Ринок продовжує стабільно розвиватися

09 Лютого 2024 8:28 Поділитися
У січні 2024 р. обсяги аптечного продажу лікарських засобів збільшилися на 22,1% у грошовому та на 6,5% у натуральному вираженні порівняно з аналогічним періодом минулого року. Національний банк України (НБУ) очікує інфляцію на нинішньому рівні в перші місяці 2024 р., а у ІІ півріччі — її пришвидшення, проте вона залишатиметься помірною. Економіка продовжить розвиватися і, за прогнозами НБУ, у 2024 р. внутрішній валовий продукт (ВВП) збільшиться на 3,6%. Темпи економічного зростання будуть нижчими, ніж минулого року, у зв’язку з очікуваним зменшенням врожаїв та посиленням диспропорцій на ринку праці в умовах війни. Основними факторами, які стримують більш суттєве зростання економіки, залишаються тимчасова окупація територій, втрата населення, яке залишилося на тимчасово окупованих територіях та виїхало за кордон. Фактор зменшення кількості населення також стримує і розвиток фармринку, адже фізичне споживання суттєво зменшилося з початку війни. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

На початку 2024 р. ринок продовжує впевнено розвиватися, демонструючи двозначні темпи приросту у грошовому вираженні, хоча на 5-му тижні вони дещо сповільнилися. За даними 5-го тижня, темпи збільшення обсягів аптечного продажу в грошовому вираженні порівняно із аналогічним періодом минулого року становлять 23%, у натуральному вираженні — 8% (рис. 1).

Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 5-го тижня 2024 р.

Поденна динаміка також свідчить, що з початку лютого темпи зростання дещо сповільнилися. Станом на 6 лютого 2024 р. темпи збільшення обсягів аптечного продажу в грошовому вираженні становлять 23%, а у натуральному — 6% (рис. 2).

Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1 до 6 лютого 2024 р.

У розрізі АТС-класифікації 2-го рівня топ-5 груп за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні формують M01 «Протизапальні та протиревматичні засоби», N02 «Анальгетики», C09 «Засоби, що діють на ренін-ангіотензинову систему», R05 «Засоби, що застосовуються у разі кашлю та застудних захворювань» та J01 «Антибактеріальні засоби для системного застосування» (рис. 3).

Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-5)* у грошовому і натуральному вираженні з 1 до 6 лютого 2024 р.

Щодо цін на лікарські засоби, то аналіз їх динаміки на топ-10 препаратів за обсягами аптечного продажу у 2024 р. свідчить, що середній показник зростання цін серед топ-10 SKU станом на 6.02.2024 р. становить 1% (рис. 4). Однак на ряд препаратів фіксується зростання цін, а на інші, навпаки, — зниження.

Рис. 4. Динаміка цін на топ-10 SKU* за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні з 1 до 6 лютого 2024 р.

Індекс інфляції, що відображає зміну обсягів продажу лікарських засобів за рахунок зміни ціни, також у перші тижні 2024 р. залишається відносно стабільним і становить близько 9% за даними компанії «Proxima Research» (рис. 5).

Рис. 5. Динаміка індексу інфляції на лікарські засоби з 1-го до 5-го тижня 2024 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Денис Кірсанов

*Сортування за обсягами продажу з 1.01.2024 р.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті