Механізм «ковідної» амністії в Україні: коли запрацює?

13 Січня 2022 4:49 Поділитися

Михайло Радуцький, голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет), на своїй сторінці у Facebook опублікував пост, у якому зазначив, що країни Європи продовжують встановлювати «антирекорди» за кількістю виявлених нових хворих: у Франції за минулу добу виявлено 368 тис. інфікованих, у Німеччині — 80 тис. осіб.

«За прогнозами МОЗ, нова хвиля коронавірусної хвороби, викликана штамом «омікрон», розпочнеться в Україні наприкінці січня. Єдиний захист — вакцинація. І бажано не двома, а трьома дозами. На жаль, десятки тисяч українців опинилися в пастці. Свого часу вони придбали підробні сертифікати вакцинації і тепер, усвідомивши помилку, зможуть вакцинуватися лише однією (третьою) дозою, бо їх дані вже внесено до електронної системи охорони здоров’я. А, як відомо, одна доза не забезпечує ефективного захисту», — зауважив він.

Також голова Комітету нагадав, що ще влітку минулого року почалася дискусія щодо механізму амністії для громадян, які виявили бажання відмовитися від фальсифікованого сертифіката. Але наразі спеціальної процедури «ковідної» амністії не розроблено. На його думку, громадянин, звісно, може звернутися до лікаря із заявою про визнання сертифіката недійсним.

Втім, медики вимушені повідомити поліцію, яка відкриє кримінальну справу. Зважаючи на явку з повинною та співпрацю зі слідством, слідчий може звернутися до судді з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності.

За 2021 р. суди винесли більше 60 вироків за використання підробних сертифікатів. В основному порушників виявляли при перетині кордону. До них застосовували покарання у вигляді штрафу, найбільший — 15,3 тис. грн. Отже, масової відмови від підробних сертифікатів не спостерігається.

Змінити ситуацію покликаний законопроєкт № 6084 про внесення змін до Кримінального кодексу України. 2 листопада Верховна Рада підтримала документ у першому читанні. М. Радуцький зауважив, що до другого читання до законопроєкту внесли правки, і тепер він не лише встановлює суворішу відповідальність за користування фальсифікованими документами про вакцинацію та внесення неправдивих даних до медичної документації, але й дозволяє використовувати механізм «ковідної» амністії.

Зокрема, пропонується доповнити статтю 321-3 Кримінального кодексу наступною фразою: «особа, яка використала підроблені документи, що підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона добровільно заявила про ці факти органу, службова особа якого згідно із законом наділена правом повідомляти про підозру, до отримання таким органом інформації про це кримінальне правопорушення з інших джерел». Тобто заявник гарантовано буде звільнений від відповідальності.

На переконання голови Комітету, так чи інакше, але механізм «ковідної» амністії потрібен. Це один з інструментів відновлення довіри між державою та суспільством.

За матеріалами facebook.com/radutskyy

 

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті