Двозначні темпи зростання зберігаються

21 Червня 2024 5:00 Поділитися
На 24-му тижні 2024 р. двозначні темпи збільшення обсягів аптечного продажу ліків у грошовому вираженні зберігаються і становлять 14% порівняно з аналогічним періодом минулого року. У натуральному вираженні фіксується зниження на 4%. Показники динаміки дещо кращі, ніж минулого тижня, однак експерти прогнозують їх погіршення в короткостроковій перспективі. Останні 2 тиж розвиток ринку у гривневому вираженні майже повністю залежить від інфляційних процесів, адже фізичне споживання зменшується. Зменшення споживання ліків у натуральному вираженні зумовлено тривалою тенденцією до зменшення кількості наявного для ринку населення через міграцію за кордон. За даними UNHCR (Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців (УВКБ ООН)), кількість біженців з України станом на 13.06.2024 р. сягнула понад 6,5 млн осіб та поступово збільшується. Наразі експерти оцінюють кількість наявного для ринку населення у близько 31 млн осіб. У цій публікації наведені обсяги продажу ліків з початку 2024 р. у потижневій та поденній динаміці. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

Темпи зростання обсягів аптечного продажу ліків на 24-му тижні становлять 14% порівняно з аналогічним тижнем минулого року. У натуральному вираженні фіксується зменшення обсягів продажу на 4%. На відміну від попередніх тижнів, коли відзначалася тенденція до зниження темпів розвитку, на 24-му тижні показники динаміки дещо покращилися порівняно із 23-м тижнем, коли вони становили 12 та –6% відповідно (рис. 1).

Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 24-го тижня 2024 р.

Поденна динаміка свідчить, що темпи розвитку поки тримаються приблизно на такому самому рівні. Станом на 18.06.2024 р. зростання у гривневому вираженні становить 15,3%, а у натуральному фіксується зниження на 3,5% порівняно із аналогічним днем (з урахуванням відповідного дня тижня) минулого року (рис. 2).

Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1 січня до 18 червня 2024 р.

У розрізі АТС-груп 2-го рівня зберігається тенденція збільшення частки препаратів групи M01 «Протизапальні та протиревматичні засоби» у загальній структурі ринку. Також фіксується зростання частки антидіабетичних препаратів (рис. 3).

Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-5)* у грошовому і натуральному вираженні з 1 січня до 18 червня 2024 р.

Одним із ключових факторів, який наразі впливає на ціни, є курс долара США. Станом на 21.06.2024 р. офіційний курс долара США становить 40,52 грн за 1 дол. США. Він дещо знизився порівняно з аналогічним днем попереднього тижня, коли він становив 40,69 грн за 1 дол. Середній показник зростання цін на топ-10 SKU за обсягами аптечного продажу у 2024 р. станом на 18.06.2024 р. становить 6% порівняно із початком року. Зафіксовано підвищення цін для 6 препаратів у межах 5%, для 4 — понад 10% (рис. 4).

Рис. 4. Динаміка цін на топ-10 SKU* за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні з 1 січня до 18 червня 2024 р.

Основним фактором, який забезпечує зростання ринку в грошовому вираженні на 24-му тижні, є інфляційна складова, яка відображає зміну обсягів аптечного продажу лікарських засобів за рахунок зміни ціни. Вплив інфляційної складової оцінюється у 13%. Ще близько 2% зростання відбувається за рахунок виведення на ринок нових препаратів (рис. 5).

Рис. 5. Динаміка індикаторів зростання ринку лікарських засобів у грошовому вираженні з 1-го до 24-го тижня 2024 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Денис Кірсанов

*Сортування за обсягами продажу з 1.01.2024 р.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті