Німецьке дослідження ефективності оглядів фармакотерапії

10 Червня 2024 2:47 Поділитися

У проспективному дослідженні вчені з Університету Марбурга (Universität Marburg), Німеччина, вивчили переваги системи підтримки ухвалення рішень (Decision Support System — DSS) для аналізу фармакотерапії (АФ), до якої належали антитромботичні засоби. АФ, що підтримується DSS, має на меті виявити та зменшити вплив відповідних клінічних проблем, а також покращити якість життя і прихильність до лікування. Дослідження проводилося в громадських аптеках Німеччини.

Результати дослідження

АФ є однією з найскладніших фармацевтичних послуг. Він не тільки вимагає значної кількості часу, але й глибоких знань про ліки та медикаментозну терапію. Для забезпечення швидкої та ефективної оцінки існують спеціально розроблені DSS. Зокрема та, що застосована в дослідженні, використовує шаблон для запису всіх відповідних доступних даних пацієнта, включно з поточними препаратами, діагнозами, клінічними та лабораторно-інструментальними відомостями. Результат аналізу розподілився на перевірку «зелених сигналів» (green light check) — підтвердження дотримання оптимальних стандартів терапії (проблеми у зв’язку з прийомом ліків (ППЛ), при цьому автоматично не виявляють), і «червоних сигналів» — щодо можливих ППЛ (включаючи ризик побічних реакцій та міжмедикаментозних взаємодій).

Команда під керівництвом фармацевта Тані Ельназ Хасанзаде (Tanja Elnaz Hassanzadeh) обстежила 87 пацієнтів, зокрема 40 чоловіків (46%) і 47 жінок (54%) із середнім віком 71 рік протягом 6 міс. Результати нещодавно опубліковані в науковому журналі «Frontiers in Pharmacology».

Первинною кінцевою точкою був вплив місцевого фармацевта на зменшення вираженості ППЛ. Вторинними кінцевими точками були зменшення кількості хворих з ризиком кровотечі та покращення якості життя пацієнтів, а також прихильності до терапії.

Автори відібрали дорослих осіб, які приймали не менше 3 різних препаратів для тривалого лікування, принаймні 1 з яких мав бути антитромботичним засобом. Хворі були клієнтами 1 з 8 обраних аптек протягом 6 міс.

Загалом пацієнтам, які брали участь у дослідженні, призначено 623 різних препарати. До класів, які найчастіше призначали, належали антитромботичні, гіполіпідемічні засоби, що впливають на ренін-ангіотензин-альдостеронову систему (РААС), антагоністи β-адренорецепторів і знеболювальні. Усього призначено 94 антитромботичні препарати для довгострокової терапії.

Під час першого аналізу (до втручання) дослідники виявили принаймні 1 ППЛ у 80 із 87 осіб (92%). Усього виявлено 234 ППЛ, тобто в середньому по 2,7 на 1 пацієнта.

Потім дані 87 пацієнтів проаналізували за допомогою DSS-підтримки. Загалом фармацевт визначив 234 ППЛ (по 2,7 ППЛ на 1 пацієнта). Виконання АФ зменшило кількість ППЛ на 43,2%, тобто до 1,2 ППЛ на 1 пацієнта. Втручання також призвело до значного покращення якості життя (оцінено за допомогою опитувальника EQ-5D-5L; p <0,001) і підвищення прихильності до терапії (оцінено за допомогою опитувальника A14; p <0,001).

Дуже позитивний підсумок

Значного впливу на загальний ризик кровотечі виявлено не було. Результати дослідження, за висновком авторів, вказують на те, що структурований АФ з підтримкою DSS, яку проводять фармацевти, може сприяти зменшенню ППЛ і значно покращити якість життя та підвищити прихильність до лікування.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»,
за матеріалами www.frontiersin.org

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті