Фармринок у режимі on-line – UDT 7/12/2022

Понад 9 міс український народ героїчно протистоїть повномасштабній війні, яку розв’язала росія. На початку вторгнення ворога більшість населення, суб’єктів господарювання та державних органів були розгублені та не могли зрозуміти, як працювати далі та яких заходів вживати задля подолання складнощів та проблем, які принесла війна. Майже ніхто не готувався до такого сценарію розвитку подій. Однак з часом населення, бізнес та держава підлаштувалися до умов сьогодення та продовжують працювати для наближення нашої перемоги. Втім війна суттєво впливає на розвиток економіки країни та фармацевтичний ринок як її частину. Окрім зниження економіки та доходів населення, серед ключових факторів впливу на фармацевтичний ринок експерти виділяють міграцію населення за кордон та втрату значної кількості аптек на тимчасово окупованих територіях та у зонах активних бойових дій. Ще одним немалозначущим фактором є міжнародна медична гуманітарна допомога. У цій публікації представлено поденну динаміку розвит­ку роздрібного ринку лікарських засобів та медичних виробів в умовах війни. Під час підготовки матеріалу використано дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

Загальні тенденції ринку

З початком повномасштабної війни роздрібний продаж лікарських засобів почав знижуватися і продовжує цю тенденцію дотепер. Спад розпочався з березня 2022 р., втім вже з травня темпи зниження почали сповільнюватися і, за підсумками вересня, темпи зниження у грошовому вираженні склали 9%.  У жовтні 2022 р. темпи спаду пришвидшилися до 19%, що пов’язано із високою базою порівняння минулого року, адже в цей період минулого року в Україні фіксувалася чергова хвиля захворюваності на COVID-19 і відповідно обсяги продажу ліків суттєво зростали. За попередніми даними листопада 2022 р. темпи зниження обсягів аптечного продажу ліків становлять 10%. Загалом за 11 міс 2022 р. (враховуючи попередні дані за листопад 2022 р.) темпи зниження становлять 7,4%. За останніми прогнозами експертів загальне зниження обсягів продажу ліків у 2022 р. становитиме близько 7% порівняно із 2021 р.

Потижнева динаміка також свідчить, що після закінчення періоду підвищеного споживання ліків, внаслідок хвилі захворюваності на COVID-19 минулого року, знов намітилися тенденція щодо сповільнення темпів зниження, які поступово наближаються до минулорічних показників. Втім зростання обсягів продажу у грошовому вираженні продовжується. При цьому варто відзначити, що значний вплив на розвиток ринку у грошовому вимірі чинять інфляційні процеси в країні, оскільки у натуральному темпи зниження значно вищі (рис. 1).

Рис. 1 Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 47-го тижня 2022 р.

Поденна динаміка аптечного продажу також свідчить про збільшення обсягів аптечного продажу в останні тижні в грошовому вираженні. Однак на фоні високих показників минулого року темпи зниження порівняно з минулорічними показниками почали зростати. Так, за останні 7 днів середні показники темпів зниження становлять 5% у грошовому та 26% у натуральному вираженні. При цьому в останні дні ринок виходив на позитивні показники, що може бути пов’язано із тим, що населення робить певний запас ліків в умовах масованих ракетних обстрілів та перебоїв з енергопостачанням (рис. 2). Але загалом в останні дні обсяги продажу наближуються до минулорічних показників.

Рис. 2 Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1.02.2022 до 5.12.2022 р.

Структура споживання

Щодо структури споживання лікарських засобів слід відзначити, що наприкінці липня 2022 р. зафіксоване значне збільшення частки антибіотиків у загальній структурі аптечного продажу, що пов’язано із запровадженням відпуску цих препаратів виключно за рецептом лікаря із серпня 2022 р., і населення робило запаси цих препаратів. Однак із введенням їх рецептурного відпуску з 1.08.2022 р. обсяги споживання суттєво зменшилися.На фоні похолодання та сезону гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) відзначається тенденція до збільшення частки анальгетиків як у грошовому, так і в натуральному вираженні, а також препаратів для лікування захворювань порожнини носа (рис. 3). Також зросла часка препаратів для лікування серцево-судинних захворювань.

Рис. 3 Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-6)** у грошовому і натуральному вираженні з 1.02.2022 до 5.12.2022 р.

Інфляція та ціни

Як уже зазначалося, одним із факторів зростання обсягів аптечного продажу ліків у грошовому вираженні є високий рівень інфляції. З початком війни зростання індексу споживчих цін прискорилося та продовжується. Черговим поштовхом до зростання інфляції стала зміна Національним банком України з 21 липня 2022 р. офіційного курсу гривні до долара США на 25% — з 29,25 до 36,57 грн/дол. США. Загальний показник інфляції в країні у січні — жовтні 2022 р., за даними Державної служби статистики України, становить 18,9%, а у жовтні — 26,6%. Щодо зростання цін на ліки слід зазначити, що, за даними «Proxima Research» за січень — жовтень 2022 р., загальний показник інфляції становить 17,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року, у жовтні — 27,3%. Тобто з початку року фактично зростання цін на ліки менше, ніж загальний рівень інфляції в країні. А більш високі темпи підвищення цін в останні місяці здебільшого зумовлені низьким рівнем інфляції минулого року, коли зростання цін на ліки було значно меншим за загальний показник інфляції в країні.

Якщо ж розглянути динаміку цін на топ-10 торгових назв лікарських засобів (stock keeping unit — SKU) за обсягами аптечного продажу в грошовому вираженні з 24.02.2022 р. середнє зростання ціни станом на 5.12.2022 р.* порівняно з до­воєнним періодом (ціною на 01.02.2022 р.) становить 25% (рис. 4). Загалом серед топ-10 SKU зміна ціни порівняно із довоєнним періодом варіюється від -4% до +40%.

Рис. 4 Динаміка цін на топ-10 SKU** за обсягами продажу у грошовому вираженні з 1.02.2022 до 5.12.2022 р.

Аналізуючи тенденцію зміни вартості для топ-10 SKU, можна відзначити, що з початку війни і до середини березня фіксувалося поступове підвищення вартості ліків. У подальшому ціни відносно стабілізувалися, і за більшістю позицій відмічено навіть їх зниження. Однак з другої половини травня вартість окремих позицій лікарських засобів знову почала дещо підвищуватися. А зі зміною офіційного курсу гривні до долара США зростання цін на ліки пришвидшилося, оскільки вони мають значну імпортну складову. Однак слід зазначити, що наразі інфляційні процеси загальмувалися і подальшого зростання цін не фіксується (рис. 5).

Рис. 5 Динаміка індексу інфляції на лікарські засоби з 1-го до 47-го тижня 2022 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Незважаючи на складні обставини, ми продовжимо інформувати читачів про стан фармацевтичного ринку України в умовах повномасштабної війни.

Денис Кірсанов
*Попередні дані.
**Сортування за обсягами продажу з 24.02.2022 р.
Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті