Фармринок все ще не став на шлях відновлення (оновлено 22.05.2020 р.)  

22 Травня 2020 7:40 Поділитися
Деякі карантинні обмеження знято. Однак фармринок усе ще перебуває в занепаді та не стає на шлях відновлення. Позитивним фактором є те, що обсяги продажу стабілізувалися і темпи спаду не підвищуються. Постановою КМУ від 20.05.2020 р. № 392 з 22 травня до 22 червня запроваджено адаптивний карантин, тобто зняття карантинних обмежень відбуватиметься в кожному регіоні окремо з урахуванням епідситуації. Також рішенням Уряду встановлюється чіткий план зняття карантинних заходів та запуску роботи підприємств та закладів, зокрема і пасажирських перевезень, які планується запустити з 22 травня. Отже, найближчим часом можна очікувати на поступове зняття карантинних обмежень. На початку запровадження карантину аптечний продаж лікарських засобів суттєво збільшився*, однак у подальшому обсяги продажу почали зменшуватися та продовжують дотепер. При підготовці матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer»/«Фармстандарт» компанії «Proxima Research».

Центр системних досліджень та інженерії при Університеті Джонса Гопкінса розробив інтерактивний дашборд з постійно оновлюваною статистикою поширення коронавірусу. У дашборді в режимі реального часу наводяться дані про кількість осіб, що захворіли на коронавірусну інфекцію COVID-19, одужали, та кількість летальних випадків у розрізі регіонів. Джерелом інформації служить база Всесвітньої організації охорони здоров’я та центрів з контролю захворюваності в Китаї, Європі та США.

Інтерактивний дашборд Центру системних наук та інженерії (Center for Systems Science and Engineering — CSSE) при Університеті Джонса Гопкінса

Протягом тижня після оголошення карантину, який почав діяти з 12 березня, фіксувалося суттєве збільшення обсягів продажу лікарських засобів. Обсяги продажу зросли вдвічі порівняно з аналогічним періодом 2019 р. Проте в подальшому обсяги продажу почали зменшуватися та опустилися нижче рівня минулого року, як у грошовому (рис. 1), так і натуральному вираженні (рис. 2). В останні дні фіксується спад продажу лікарських засобів порівняно з аналогічним періодом минулого року на рівні 17% в грошовому та 25% в натуральному вираженні.

Внаслідок запровадження карантину пов­ністю зупинено пасажирські перевезення громадським транспортом. Це призвело до неможливості громадян дістатися до роботи. Окрім того, карантинні заходи та заборона руху громадського транспорту обмежили доступність лікарської допомоги внаслідок знаходження на карантині окремих лікарів та труднощів дістатися до лікарні для пацієнтів, зокрема з віддалених районів. Як уже повідомлялося, з 22 травня Уряд дозволив відновити пасажирські перевезення, що має позитивно вплинути на розвиток ринку. Зокрема, збільшиться кількість звернень пацієнтів до лікарень та виписки рецептів. Окрім того, відновлення транспортного сполучення та запуск деяких підприємств та закладів сприятимуть збільшенню зайнятості населення та, відповідно, підвищенню його добробуту. Це також позитивно вплине на розвиток ринку. Отже, на відновлення ринку варто очікувати після завершення карантинних заходів та відновлення роботи всіх галузей економіки та покращення ситуації у сфері зайнятості.

Рис. 1
Поденна динаміка обсягів продажу лікарських засобів в грошовому вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.
Рис. 2
Поденна динаміка обсягів продажу лікарських засобів в натуральному вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.

Після запровадження карантину найбільшим попитом серед населення користувалися препарати АТС-груп J05 «Противірусні засоби для системного застосування» (рис. 3), D08 «Антисептичні та дезінфікуючі засоби» (рис. 4). Проте наразі обсяги їх аптечного продажу продовжують зменшуватися. Зниження продажу противірусних препаратів також пов’язано із закінченням сезону захворюваності на грип та ГРВІ. А дезінфікуючі засоби, вірогідно, придбаваються населенням поза аптеками.

Рис. 3
Поденна динаміка обсягів продажу препаратів АТС-групи J05 «Противірусні засоби для системного застосування» в грошовому вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.
Рис. 4
Поденна динаміка обсягів продажу препаратів АТС-групи D08 «Антисептичні та дезінфікуючі засоби»  в грошовому вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.

Великим попитом під час карантину користуються медичні маски. Цьому сприяє й обов’язкова норма носити маски в громадських місцях. Періодичне зменшення обсягів їх аптечного продажу, вірогідно, зумовлено дефіцитом цього товару, а також тим, що українці купують медичні маски поза аптеками (рис. 5). У той же час попит на рукавички знизився й обсяги їх продажу зменшилися нижче рівня минулого року та докарантинних показників (рис. 6.

Рис. 5
Поденна динаміка обсягів продажу медичних масок в грошовому та натуральному вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.
Рис. 6

Поденна динаміка обсягів продажу рукавичок в грошовому та натуральному вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.

Збільшення обсягів продажу препаратів вітаміну С та полівітамінних комплексів на початку запровадження карантину (рис. 7). Однак у подальшому відмічено зменшення обсягів продажу для всіх АТС-груп вітамінів, хоча в останні дні фіксується невелике підвищення цього показника.

Рис. 7
Поденна динаміка обсягів продажу препаратів топ-5 АТС-груп 4-го рівня групи A11 «Вітаміни» в грошовому вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.

З метою запобігання поширенню COVID-19 з 17 березня Уряд заборонив проведення планових заходів з госпіталізації та планових операцій, крім термінових та невідкладних, що вплинуло на обсяги продажу лікарських засобів та медичних виробів, які використовуються при проведенні операцій. Зокрема, препарати АТС-груп N01 «Анестетики» (рис. 8) та B05 «Кровозамінники та перфузійні розчини (рис. 9). Також відмічають суттєве зменшення обсягів продажу шприців (рис. 10). З 11 травня 2020 р. заборону на проведення операцій та госпіталізацію скасовано, а також дозволено надання стоматологічних послуг. Однак поки що не відмічено значне збільшення обсягів продажу цих категорій товарів.

Рис. 8
Поденна динаміка обсягів продажу препаратів АТС-групи N01 «Анестетики»  в грошовому вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.
Рис. 9
Поденна динаміка обсягів продажу препаратів топ-5 АТС-груп 5-го рівня групи B05 «Кровозамінники та перфузійні розчини» в грошовому вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.
Рис. 10
Поденна динаміка обсягів продажу шприців  в грошовому вираженні за період з 1.01.2020 р. до 20.05.2020 р.

З кінця березня відмічають також зменшення обсягів продажу препаратів для лікування хронічних захворювань, зокрема включених до програми «Доступні ліки», як у грошовому, так і натуральному вираженні (рис. 11). Наразі обсяги продажу цих препаратів перебувають приблизно на рівні минулого року. За даними Національної служби здоров’я України (НСЗУ), зафіксовано зменшення кількості виписаних та погашених рецептів у рамках програми «Доступні ліки» (рис. 12). Однак в останні тижні відмічено збільшення кількості виписаних та погашених рецептів.

Рис. 11

Поденна динаміка обсягів продажу препаратів, включених до програми «Доступні ліки», в грошовому та натуральному вираженні вираженні за період з 01.01.2020 р. до 20.05.2020 р.
Рис. 12
Поденна динаміка кількості виписаних та погашених рецептів в рамках програми «Доступні ліки» за період з 01.01.2020 р. 20.05.2020 р.  за даними НСЗУ

Наша редакція й надалі слідкуватиме за аптечним продажем лікарських засобів, медичних виробів та засобів індивідуального захисту.

 Денис Кірсанов

*Темпи зростання/зниження розраховані відповідно до аналогічного дня тижня минулого року.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Цікава інформація для Вас:

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті