Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» навчає медиків застосовувати PEN-протоколи для лікування неінфекційних захворювань в умовах гуманітарної кризи

25 Вересня 2023 2:31 Поділитися

Зростання у світі кількості неінфекційних захворювань (НІЗ) є однією з основних загроз громадському здоров’ю, адже вони призводять до високого рівня смертності та інвалідності населення. До поширених НІЗ належать серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, хронічні респіраторні та онкологічні захворювання. В умовах надзвичайних ситуацій епілепсія та хвороби нирок також є поширеними НІЗ.

До повномасштабного вторгнення росії в Україну, в 2020–2021 рр., на серцево-судинні та онкологічні захворювання припадало 86% смертності. Дослідження показують, що гуманітарні ситуації, пов’язані з підвищеною захворюваністю та смертністю від НІЗ, можуть негативно впливати на показники громадського здоров’я впродовж багатьох років після їх закінчення.

На це впливає чимало факторів, зокрема пошкодження чи руйнування об’єктів інфраструктури та медичних закладів. За понад 15 міс повномасштабної війни в Україні ворожі обстріли пошкодили 1370 медичних закладів, ще 184 об’єкти були зруйновані вщент. Стрес, підвищена тривожність, погане харчування та переривання лікування хронічних захворювань також вплинули на значне поширення та ускладнення перебігу НІЗ.

Тому в межах Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» у Дніпропетровській, Полтавській, Львівській, Рівненській областях проходять навчальні тренінги з впровадження PEN-протоколів, адаптованих для умов гуманітарної кризи (PEN-H) для закладів первинної медико-санітарної допомоги.

PEN-H протоколи включають комплекс пріоритетних економічно ефективних втручань, здатних забезпечити прийнятну якість медичної допомоги із дуже обмеженими ресурсами. Під час тренінгу учасники навчаються мотиваційному консультуванню, розглядають інструменти та практичні кейси на тему ведення пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями та артеріальною гіпертензією, цукровим діабетом, бронхіальною астмою та хронічними обструктивними захворюваннями легень, напрацьовують активності для плану впровадження PEN-H протоколів у щоденну медичну практику.

«Ми бачимо, що сімейним лікарям та медичним сестрам бракує знань з теми профілактики та менеджменту неінфекційних захворювань. Особливо бракує повноцінного залучення медичних сестер/братів до роботи з пацієнтами з НІЗ. Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я» прагне посилювати спроможність закладів первинної медичної допомоги щодо раннього виявлення, лікування та ведення пацієнтів із НІЗ через розвиток навичок та компетенцій медичних працівників», — зазначив Владислав Збанацький, координатор з питань первинної ланки медичної допомоги Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я».

Програма побудована на ідеї перевернутого навчання, тобто теоретичний матеріал студенти опрацьовують самостійно перед тренінгом (лекція 1 та 2), а на заняттях фокусуються на практичних вправах і груповій роботі. Крім того, викладачі тренінгів — це сімейні лікарі та медичні сестри і брати первинної медичної допомоги, які діляться з колегами власним досвідом, опираючись на сучасні стандарти та протоколи.

Щоб стати учасником тренінгу, необхідно звернутися до регіональних координаторів проєкту.

Впродовж червня–вересня 2023 р. тренінг пройшли понад 700 сімейних лікарів та медичних сестер. Мета проєкту — навчити якомога більше медичних працівників, які будуть ділитися своїми знаннями і досвідом з колегами за принципом «рівний рівному».

Також на основі навчальної програми з впровадження PEN-протоколів буде розроблений онлайн-курс для навчальної платформи Центру громадського здоров’я МОЗ України, який можна буде пройти наступного року.

Про Україно-швейцарський проєкт «Діємо для здоров’я». Україно-швейцарський проєкт «Скорочення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні» має на меті зменшити тягар хвороб та запобігти передчасній смертності від НІЗ. Проєкт реалізується за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC). Проєкт впроваджується на національному, регіональному (у Львівській, Дніпропетровській, Полтавській, Рівненській та Херсонській областях) та територіальному рівнях (робота з громадами).

Пресреліз Україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті