Обсяги продажу ліків відновилися після святкових потрясінь

17 Травня 2024 5:45 Поділитися
Після зменшення обсягів продажу на 18-му тижні, на який цього року припав Великдень, обсяги продажу та темпи зростання повернулися до показників, які фіксувалися в попередні тижні. Якщо розглянути помісячну динаміку, то у квітні 2024 р. відмічено доволі значні темпи зростання у грошовому вираженні (+18%), однак у натуральному вираженні обсяги продажу вже менше минулорічних показників на 1%. У цій публікації наведені обсяги продажу ліків з початку 2024 р. у потижневій та поденній динаміці. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

Після спаду на 18-му тижні обсяги продажу лікарських засобів на 19-му тижні 2024 р. відновилися. Порівняно із 17-м тижнем цей показник підвищився на 3% як у грошовому, так і у натуральному вираженні. Також відновилися і показники динаміки. Якщо ж порівнювати із аналогічним тижнем минулого року, то на 19-му тижні 2024 р. виявлено зростання обсягів продажу у грошовому вираженні на 12% та у натуральному — на 3% (рис. 1).

Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 19-го тижня 2024 р.

Поденна динаміка також свідчить, що ринок відновився після спаду, однак показники зростання сповільнюються. Станом на 14.05.2024 р. зростання у гривневому вираженні становить 15,5%, а у натуральному відмічено зниження на 2,4% порівняно з аналогічним днем минулого року (рис. 2). За період з 1 до 14 травня 2024 р. обсяги аптечного продажу ліків збільшилися на 14% у грошовому вираженні та скоротилися на 4% у натуральному.

Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1 січня до 14 травня 2024 р.

У структурі аптечного продажу ліків у розрізі АТС-груп 2-го рівня фіксується збільшення частки анальгетиків і протизапальних та протиревматичних засобів (рис. 3).

Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-5)* у грошовому і натуральному вираженні з 1 січня до 14 травня 2024 р.

Курс гривні до долара США поступово послаблюється та наразі коливається на позначці близько 39,5 грн за 1 дол. США. Це зумовлює зростання цін на товари з великою часткою імпортної складової, якими є ліки. Загалом ціни демонструють різноспрямовану динаміку. Середній показник зростання цін на топ-10 SKU за обсягами аптечного продажу у 2024 р. станом на 14.05.2024 р. становить 4% порівняно із початком року. При цьому для 2 препаратів фіксується зниження ціни, для 4 — ціна зросла в межах 5% і для 4 — зростання становить більше 5% (рис. 4).

Рис. 4. Динаміка цін на топ-10 SKU* за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні з 1 січня до 14 травня 2024 р.

Наразі основний внесок у збільшення обсягів продажу у грошовому вираженні роблять інфляційна складова, що відображає зміну обсягів аптечного продажу лікарських засобів за рахунок зміни ціни, та індекс заміщення, який характеризує зростання ринку за рахунок збільшення фізичного споживання та перерозподілу споживання в бік більш дорогих препаратів (рис. 5).

Рис. 5. Динаміка індикаторів зростання ринку лікарських засобів у грошовому вираженні з 1-го до 19-го тижня 2024 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Денис Кірсанов

*Сортування за обсягами продажу з 1.01.2024 р.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті