Вакцинація в медичних кабінетах аптек: затверджено зміни до Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень

Наказом від 18.07.2024 р. № 1254 Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України вносить зміни до наказу МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595. Наказ № 1254 набув чинності у зв’язку із опублікуванням у виданні “Офіційний вісник України” від 22.08.2024 р. № 73. Окрім змін, які зазначені у п.1 наказу, які набудуть чинності 01.10.2024 р.

Зокрема, зміни вносяться до Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень (далі — Положення) та передбачають, що профілактичні щеплення здійснюватимуться як в пунктах щеплень, які можуть бути як постійними або тимчасовими, так і в медичних кабінетах аптек.

У медичних кабінетах аптек для здійснення вакцинації залучатимуться фармацевтичні працівники (фармацевти, фармацевти клінічні), які попередньо мають пройти спеціальні щорічні навчання з питань вакцинації, правил організації і техніки проведення щеплень. Також фармацевтичні працівники у ході навчань мають оволодіти навичками надання домедичної допомоги при невідкладних станах. Такі навички набуватимуться:

  • у перший рік — на циклах тематичного удосконалення на базі закладів вищої (післядипломної) освіти;
  • в подальшому фармацевти проходитимуть щорічну підготовку на заходах безперервного професійного розвитку (БПР).

Підготовка у рамках БПР проходитиме у таких формах:

  • тематичне навчання — тривалість таких заходів становить 2 та більше днів, з присутністю працівника сфери охорони здоров’я у місці проведення навчання з включенням питань щодо розпізнавання несприятливих подій після імунізації (НППІ) та реагування на них, в обсязі не менш ніж 15% навчальної програми;
  • симуляційний тренінг та/або тренінг з оволодіння практичними навичками, у тому числі щодо розпізнавання НППІ та реагування на них;
  • цикли тематичного удосконалення або курси підвищення кваліфікації з питань організації та проведення щеплень на базі закладів фахової передвищої / вищої (післядипломної) освіти.

Фармацевтичні працівники, які не пройдуть такі спеціальні щорічні навчання з питань вакцинації, відповідно не будуть допущені до проведення щеплень.

Відповідальним за проведення профілактичних щеплень є керівник медичного закладу або фізична особа — підприємець (ФОП). Порядок проведення профілактичних щеплень визначається наказом з чітким зазначенням відповідальних осіб і функціональних обов’язків фармацевтичних працівників, які братимуть участь у їх проведенні.

Обсяги профілактичних щеплень, які будуть проводитися в медичних кабінетах аптек, не потрібно узгоджувати зі структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій.

Як і лікарі, фармацевти для забезпечення своєчасного проведення профілактичних щеплень також запрошуватимуть в усній або письмовій формі до лікарень або до місця надання медичних послуг ФОП:

  • осіб, які підлягають щепленню (при щепленні неповнолітніх запрошують також батьків або інших законних представників, що їх замінюють), у день, визначений для проведення щеплень;
  • у дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладах заздалегідь інформуватимуть батьків або осіб, що їх замінюють, про проведення імунізації дітей, які підлягають профілактичному щепленню.

Наказом № 1254 також визначаються критерії, яким має відповідати медичний кабінет у аптеці. Відтак, цей кабінет має бути оснащений, зокрема:

  • холодильником для зберігання медичних імунобіологічних препаратів;
  • столиком, що за розмірами здатний вмістити одну невелику сумку-холодильник (термоконтейнер), ін’єкційні матеріали і коробку для безпечної утилізації шприців;
  • наборами ліків та медичними виробами для надання медичної допомоги при невідкладних станах, а також аптечками для надання екстреної медичної допомоги;
  • кушеткою для проведення профілактичних щеплень і сповивання дитини, за необхідності, або стільцем;
  • облаштованим місцем для забезпечення медичного спостереження особи після проведення профілактичного щеплення, медичною ширмою за необхідності тощо.

Відповідно, фармацевти також здійснюватимуть нагляд за особою протягом певного часу після проведення щеплення та оформлюватимуть факт відмови від щеплення.

Разом з тим на заклади вищої (післядипломної) освіти, які входять до сфери управління МОЗ України, задля перепідготовки фармацевтичних працівників (фармацевт, фармацевт клінічний) щодо здійснення вакцинації, покладається обов’язок внести зміни до навчальних календарних планів. Це необхідно для включення циклів тематичного удосконалення щодо організації та проведення щеплень з обов’язковим включенням питань щодо розпізнавання НППІ та реагування на них в обсязі не менш ніж 15% навчальної програми.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті