Уряд має надати аптекам фінансові інструменти для закупівлі ліків — Михайло Радуцький

«Поспілкувалися з представниками аптечних мереж на тему, як вирішити проблему дефіциту лікарських засобів. Основні проблемні питання: виїзд фармацевтів до західних регіонів, підвищений попит на препарати, доставка ліків до місць бойових дій, можливе підвищення цін на препарати, кредитування аптечних мереж», — заявив голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

Виїзд фармацевтів до західних регіонів

У перші дні війни значна кількість працівників аптек переїхали до західних  областей України. Це призвело до ситуації, коли в аптечних мережах не було кому працювати. У Києві з 1,7 тис. аптек були відкриті лише 200. Щоб виправити ситуацію, влада дозволила залучати до роботи в аптеках студентів медичних та фармацевтичних спеціальностей, працювати в аптеках біля дому. Наразі частина аптек вже відкрилася. У столиці працює 500–600 аптек, загалом по країні з 21 тис. аптек функціонує близько 12 тис.

Підвищений попит на ліки

Початок бойових дій викликав панічні настрої серед українців. Якщо зазвичай громадяни купують ліки із розрахунку на 1–2 міс, то тепер почали брати мало не на рік наперед. З ринку «вимилися» заспокійливі засоби, анальгетики, препарати для лікування хронічних захворювань, інсулін, L-тироксини. Також через переривання логістичних ланцюжків фіксувалися перебої з поставкою лікарських засобів. На даний час ситуацію вдалося частково покращити за рахунок централізованих закупівель та гуманітарної допомоги. Щодня Україна отримує ліки від наших західних партнерів. Наприклад, 28 березня доставили 13 тонн препаратів із США: засоби для лікування травм, ліки проти інфекційних хвороб, гіпотензивні засоби та ін.

Доставка ліків до регіонів бойових дій

Перебої з доставкою препаратів відмічаються у центральних, східних та південних регіонах, які найбільше потерпають від війни з путінською росією. «Разом з МОЗ докладаємо максимум зусиль, щоб кожна аптека була забезпечена необхідними ліками. Найбільш складна ситуація у містах, які знаходяться на окупованих територіях чи регулярно піддаються обстрілам. У Харкові частина аптек зруйнована, частина – пограбована російсько-фашистськими військами. На жаль, є випадки загибелі фармацевтів під час обстрілів. Тому практично неможливо налагодити стабільну роботу аптек», — коментує М. Радуцький.

Можливе підвищення цін на препарати

Українська фармацевтична промисловість залежна від імпорту: близько 90% діючих речовин для лікарських засобів закуповуються за кордоном. На вартість ліків впливають коливання курсу валют та інфляція. Значного здорожчання препаратів найближчим часом не очікується. Можливе незначне коливання цін, що напряму пов’язане з інфляцією.

Кредитування аптек

Аптечні мережі звернулися до Прем’єр-міністра України з проханням поновити кредитування аптек. В умовах війни дистриб’ютори вимагають передоплату за ліки. Аптечним мережам потрібні оборотні кошти, а для цього – кредитування. Тиждень тому Уряд затвердив кредитування аграріїв під 0% для посівної кампанії. Потрібно ввести механізми підтримки й аптечних мереж, які продовжують працювати під час війни.

«Наш Комітет разом з МОЗ працює над вирішенням цих проблем. Ми проводили зустріч у Комітеті Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури щодо доставки ліків, зокрема гуманітарної допомоги. Також працюємо над вирішенням питання надання кредитних програм аптечним мережам», — додав народний депутат.

За матеріалами t.me/radutsky

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті