Відпуск антибиотиків за електронним рецептом: роз’яснення для пацієнтів

29 Липня 2022 12:20 Поділитися

МОЗ України оприлюднило пам’ятку для пацієнтів про початок відпуску з серпня антибіотиків за електронним рецептом.

У Міністерстві наголошують, що антибіотики — це рецептурні лікарські засоби, які призначає винятково лікар. Адже тільки спеціаліст може визначити доцільність застосування антибіотика, підібрати ефективну діючу речовину, дозування та режим прийому препарату. Самопризначення та безконтрольне вживання антибіотиків може не лише зашкодити здоровʼю людини, але й стимулює розвиток глобальної проблеми — антибіотикорезистентності, внаслідок якої бактерії набувають стійкості до терапії. Це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які сьогодні швидко і без наслідків лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними.

Електронний рецепт можна буде отримати безпосередньо на прийомі у лікаря. Технічна можливість виписування рецептів стане доступною як для лікарів державних закладів, так і приватних. Більше того — рецепт зможе виписати лікар будь-якого рівня медичної допомоги та спеціалізації — терапевт, хірург, стоматолог та ін. Головна умова — заклад та лікарі мають бути зареєстровані в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ).

Водночас, якщо заклад, до якого пацієнт звертається, поки не працює з ЕСОЗ, лікар може виписати паперовий рецепт.

Для отримання електронного рецепта на антибіотики укладання декларації не є обовʼязковим. Втім пацієнт має бути зареєстрований в ЕСОЗ. Це можна зробити двома способами: уклавши декларацію з сімейним лікарем або безпосередньо зареєструвавшись на прийомі у будь-якого лікаря. Для цього пацієнту достатньо мати документ, що посвідчує особу (внутрішній чи закордонний паспорт, ID-картка, дітям — свідоцтво про народження) та Реєстраційний номер облікової картки платника податків (обовʼязково для всіх, хто досягнув 14-річного віку, виняток зроблено лише для пацієнтів, які відмовилися від отримання такого номера, що підтверджується відповідною позначкою в паспорті).

Це означає, що ті українці, які тимчасово вимушені змінити місце свого проживання, зможуть отримати рецепт у лікаря без наявності декларації.

Лікар у рецепті вказує діючу речовину препарату, дозування та тривалість лікування. Натомість пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу та частково погасити рецепт відповідно до свого бюджету. Функціонал електронного рецепта дозволяє зробити частковий відпуск ліків та розділити покупку на декілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно.

Стосовно отримання антибіотиків в аптечних закладах, то на перехідному періоді пацієнт зможе придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо лише пред’явити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження виписування е-рецепта, або паперовий рецепт.

У МОЗ наголошують, що придбати антибіотик за рецептом можна впродовж 30 днів з моменту його виписки.

Під час відпуску фармацевт поставить на інформаційній довідці штамп «Відпущено» та вкаже кількість відпущеного лікарського засобу. При повторному погашенні пацієнт зможе використати той самий рецепт.

При цьому фармацевт під час відпуску рецепта на антибіотик буде бачити тільки інформацію про призначення, яке зробив лікар. Повний доступ до медичної картки пацієнта за його згодою має винятково лікар, з яким пацієнт уклав декларацію, і вона є активною. Лікар-спеціаліст може переглядати лише релевантні епізоди, тобто ті, що повʼязані з направленням від сімейного лікаря. Доступ до інших медичних записів пацієнта лікарям вторинної ланки медицини надається лише за згодою пацієнта.

Стосовно виписування та погашення рецептів у віддалених регіонах та в сільській місцевості в МОЗ зазначають, що на час перехідного періоду у разі відсутності лікарів та обмеженого доступу до медичних послуг фельдшери можуть здійснювати виписування рецептів на антибіотики.

Також за відсутності аптеки в сільській місцевості роздрібна торгівля лікарськими засобами здійснюється у приміщеннях фельдшерських, фельдшерсько-акушерських пунктів сільських, дільничних лікарень, амбулаторій, амбулаторій загальної практики працівниками цих закладів, які мають медичну освіту.

Для тих аптек, що знаходяться в районі проведення бойових дій або на територіях, які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні, буде зроблено виняток. Такі аптеки тимчасово, на час дії воєнного стану, зможуть і надалі відпускати пацієнтам рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря.

Перелік таких населених пунктів затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Стосовно закупівлі антибіотиків для благодійної допомоги, то, як і до цього, волонтерські та благодійні організації на запит відповідної установи, військової частини чи закладу охорони здоров’я можуть закуповувати рецептурні лікарські засоби безпосередньо у дистрибʼюторів без рецепта. В інших випадках, якщо йдеться про купівлю антибіотиків для індивідуального використання через аптеку, відпуск здійснюється за рецептом лікаря.

Стосовно виписування електронних рецептів у стаціонарі, то якщо медичний заклад надає послуги лікування в стаціонарі за умовами співпраці з Національною службою здоров’я України, то лікарські засоби, зокрема антибіотики, передбачені пакетом лікування, мають гарантовано надаватися пацієнту безоплатно. Для призначення та застосування таких ліків виписувати рецепт пацієнту не потрібно.

Якщо мова йде про виняткові ситуації, коли пацієнт з певних причин потребує препаратів, які не передбачені пакетом лікування, лікар стаціонару зможе виписати пацієнту рецепт.

Стосовно придбання антибіотиків для домашніх тварин у МОЗ запевняють, що такі лікарські засоби, як і раніше, можна придбати за ветеринарним рецептом.

У разі виникнення додаткових питань, що стосуються відпуску антибіотиків за електронним рецептом, МОЗ просить звертатися до контакт-центру за коротким номером: 1677 (гілка «7»).

За матеріалами moz.gov.ua

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті