ЄБА вітає прийняття «фармацевтичної конституції» — закону «Про лікарські засоби»

01 Серпня 2022 4:40 Поділитися

Як ми вже повідомляли, 28 липня 2022 р. Верховною Радою України прийнято у другому читанні законопроєкт № 5547 «Про лікарські засоби». У Європейській Бізнес Асоціації (ЄБА) цей закон назвали «фармацевтичною конституцією», що покликаний врегулювати правовідносини у сфері лікарських засобів й адаптувати законодавство України до положень та практик ЄС.

«Документ пройшов строкатий шлях експертного обговорення та дискусій. До другого читання було подано 2278 правок, значна частина яких була підготовлена та опрацьована експертами Комітету з охорони здоров’я ЄБА спільно з Комітетом з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради України», — прокоментували в асоціації.

Проєкт закону № 5547 містить ґрунтовні зміни до чинних положень у сфері створення та обігу лікарських засобів, а також цілу низку новацій, які також потребуватимуть суттєвого подальшого опрацювання на інших рівнях правового регулювання, зокрема щодо:

  • адаптації законодавства України до положень та практик регулювання ЄС щодо реєстрації, обігу лікарських засобів і контролю за ними;
  • діджиталізації галузі — обов’язкового запровадження електронного eCTD-формату, що відповідатиме стандарту ICH;
  • впровадження європейської системи верифікації лікарських засобів — найсучаснішого способу запобігання фальсифікації ліків;
  • суттєвого покращення регуляторного середовища проведення клінічних досліджень в Україні;
  • визначення сучасних міжнародних вимог щодо доведення ефективності генеричних лікарських засобів (біоеквівалентності);
  • створення нового єдиного державного регуляторного органу в сфері;
  • покращення доступу пацієнтів до окремих груп лікарських засобів та ін.

Важливим аспектом, врахованим депутатським корпусом, є надання достатнього перехідного періоду для впровадження новацій, що має убезпечити від ризиків перебоїв у постачанні лікарських засобів через регуляторні зміни, у тому числі в умовах війни росії проти України.

Водночас, на думку експертів Комітету з охорони здоров’я ЄБА, подальшого законодавчого опрацювання потребують питання ексклюзивності даних реєстраційного досьє (невідповідність термінам, визначеним Директивою 2001/83/ЄС) та впровадження паралельного імпорту (лише подібність такого механізму до паралельної дистрибуції в ЄС, яка не існує в ЄС у межах однієї країни; уникнення вимог щодо боротьби з фальсифікацією для паралельно імпортованих ліків — відсутність розповсюдження на них вимог верифікації), що не відповідають регулюванню ЄС.

Крім того, для забезпечення комплексності та ефективності дії прийнятого закону, потребують осучаснення й положення кримінального, адміністративного, процесуального законодавств, які в першу чергу спрямовані на встановлення належного рівня відповідальності за порушення у сфері, а також мають надавати достатні і прозорі правові інструменти контролюючим і правоохоронним органам для боротьби з порушеннями, у першу чергу щодо питань фальсифікації лікарських засобів.

ЄБА загалом та Комітет з охорони здоров’я асоціації зокрема висловлюють подяку Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради України та всім народним депутатам, які брали участь у підготовці законопроєкту № 5547, а також усім представникам фармацевтичної спільноти, які були залучені до опрацювання проєкту документа. «Сподіваємося, що спільна робота на благо пацієнтів в Україні та створення європейського регуляторного середовища на фармацевтичному ринку України триватимуть і надалі», — наголошують в ЄБА.

За матеріалами www.eba.com.ua

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті