Механізм розвитку патології
При порушеннях мозкового кровообігу розвивається ланцюг патологічних реакцій — «ішемічний каскад» (Бурчинський С.Г., 2006):
- на ранніх стадіях виникають кисневе голодування нейронів, що зумовлено судинними розладами, набряк та набухання позаклітинного простору білої речовини мозку, що призводить до стискання нейронів та збільшення вираженості ішемії. Посилюються нейрометаболічні порушення;
- наступна ланка — оксидативний стрес, що призводить до нейротоксичного ефекту та дегенеративних змін у нейронах;
- на пізніших етапах вивільняються амінокислоти — глутамат та аспартат, що посилюють нейротоксичність. Незворотні зміни в нейронах викликають їх загибель.
Залежно від форми мозкових порушень ці процеси розвиваються протягом декількох годин (при гострому ішемічному інсульті) чи протягом місяців і навіть років (при хронічних порушеннях) (Chan P.H., 2004).
Можливості сучасної фармакотерапії
Основне завдання в лікуванні цереброваскулярних порушень — захист нейронів і судин від пошкоджувальної дії ішемії та гіпоксії — тобто стратегія нейро- і вазопротекції — «2 в 1» (Labiche L.A. et al., 2004). Важливими є одночасна корекція всіх порушень кровообігу, запобігання вазоспазму, поліпшення венозного відтоку та нормалізація гемопоказників і захист самих нейронів головного мозку. Монопрепарати нейро- чи вазопротекторного типу дії не в змозі забезпечити одночасний вплив на всі механізми, тому практичніше створювати комбінації з декількох компонентів з різним механізмом дії. У контексті зазначеного на особливу увагу заслуговує комплекс АКСОНАЛЬ, що поєднав у своєму складі цитиколін та екстракт гінкго білоба.
Коли 2 працює як 1
У складі комплексу АКСОНАЛЬ в 1 капсулі міститься 500 мг цитиколіну та 80 мг екстракту гінкго білоба.
Фармакологічні ефекти цитиколіну умовно поділяються на 3 групи:
1. Мембранопротекторні: прямі, спрямовані на стабілізацію фізико-хімічних властивостей мембрани нейрона, забезпечення його захисних можливостей та нормалізацію іонного гомеостазу (Adibhatla R.M. et al., 2002); непрямі, що характеризуються антиоксидантним ефектом, нормалізацією процесів тканинного дихання та активацією енергетичних процесів у нейронах (Saver J.L., 2008).
2. Нейромедіаторні: стимулюючий вплив цитиколіну на процеси пам’яті та навчання (Bruhwyler J. et al., 1998); активація нейромедіатора — дофаміну (Secades J.J., 2002); здатність гальмувати розвиток нейротоксичності (Hurtado O. et al., 2005); нейропластичність, що виявляється активацією утворення нових міжнейронних контактів у зоні ішемії (Hurtado O. et al., 2009).
3. Вазопротекторні: ангіогенез та підвищення виживання клітин мікросудин головного мозку (Krupinski J. et al., 2012); здатність підвищувати кількість циркулюючих ендотеліальних клітин-попередників через активацію генетичних механізмів їх біосинтезу (Sobrino T. et al., 2007).Цитиколін впливає на всі механізми розвитку «ішемічного каскаду» на всіх рівнях структурно-функціональної організації головного мозку.
Препарати гінкго білоба застосовують у неврології завдяки наявності антиоксидантних (Sastre J. et al., 2002); мембраностабілізуючих (Yoshitake T. et al., 2010); нейромедіаторних (Арушанян Е.Б. та ін., 2008); нейротрофічних (Kasper S. et al., 2020); вазотропних (Erdenek P., 2012) властивостей. Численні клінічні дослідження підтверджують фармакологічний потенціал екстракту гінкго білоба. Зокрема, при вживанні екстракту відзначається позитивний вплив на когнітивну сферу (орієнтацію, увагу, обробку інформації, логічне мислення, пам’ять), поліпшується настрій та самопочуття (Міщенко Т.С. та ін., 2012). Важливо підкреслити, що всі ці ефекти виявляють як при початкових проявах, так і при хронічному перебігу хвороби (Кузнєцова С.М. та ін., 2015). Використання гінкго білоба при деменції підвищує контактність пацієнтів, сприяє усуненню депресивно-тривожних симптомів (Napryeyenko O. et al., 2007).
Поєднання цитиколіну та екстракту гінкго білоба в комплексі АКСОНАЛЬ дає можливість впливати на провідні механізми розвитку ішемії головного мозку, адже одночасно діє на причину (кровообіг) та наслідки порушень неврологічних функцій. Практичне вживання комбінованої форми АКСОНАЛЬ є дуже простим: 1) 1–3 капсули протягом 2 міс із можливістю продовження курсу; 2) форма «2 в 1» дозволяє покращити комплаєнс, що особливо актуально для пацієнтів з порушеннями пам’яті.
АКСОНАЛЬ — засіб з комбінованим складом, який суттєво розширює наші уявлення про стратегію захисту головного мозку в умовах ішемії і хронічного стресу, реалізуючи принцип «2 в 1».
ДУ «Інститут геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова
НАМН України», Київ
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим