Що таке «сервісна аптека» по-італійськи? Про що свідчить законопроєкт?

14 Травня 2024 5:08 Поділитися

Італія знаходиться на порозі суттєвого розширення кола повноважень аптек. Так, наприкінці березня Рада міністрів (Consiglio dei ministri) ухвалила законопроєкт, який регулює введення вакцин, доставку ліків та медичних виробів, телемедичні послуги та вибір лікаря в аптеках. Оскільки до набуття чинності новим законом слід дочекатися лише остаточного затвердження парламентом, триває активне обговорення цих нововведень.

«Трансформація… може сприяти тому, щоб зробити професію ще більш змістовною та привабливою для молоді, а також корисною для громадян та нашої служби охорони здоров’я», — прокоментував Андреа Манделлі (Andrea Mandelli), президент Федерації італійських фармацевтичних орденів (Federazione degli Ordini dei Farmacisti Italiani — FOFI), виступаючи на радіо 8 квітня.

Деякі з цих послуг, крім того, фактично вже діють у деяких регіонах (таких як Лігурія та Ломбардія). Для санкціонування нового напряму роботи аптек передбачено також використання нового знаку: поруч із традиційним зеленим хрестом з’явиться напис «Сервісна аптека» (Farmacia dei servizi).

Серед заходів, які передбачено проєктом закону, є багато таких, що безпосередньо впливають на аптеки: введення дорослим та дітям віком старше 12 років вакцин усіх типів (не лише проти COVID-19), згідно з планом вакцинації, проведення діагностичних тестів, надання послуг телемедицини, здійснення вибору сімейного лікаря чи педіатра за допомогою аптечного працівника.

Спектр наявних аптечних послуг

Концепція «Сервісної аптеки» законодавчо почала оформлюватися ще з жовтня 2009 р., коли було визначено нові обов’язки та функції аптек за погодженням з Національною службою здоров’я (Servizio sanitario nazionale). До низки нових послуг належить відпуск ліків та медичних виробів на дому, приготування та доставка харчових сумішей для особливих потреб, медичні просвітницькі послуги та супроводження застосування напівавтоматичних дефібриляторів.

Нові умови

  1. Проведення вакцинації фармацевтами вимагатиме, згідно із законопроєктом, не тільки проходження спеціального кваліфікаційного курсу, але й подальшої щорічної перепідготовки, організованої Вищим інститутом охорони здоров’я (Istituto superiore di sanità).
  2. Для надання аптеками послуг охорони здоров’я власники аптек можуть призначати для цього приміщення, окремі від тих, де розташована аптека. У цих приміщеннях заборонено обробляти рецепти, робити відпуск або продаж ліків чи інших продуктів.
  3. Надання медичних послуг у приміщеннях, зазначених вище, потребує попереднього дозволу територіального управління охорони здоров’я; однією з умов є розташування на відстані не менше 200 м від інших аптек та приміщень, де іншими аптеками надаються медичні послуги; відстань вимірюється за найкоротшим пішохідним маршрутом від порогу до порогу.
  4. Дві або більше аптек, що належать різним особам, можуть спільно надавати медичні послуги з використанням тих самих відокремлених приміщень за умови укладення відповідного договору.

Соціально-економічне тло реформ

Доступність послуг охорони здоров’я пов’язана, зокрема, з економічними проблемами, які стають дедалі гострішими. «Питання тих, хто позбавлений доступу до медичної допомоги, стає дедалі серйознішим, — заявив під час пресконференції 7 травня Массімо Анджелеллі (Massimo Angelelli), директор Національного управління пастирської допомоги охороні здоров’я (Ufficio Nazionale per la pastorale della salute) Італійської єпископської конференції (Conferenza Episcopale Italiana — CEI). — Якщо раніше можна було подумати, що це стосується деяких дуже знедолених верств населення, то сьогодні ми знаємо, що 4,5 млн людей (з майже 59 млн жителів країни — прим. ред.) не можуть отримати лікування, а приватні витрати у 2022 р. перевищили 40 млрд євро. Ми відходимо від конституційного диктату, який забезпечує загальний доступ до догляду та безкоштовного лікування для бідних. Лікуються тільки заможні».

Пресконференція, під час якої також виступили керівники федерацій та асоціацій лікарів та фармацевтів, що відбулася у переддень великої конференції, організована за участю 11 професійних організацій, які представляють більш ніж 1,5 млн працівників охорони здоров’я.

Перша частина конференції проходитиме 10 травня в Університеті Верони (Università degli studi di Verona). Організатори анонсували детальний розгляд ситуації в країні щодо відсутності доступу до необхідної допомоги та неможливості дозволити собі придбання ліків. На заході виступлять міністр охорони здоров’я Ораціо Скіллачі (Orazio Schillaci), директор Європейського офісу ВООЗ з інвестицій та розвитку охорони здоров’я Кріс Браун (Chris Brown), науковці та організатори охорони здоров’я. Наступні етапи аналізу ситуації в охороні здоров’я в рамках цього проєкту CEI заплановано на 15 листопада 2024 р. та 5 квітня 2025 р.

За матеріалами www.funzionepubblica.gov.it, finanza.lastampa.it, www.fofi.it, www.sbircialanotizia.it, salute.chiesacattolica.it, www.cronachefermane.it

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті