками, науковцями, представниками фармацевтичної освіти та державними регуляторними органами), сприятиме їх плідній співпраці на внутрішньому і зовнішньому ринках, створенню інноваційного клімату, забезпеченню експортного потенціалу держави.
Олександр Гудзенко, заступник міністра охорони здоров’я, зазначив, що фармація в Україні розвинута та багатогранна. У нашій країні є власне виробництво, яке наближається до світового рівня, розвинута мережа дистриб’юторів та аптечних закладів. Об’єм фармацевтичного ринку неухильно зростає. Якщо рахувати в упаковках, основна кількість ліків (приблизно 70%), що споживаються українцями, виробляється на вітчизняних фармацевтичних підприємствах.
Можна констатувати, що фізична доступність ліків для громадян забезпечена. Але залишаються проблеми, пов’язані з їх економічною доступністю та раціональним використанням ресурсів охорони здоров’я. Основне завдання, яке стоїть перед державою у сфері забезпечення населення лікарськими засобами, — організація стабільної діяльності підприємств фармацевтичного сектору.
Крім того, серед основних напрямків подальшого розвитку вітчизняної фармації О. Гудзенко назвав необхідність широкого запровадження належних виробничої, дистриб’юторської та аптечної практик, стандартизацію застосування і споживання ліків, вирішення питань щодо реклами фармацевтичної продукції тощо.
Валентин Черних, ректор НФаУ, член-кореспондент Національної академії наук України, професор, підкреслив, що професія фармацевта є дуже престижною в усьому світі. Цей престиж зумовлений і постійно підтримується щоденним трудом усіх працівників фармацевтичного сектору. Сьогодні вони можуть стати свідками і навіть учасниками його оновлення, зробивши внесок у розвиток фармації України.
Також, за його словами, основними напрямками розвитку вітчизняної фармацевтичної науки є курс на інновації, впровадження новітніх технологій у виробництво препаратів. Рівень освіти спеціалістів має відповідати сучасним вимогам до висококваліфікованих працівників.
Церемонія відкриття з’їзду продовжила урочисто-пленарний день. З. Митник привітав учасників та делегатів зібрання, а також зазначив, що мета заходу — підведення підсумків роботи фармацевтичного сектору, визначення пріоритетних завдань та прийняття рішень, доленосних для всієї системи охорони здоров’я. Він зауважив, що проведення з’їзду стало можливим завдяки ініціативі організаторів: Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України, Національної медичної академії України, НФаУ, Харківської обласної державної адміністрації, Харківської обласної асоціації фармацевтичних працівників — та підтримці понад 100 спонсорів. Генеральним спонсором заходу виступило ВАТ «Фармак», генеральним інформаційним спонсором — «Щотижневик АПТЕКА».
Від імені Президента України Віктора Януковича та Прем’єр-міністра Миколи Азарова представників української фармації привітав Віктор Тихонов, віце-прем’єр-міністр України з питань регіональної політики. Він зазначив, що діяльність фармацевтичних працівників є надзвичайно важливою для українського суспільства. Адже завдяки їх роботі вдається протистояти багатьом захворюванням та оберігати найцінніше — здоров’я та життя людей.
«Узагальнюючи надбання вітчизняної фармації, ми можемо констатувати, що вона стала конкурентоспроможною на європейському ринку, а внутрішній ринок насичений широким асортиментом лікарських засобів», — підкреслив віце-прем’єр-міністр. За його словами, останнім часом у фармацевтичному секторі відбулося чимало позитивних змін. Перш за все, це збільшення обсягів виробництва ліків, розвиток і упорядкування аптечної мережі тощо. Але залишилося багато проблем. Зокрема, потребує подальшого вдосконалення законодавча база у сфері обігу лікарських засобів, існує потреба у впровадженні страхової медицини, слід вирішувати питання, пов’язані з недостатнім фінансуванням науки.
На завершення виступу В. Тихонов вручив кращим фармацевтам почесні грамоти Кабінету Міністрів України.
Юрій Гайдаєв, народний депутат України, привітав учасників з’їзду від імені голови Верховної Ради України. Він зазначив, що фармацевтичний сектор — невід’ємна складова галузі охорони здоров’я. Фармація України об’єднує понад 350 тис. фахівців. Від їх роботи залежить виконання основного завдання держави у галузі охорони здоров’я — забезпечення населення якісними лікарськими засобами. Ю. Гайдаєв високо оцінив труд працівників української фармації та подякував за самовіддану працю на благо народу України. Завершуючи виступ, він вручив видатним працівникам і діячам української фармації почесні грамоти та відзнаки Голови Верховної Ради України.
Віктор Корж, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, привітав фармацевтичних працівників від імені цього комітету та підкреслив важливість і соціальну спрямованість місії, яку вони виконують.
Під час урочистої церемонії відкриття з’їзду на адресу фармацевтичних працівників прозвучало багато теплих слів та побажань. Хотілося б, щоб держава пам’ятала про їх важку самовіддану працю не лише у святкові дні, а щоденно, підвищуючи рівень соціального та правового захисту фармацевтів.
Перший урочисто-пленарний день завершився святковим концертом за участю Ані Лорак та Богдана Бенюка.
У з’їзді взяли участь приблизно 1200 представників фармацевтичного сектору. Під час заходу було розглянуто такі важливі теми, як основні напрямки державної політики у сфері обігу лікарських засобів; розвиток фармацевтичної промисловості України; проблеми аптечної справи, інформаційна епоха фармації тощо. Детально про роботу з’їзду читайте у наступних номерах «Щотижневика АПТЕКА» і на сайті www.apteka.ua.
фото Сергія Бека
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим