Скільки заробляють лікарі у рамках реформи: НСЗУ оприлюднила дані

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) звертає увагу, що з 1 квітня 2020 р. змінився принцип фінансування для закладів спеціалізованої медичної допомоги. Вони уклали договори з НСЗУ і почали працювати в рамках Програми медичних гарантій (ПМГ). Тобто отримувати гроші за послугу, яку надано пацієнту. Відповідно, з’явилася мотивація бути привабливим для пацієнта, щоб надавати більше послуг. Аби конкурувати за пацієнта, лікарні отримали свободу управлінських рішень.

Завдяки фінансовій звітності, яку надають лікарні, НСЗУ розрахувала середньомісячні витрати на оплату праці працівників спеціалізованої ланки. За період квітень–вересень середньомісячні витрати на оплату праці до відрахування податків у закладах, які надають спеціалізовану медичну допомогу, становлять:

 • керівники закладів — 23,5 тис. грн;
 • лікарі — майже 9 тис. грн;
 • середній медперсонал — 7,5 тис. грн;
 • молодший медперсонал — 6,1 тис. грн.

Найвищі середньомісячні витрати на оплату праці лікарів спеціалізованої медичної допомоги зафіксовані в Луганській обл. — 10,8 тис. грн та Києві — 10,4 тис. грн. Найнижчі — в Одеській — 7,3 тис. грн, Рівненській — 7,5 тис. грн та Хмельницькій областях — 7,8 тис. грн.

Проте в НСЗУ відмічають, що є випадки, коли витрати на оплату праці лікаря в одній з лікарень прифронтової зони становлять у середньому 73 тис. грн. Адміністрація підвищила зарплати з метою утримання фахівців у цих закладах.

У Хмельницькій інфекційній лікарні середні витрати на оплату праці лікаря становлять 40,5 тис. грн, Одеському обласному клінічному медичному центрі — 24,8 тис. грн, Полтавській обласній інфекційній клінічній лікарні —  24,6 тис. грн.

НСЗУ наголошує про відсутність у відомства впливу на розміри зарплат у лікарнях, дане питання лежить виключно в компетенції головних лікарів цих закладів і залежить від стратегії розвитку, яку вони оберуть, та спроможності скласти реальний фінансовий план і виконати його.

Тому на сьогодні є приклади, коли завдяки реформі виплати закладу зросли у 5 разів, а зарплати залишилися на рівні нижче середнього для цього регіону. Або коли заклад тримає на депозиті значні суми, тоді як працівники і далі отримують невисокі зарплати. 1263 заклади — це 57% загальної кількості закладів, що уклали договір з НСЗУ, прозвітували, що мають на своєму рахунку залишок понад 1 млн грн.

Розмір зарплат, премій, інша фінансова мотивація, що раніше регламентувалася різними постановами, зараз стала відповідальністю адміністрації лікарні. Тепер розмір зарплати визначається лише колективним договором, який укладають працівники закладу і його керівник. Медики мають повне право користуватися цим інструментом і не підписувати колективний договір формально. Адже цей документ дає лікарям та медичним працівникам можливість відстояти право на гідні умови праці і достойну зарплату.

У первинної ланки, яка почала працювати за новою системою фінансування ще в липні 2018 р., середньомісячні витрати на оплату праці значно вищі. За січень–вересень 2020 р. вони становили:

 • керівники — 24,9 тис. грн;
 • лікарі — 15 тис. грн;
 • середній медичний персонал — 8,4 тис. грн;
 • молодший медперсонал — 4,6 тис. грн.

Так, у центрі первинної допомоги Бобринецького району Кіровоградської області середні витрати на оплату праці лікаря становлять 60,1 тис. грн, а в Костянтинівському районному центрі первинної допомоги на Донеччині — 55,3 тис. грн.

Стосовно екстреної медичної допомоги згідно з даними НСЗУ середньомісячні витрати на оплату праці тут значно вищі. Це зумовлено також обов’язковими доплатами фахівцям, які працюють з підозрами або підтвердженим випадком коронавірусної хвороби. За квітень–вересень 2020 р. вони становили:

 • керівники — 28,8 тис. грн;
 • лікарі — 18 тис. грн;
 • середній медичний персонал — 14,9 тис. грн;
 • молодший медичний персонал — 7,8 тис. грн.

За даними електронної системи охорони здоров’я, з квітня цього року звільнилося трохи більше 5 тис. лікарів спеціалізованої ланки. Також система зареєструвала понад тисячу нових фахівців. У НСЗУ зазначають, що реформа виявила прогалини на медичному ринку праці і створила попит на нові спеціальності.

За матеріалами nszu.gov.ua

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті