ПМГ-2020: які переваги передбачені для пацієнтів?

30 Грудня 2020 3:15 Поділитися

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) нагадує, що процес трансформації системи охорони здоров’я змінив правила гри в медичній сфері і запустив процес важливих перетворень. Уперше українці отримали шанс на систему охорони здоров’я, у центрі якої перебуває пацієнт.

Отже, перша перевага — пацієнти отримали реальну фінансову точку опори. Уперше у цьому році в повному обсязі запрацювала Програма медичних гарантій (ПМГ) — це чіткий перелік послуг, які пацієнт може отримати безоплатно, та правила їх отримання. ПМГ — невід’ємна складова універсального медичного охоплення, яке означає, що кожна людина може отримувати доступну та якісну медичну допомогу, не зазнаючи при цьому катастрофічних фінансових витрат.

На сьогодні ПМГ покриває всі найважливіші види медичної допомоги для громадян: послуги сімейного лікаря, педіатра чи терапевта, з якими пацієнти укладають декларації, екстрену медичну, спеціалізовану медичну допомогу, яка включає консультації спеціалістів, обстеження, госпіталізації, операції, реабілітацію та паліативну допомогу, а також державну програму реімбурсації «Доступні ліки» — перелік ліків, які пацієнти з найпоширенішими хронічними захворюваннями можуть отримати безоплатно або з незначною доплатою.

Друга вагома перевага — вільний вибір та зміна лікаря. Можливість отримати медичні послуги більше не залежить від реєстрації або так званої «прописки». Як сімейного лікаря, так і спеціалізований медичний заклад можна обирати незалежно від місця проживання. Головне, аби лікарня, де працює такий фахівець, мала договір з НСЗУ.

НСЗУ оплатить послугу тому закладу, який обере пацієнт. Сімейного лікаря, терапевта або педіатра обрали понад 31 млн українців, а це майже 74% від наявного населення. З квітня цього року лікарі виписали понад 116 млн направлень для майже 14 млн пацієнтів.

Третя перевага — вперше в Україні пацієнти отримали можливість лікуватися в приватних закладах за державні кошти, тобто за гроші, сплачені з власних податків. Уже понад 2 роки українці можуть укладати декларації з сімейним лікарем у приватному закладі, а з квітня цього року в деяких приватних клініках можна отримати і спеціалізовану медичну допомогу. 21% від загальної кількості укладених договорів — з приватними закладами.

Із понад 3 тис. законтрактованих медичних закладів — 231 приватний та 401 лікар — фізична особа — підприємець. Більшість цих надавачів працює на первинній ланці: 397 лікарів — фізичних  осіб — підприємців і 212 приватних медичних закладів. Спеціалізовану допомогу за договором з НСЗУ надають 59 приватних закладів та 4 лікарі — фізичні особи — підприємці.

Онлайн-сервіси та електронні інструменти — ще одна важлива перевага для пацієнта. Трансформація галузі не відбувається без розвитку електронної системи охорони здоров’я, саме вона дає можливість впроваджувати корисні інструменти для пацієнта, такі як онлайн запис до лікаря. З квітня цього року направлення до закладу спеціалізованої допомоги є електронним. Завдяки електронним медичним записам клінічна історія кожного пацієнта зберігається в системі і не загубиться, як паперова медична картка. Електронні дані посилюють рівень приватності — доступ до них мають лише чітко визначені лікарі.

Електронна система охорони здоров’я забезпечила прозорість і відкритість даних. НСЗУ візуалізує дані у вигляді інтерактивних дашбордів. Завдяки таким інструментам на сайті НСЗУ пацієнт бачить, з яким лікарем і в якому закладі можна укласти декларацію, а також — у якому закладі він може отримати послугу за своїм електронним направленням, а в якій аптеці — ліки за програмою реімбурсації. На дашбордах є також вся інформація про оплати закладам.

Ще однією з переваг стала можливість у рамках програми реімбурсації «Доступні ліки» отримувати препарати для лікування пацієнтів із серцево-судинними хворобами, бронхіальною астмою та діабетом II типу безоплатно чи з незначною доплатою. Електронний рецепт на них виписує лікар, із яким пацієнт уклав декларацію, який можна отримати й на телефон. Це важливо для людей старшого віку, адже дозволяє не переривати лікування й уникати місць скупчення людей у час пандемії.

Ліки за е-рецептом можна отримати в будь-якій аптеці, яка має договір з НСЗУ. Незалежно від того, де людина проживає чи прописана, служба уклала договори з понад 1200 аптечними закладами. Програмою реімбурсації скористалися понад 2,5 млн пацієнтів.

За матеріалами nszu.gov.ua

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті