В історії формування української фармацевтичної вищої школи ключовою постаттю є Микола Валяшко — ідеолог, засновник і перший ректор Харківського фармацевтичного інституту (такий статус мав НФаУ на момент відкриття). 18 березня у НФаУ відзначили його 150-річний ювілей.
Микола Валяшко був причетний до історії низки харківських освітніх закладів і наукових установ, зокрема Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», Харківського національного медичного університету, Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса», Державної установи «Інститут мікробіології та імунології імені Мечникова НАМН України».
Необхідно зазначити, що Микола Валяшко не лише стояв у витоків фармацевтичної освіти, а й зробив колосальний внесок в еволюцію фармацевтичної справи в цілому — як науковець, педагог, громадський діяч.
Сьогодні наукова спільнота по праву вважає Миколу Валяшка піонером вітчизняних спектрографічних досліджень і видатним науковцем у галузі хімії й фармації. Почавши від аптекарського учня, він здобув незаперечний авторитет серед наукової спільноти України та світу.
Ім’я Миколи Валяшка вшановано низкою особливих заходів та подій. Так, його 100-річчя широко відзначалося світовим науковим співтовариством — під егідою ЮНЕСКО. Наукова Харківщина має засновану Харківською обласною державною адміністрацією стипендію з фармації імені Валяшка для видатних науковців та обдарованих молодих науковців. Заснована у 2000 р., стипендія була призначена близько 50 особам. У 2011 р., до 140-річчя із дня народження науковця, Укрпошта випустила в обіг ювілейний конверт.
У НФаУ пам’ять про засновника бережуть особливо ретельно. Університет має іменну лекційну аудиторію ім. М.О. Валяшка, на фасаді адміністративного корпусу розміщено меморіальну дошку М.О. Валяшка, а на посвятах та випускних вечорах фармацевтична молодь обов’язково робить фото біля скульптурної композиції «Особистості фармації», яка була відкрита під час VІІ з’їзду фармацевтів України.
Ректори, увічнені в бронзі — символ вшанування пам’яті подвижників фармацевтичної науки: засновника й першого ректора Миколи Валяшка та ректора-реформатора Дмитра Сала. Автор скульптурного ансамблю — харківський скульптор, народний художник України Сейфаддін Гурбанов, який також створив і триптих «Фармація у віках».
До 150-річного ювілею Миколи Валяшка, крім урочистих заходів, НФаУ провів XXVII Міжнародну науково-практичну конференцію молодих вчених та студентів «Topical issues of new medicines development».
На урочистості були запрошені почесні гості — адміністрація області та міста, керівництво освітніх і наукових закладів, а також родина видатного науковця.
З нагоди 150-річчя засновника колектив НФаУ отримав почесну грамоту Харківської міської ради, а окремі представники науково-педагогічної спільноти НФаУ за вагомий внесок у розвиток фармацевтичної освіти були відзначені почесними грамотами Харківської міської ради, а також подяками Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації.
Особливими гостями на святі стали нащадки великого вченого — три покоління родини Валяшків: син Олексій Миколайович, онук Микола Олексійович та правнучка Оксана, яка привітала зібрання у відеозверненні із Чикаго.
НФаУ отримав подарунок від родини відомого вченого — оригінал диплома 1903 р. Миколи Овксентійовича Валяшка про присвоєння ступеня магістра.
Після завершення урочистостей з нагоди 150-річчя Миколи Валяшка розпочалася робота XXVII Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених та студентів «Topical issues of new medicines development».
У ній очно та дистанційно взяли участь понад 300 представників 20 закладів вищої освіти з Молдови, Естонії, Казахстану, Узбекистану, Азербайджану, Польщі, Італії.
У рамках наукової конференції за участі понад 20 директорів музеїв закладів вищої освіти Харкова було проведено науковий семінар «М.О. Валяшко — фундатор фармацевтичної освіти в Україні».
Почесні гості, академічна спільнота, студентство мали нагоду відвідати виставку «М.О. Валяшко: особистість, учений, педагог», де експонувалися унікальні архівні пам’ятки.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим