24 березня в Парламенті за № 5299 зареєстровано проєкт постанови Верховної Ради України «Про вжиття невідкладних заходів, спрямованих на припинення бездіяльності органів виконавчої влади у сфері протидії поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та забезпечення неухильного виконання рішень Верховної Ради України, прийнятих у цій сфері». Ініціаторами проєкту документа виступила група народних депутатів на чолі з Іриною Геращенко, співголовою депутатської фракції Політичної партії «Європейська солідарність».
У супровідній документації зазначається, що Дорожньою картою з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у 2021–2022 роках (далі — Дорожня карта), затвердженою наказом МОЗ України від 24.12.2020 р. № 3018, визначено, що масова імунізація населення проти коронавірусної хвороби COVID-19 є найважливішим компонентом стратегії подолання гострої фази пандемії коронавірусної хвороби COVID-19.
Також Верховною Радою України упродовж 2020 — початку 2021 р. прийнято низку рішень, спрямованих на визначення особливостей державної політики у сфері протидії поширенню COVID-19. Зокрема, Постановою Верховної Ради України від 20.10.2020 р. № 937-IX визначено алгоритм заходів такої протидії — від створення Національного штабу протидії COVID-19 для організації оперативного реагування на його поширення в Україні до вжиття конкретних заходів з підвищення спроможності національної системи охорони здоров’я, запровадження комплексної системи захисту вітчизняної економіки від наслідків пандемії, розробки та втілення ефективної безпекової стратегії України в умовах нових глобальних біологічних викликів.
Між тим, станом на 23.03.2021 р. зазначена постанова, як і низка інших важливих рішень Парламенту у сфері протидії поширенню COVID-19, залишається невиконаною. На переконання ініціаторів проєкту, Уряд, МОЗ України, інші центральні органи виконавчої влади виявили злочинну бездіяльність та безпорадність у боротьбі з пандемією, насамперед не забезпечивши країну вакцинами в необхідної кількості та якості. Тому вони констатують повний провал першого етапу вакцинації населення.
У зв’язку з цим проєктом постанови пропонується визнати пріоритетами державної політики у сфері охорони здоров’я на 2021 р., зокрема:
- забезпечення рівного доступу населення України до безпечних та якісних вакцин проти COVID-19;
- проведення в порядку та у строки, визначені Дорожньою картою, масової безкоштовної вакцинації населення;
- мінімізацію негативних наслідків пандемії в усіх сферах життя українського суспільства;
- опрацювання ефективної безпекової стратегії України в умовах нових глобальних біологічних викликів.
Також проєктом пропонується визнати неналежним та незадовільним стан виконання Постанови № 937, зокрема в частині:
- неутворення Президентом України Національного штабу протидії COVID-19 для організації оперативного реагування на поширення захворювання в Україні, невжиття заходів з підвищення спроможності національної системи охорони здоров’я, запровадження комплексної системи захисту вітчизняної економіки від наслідків пандемії, розробки та втілення ефективної безпекової стратегії України в умовах нових глобальних біологічних викликів;
- невжиття заходів зі створення умов для ефективного лікування хворих на COVID-19 в амбулаторних умовах;
- невжиття заходів з підвищення ефективності лікування хворих на COVID-19 у стаціонарних умовах;
- відсутність належних заходів щодо належного біологічного та соціального захисту медичних працівників, покращення умов та оплати їх праці;
- ненадання соціальної підтримки пацієнтам з COVID-19 та інше.
Тому проєктом пропонується доручити Уряду невідкладно:
- забезпечити неухильну реалізацію рішень (законів та постанов) Верховної Ради України щодо протидії COVID-19;
- притягнути до відповідальності посадових осіб, винних у зриві виконання постанови № 937-IX, інших актів Верховної Ради України у цій сфері;
- вжити заходів для проведення своєчасних закупівель вакцин для профілактики COVID-19 та щодо контролю за їх ввезенням на територію України в порядку та у строки, що встановлені актами законодавства.
У разі прийняття документа на Уряд покладатиметься обов’язок періодично, але не рідше ніж раз на місяць звітувати про стан виконання цієї постанови.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим