Чи продовжує європейський спалах охоплювати нові країни?
Кількість європейських країн зі спалахами COVID-19 за минулий тиждень збільшилася вдвічі. Характерна особливість нових спалахів — вони є дуже стрімкими.
У багатьох країнах коефіцієнт виявлення випадків, який визначає контроль над рівнем захворюваності, зростає. Якщо ще 3 тиж тому коефіцієнт виявлення випадків в усіх європейських країнах становив менше 5%, то зараз, наприклад, в Іспанії він зростає приблизно на 5 відсоткових пунктів щотижня. Це означає, що система контролю відслідковування контактних осіб не встигає за спалахом у країні.
Як наголошує керівник Центру економіки охорони здоров’я KSE Ю. Ганиченко, характерною тенденцією для європейських країн зі значними темпами вакцинації є невисокий рівень госпіталізації та смертності при суттєвому зростанні рівня захворюваності. Водночас показовою є ситуація в Росії, де порівняно низький рівень вакцинації та найвищий рівень смертності серед інших країн Європи.
«Це означає, що потенційний спалах у країні з невисокими темпами вакцинації може суттєво позначитися на госпіталізації та кількості померлих. Загроза для України полягає в тому, що темпи вакцинації і відсоток вакцинованого населення є порівняно низькими, враховуючи середні значення в Європі. Якщо спалах приходить в країну, де низький рівень вакцинованих, наслідки можуть бути набагато гіршими», — зазначив спікер.
Потужні спалахи серед країн Європи з населенням більше 10 млн осіб, розпочалися 1–2 тиж тому. Поза епіцентром залишається Україна, Німеччина, Румунія, Польща, Італія, Чехія та Швеція. У Великій Британії, Португалії та Росії, з яких розпочався європейський спалах, швидкість зростання захворюваності сповільнюється — вона становить близько 10–30% на тиждень на противагу зростанню удвічі тижнями раніше.
Рівень захворюваності в країнах, де нещодавно розпочався спалах, зріс у 2–3 рази за тиждень, а в окремих випадках зростання досягло семикратних показників.
До нових центрів спалаху в Європі додалися ще чотири країни — Нідерланди, Греція, Бельгія та Франція. Привертає увагу ситуація в Нідерландах, де за тиждень добова кількість випадків захворювання зросла з 1 тис. до 10 тис.
Упродовж минулого тижня у країні фактично нівелювалося двомісячне зниження рівня захворюваності — Нідерланди демонструють безпрецедентний спалах серед європейських країн у 2021 р., а коефіцієнт виявлення випадків у державі наближається до 8%.
Водночас у Нідерландах не спостерігається різкого зростання смертності або кількості госпіталізацій. За словами Ю. Ганиченка, це пов’язано з високими темпами вакцинації населення (країна входить до переліку топ-10 за швидкістю імунізації в Європі).
У Нідерландах, як і в Україні, з кінця квітня реєструвався постійний спад захворюваності. За останні 2,5 міс там відбулося зниження цього показника у 10 разів. І всього за тиждень захворюваність вийшла на пікові значення весняної хвилі.
«Це означає, що впродовж тижня країна, в якій довгий час відбувався спад, може легко вийти на пікові значення», — зазначив Ю. Ганиченко.
У зв’язку з цим KSE рекомендує наростити темпи вакцинації у період спаду захворюваності в Україні, що дасть можливість підготуватися до потенційного спалаху завчасно та дослухатися до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо якнайшвидшої імунізації.
Ситуація в Україні
Ситуація в Україні залишається стабільною, добова смертність — на рівні плато літа минулого року — близько 17 випадків за добу.
У країні стабільно знижуються темпи госпіталізації. Зокрема, кількість пацієнтів у «ковідних» лікарнях зменшується приблизно на 10–15% на тиждень, а показники виписок продовжують переважати госпіталізації більш як наполовину.
«Це свідчить про стабільний тренд на спад захворюваності в Україні. Однак на прикладі Нідерландів ми бачимо, що такі стабільні тренди на зниження захворюваності можуть перекритися буквально впродовж 1 тиж», — відмітив Ю. Ганиченко.
Зайнятість «ковідних» ресурсів також продовжує знижуватися до нових мінімальних рекордів навіть попри їх скорочення наполовину у червні 2021 р. Відтак, ліжка з киснем зайняті на 7%, реанімаційні ліжка — на 13%, апарати штучної вентиляції легень — на 3%. Це мінімальні цифри від початку 2021 р. У поточний рік Україна увійшла на рівні плато, з якого почалося весняне зростання. Реанімаційних ліжок було удвічі більше, ніж зараз, а зайняті вони були на 40%.
Зменшення кількості пацієнтів у «ковідних» лікарнях і, відповідно, людей, які активно хворіють, означає і зменшення кількості осіб, які потенційно можуть заражати інших.
У кожному з регіонів України ситуація також стабільна. У Луганській обл. захворюваність зростала більш ніж на 40% щотижня, однак зараз відмічається зниження на 17% на тиждень.
«Чому так відбувається? Наразі показники в усіх регіонах залишаються невисокими, що спричиняє помітні коливання в межах плато. Тобто госпіталізація декількох додаткових нових пацієнтів може змінити тренд у плані відсоткового зростання порівняно з минулим тижнем на такі великі відсотки.
Аналізуючи ситуацію зі спалахами, не можна зважати лише на відсоток зростання чи виявлених випадків. Треба дивитися на ширший набір показників. Одним із них є співвідношення госпіталізацій до виписок. А також абсолютні значення госпіталізацій та виписок. Адже якщо вони є малими, то, відповідно, відсоток не є показовим», — пояснив Ю. Ганиченко.
Чи слідуватиме Україна за трендом у Європі?
Навіть у разі реалізації «чорного» сценарію KSE, у ІІІ кв. 2021 р. (липень, червень, вересень) у країні не очікується різкого зростання смертності. KSE наводить відносно оптимістичні цифри щодо рівня смертності, адже база тих людей, які можуть інфікувати інших, а, відповідно, кількість осіб, яким загрожує госпіталізація, зменшується.
Водночас, за прогнозом Центру економіки охорони здоров’я в Україні, починаючи з липня–серпня 2021 р., очікується спалах захворюваності, готуватися до якого потрібно вже зараз.
Існує висока ймовірність того, що Україна слідуватиме за трендом у Європі. Основне навантаження на систему охорони здоров’я і підвищення смертності прогнозується вже у IV кв/ 2021 р., оскільки це «відкладені» показники. За моделлю KSE, на кінець III кв. в Україні може бути 54–70 тис. померлих від COVID-19.
Чверть населення світу вже отримала принаймні одну дозу вакцини
Уже 2 млрд осіб у світі отримали принаймні 1 дозу вакцини проти SARS-CoV-2. Це чверть усього населення світу. В Європі 331 млн осіб щеплені принаймні однією дозою, що становить близько 44% усього населення регіону.
Підвищуються і темпи вакцинації в Україні. Цього тижня вони зросли на чверть — до 81 тис. на добу. Проте для виконання національного плану вакцинації на 2021 р. швидкість все ще має бути втричі вищою.
За поточних темпів вакцини в країні вистачить ще на 1 міс. Водночас, у липні 2021 р. очікується постачання ще 7 млн доз вакцин.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим