Захворюваність знижується, а з нею зменшуються і обсяги продажу

23 Лютого 2024 9:01 Поділитися
За даними Центру громадського здоров’я на 7-му тижні 2024 р. (12–18 лютого) інтенсивний показник захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), включно із COVID-19, становить 533,3 на 100 000 населення, що на 10,4% більше епідемічного порогу, розрахованого для України, та на 17,4% нижче аналогічного показника попереднього тижня. Тож пік епідемічного підвищення захворюваності на ГРВІ пройдено: порівняно з попереднім тижнем кількість захворілих дорослих зменшилася на 16,4%, а дітей віком до 17 років — на 18,2%. Динаміка аптечного продажу ліків у розрізі АТС-груп свідчить, що частка препаратів, які застосовуються для лікування грипу та ГРВІ, також зменшується. У січні 2024 р., коли фіксувався пік захворюваності, ці препарати були драйверами зростання ринку. Нагадаємо, що у січні ринок продемонстрував зростання в гривневому вираженні на 25% та упаковках на 7%. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

За даними 7-го тижня темпи зростання обсягів аптечного продажу в грошовому вираженні порівняно із аналогічним періодом минулого року становлять 17%, у натуральному вираженні — 1%, що значно гірше показників минулого тижня, коли фіксувалося зростання на рівні 23 та 7% відповідно (рис. 1). При цьому знизилися не лише темпи зростання, а й обсяги аптечного продажу у абсолютних значеннях.

Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 7-го тижня 2024 р.

Поденна динаміка також свідчить про поступове сповільнення темпів зростання та зменшення обсягів роздрібної реалізації ліків. При цьому у натуральному вираженні в окремі дні фіксуються навіть від’ємні значення. Втім загалом за період з 1 до 20 лютого 2024 р. темпи зростання обсягів аптечного продажу в грошовому вираженні становлять 20%, а у натуральному — 3% порівняно з аналогічним періодом 2023 р. (рис. 2).

Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1 до 20 лютого 2024 р.

Зниження рівня захворюваності на грип та ГРВІ впливає і на обсяги продажу препаратів для лікування цих захворювань. Динаміка аптечного продажу топ-5 груп АТС-класифікації 2-го рівня свідчить про зменшення частки препаратів, що застосовуються для лікування грипу та ГРВІ. У той же час зростає частка препаратів для лікування серцево-судинних захворювань (рис. 3).

Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-5)* у грошовому і натуральному вираженні з 1 до 20 лютого 2024 р.

Щодо цін на лікарські засоби, то аналіз їх динаміки на топ-10 препаратів за обсягами аптечного продажу у 2024 р. свідчить, що середній показник зростання цін серед топ-10 SKU станом на 20.02.2024 р. становить 1% (рис. 4). Однак на ряд препаратів фіксується підвищення цін, а на інші, навпаки, зниження.

Рис. 4. Динаміка цін на топ-10 SKU* за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні з 1 до 20 лютого 2024 р.

Індекс інфляції, що відображає зміну обсягів продажу лікарських засобів за рахунок зміни ціни, також в перші тижні 2024 р. залишається відносно стабільним і на 7-му тижні становить 9,6%, за даними компанії «Proxima Research» (рис. 5).

Рис. 5. Динаміка індексу інфляції на лікарські засоби з 1-го до 7-го тижня 2024 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Денис Кірсанов

*Сортування за обсягами продажу з 1.01.2024 р.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті