Чому виникають функціональні розлади кишечнику?
Біль у животі, здуття, закрепи, діарея, розлади випорожнень — поширені абдомінальні скарги, з якими можуть звертатися по допомогу до аптеки відвідувачі гастроентерологічного профілю.
Визначено, що майже половина з дорослих із такими симптомами мають функціональні розлади кишечнику, що є результатом взаємодії факторів соматичних і психосоціальних захворювань, які зумовлюють схильність до таких патологічних станів, провокують їх розвиток та хронізацію (Häuser W. et al., 2012).
Одним із поширених функціональних розладів є синдром подразненого кишечнику (близько 12% пацієнтів), типовими ознаками якого є біль у животі переймоподібного характеру, спровокований спазмами кишечнику, що можуть супроводжуватися нудотою, відсутністю або зниженням апетиту, блюванням, печією, відрижкою, відчуттям «тяжкості» в животі, метеоризмом, порушенням випорожнень, слабкістю тощо (Patel N. et al., 2022).
При кишкових спазмах відзначають підвищення внутрішньопорожнинного тиску та порушення моторики (просування вмісту, у тому числі й газів, по кишечнику), що створює передумови для виникнення метеоризму, болю та порушення випорожнень. Причиною спазмів можуть бути запальні процеси в кишечнику, надмірне газоутворення, порушення транзиторної функції, занадто інтенсивне або часте навантаження на м’язи живота, незбалансоване харчування, дегідратація тощо (Keefer L. et al., 2016).
Фармопіка при функціональних розладах кишечнику
У значній частині випадків фармацевти є одними з представників сфери надання медичних послуг, до яких першочергово звертаються пацієнти з різними скаргами, у тому числі й пов’язаними з розладами шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Так, фармацевти можуть проконсультувати, надати поради з модифікації способу життя та харчування й підібрати за відсутності загрозливих симптомів належну безрецептурну фармакопідтримку, що сприяє підвищенню комплаєнсу (Moayyedi P. et al., 2017).
Зокрема, відвідувачам аптеки зі скаргами на абдомінальний дискомфорт слід наголосити, що їх раціон харчування має включати споживання їжі дрібними порціями з виключенням продуктів, які можуть підвищувати газоутворення (з високим вмістом клітковини та рослинних волокон, бобові, випічка, газовані напої, гострі та жирні страви), та вживання достатньої кількості води.
Проте очікуваний терапевтичний результат при лікуванні функціональних розладів кишечнику залежить не лише від поінформованості пацієнта щодо модифікації поведінки при їх патології, а й від правильності фармакопідтримки, що може бути застосована для полегшення стану, у тому числі відновлення моторної функції кишечнику та усунення симптомів, пов’язаних з його порушеннями (Häuser W. et al., 2012).
Які ліки обрати?
Наразі лікування функціональних розладів кишечнику, зокрема синдрому подразненого кишечнику, вийшло за межі універсального підходу та все більше зосереджено на пристосуванні до індивідуальних потреб пацієнта. Тому при шлунково-кишкових скаргах, зумовлених функціональними розладами кишечнику, фармацевт за відсутності загрозливих симптомів може порекомендувати лікарські засоби, що показані для усунення неприємних симптомів (Moayyedi P. et al., 2017): для полегшення болю в животі — спазмолітики, а при здутті та сильному метеоризмі1 з метою зниження газоутворення та кількості газів у кишечнику — «піногасники» (Häuser W. et al., 2012).
Потенційними терапевтичними варіантами є міотропний спазмолітик — альверин та «піногасник» — симетикон.
- Альверин — міотропний спазмолітик, який застосовується для усунення спазмів, зокрема при синдромі подразненого кишечнику, та подібних станів. Цей засіб пригнічує поглинання кальцію та модулює активність гладких м’язів, діючи на вагусні сенсорні закінчення ШКТ, де він зменшує реакцію механорецепторів на механічні та хімічні подразники (Rizea-Savu S. et al., 2021).
- Симетикон — силіконова сполука, яка функціонує як поверхнево-активна речовина, знижуючи поверхневий натяг бульбашок газу в ШКТ, що дозволяє видаляти їх з шлунково-кишкового тракту у вигляді метеоризму або відрижки (Ingold C.J. et al., 2023).
У дослідженнях визначено, що одночасне застосування альверину (60 мг) та симетикону (300 мг) сприяло значному зменшенню вираженості болю та дискомфорту в животі у пацієнтів із синдромом подразненого кишечнику без будь-яких значних побічних ефектів (Wittmann T. et al., 2010).
МЕТЕОСПАЗМІЛ: 2 рішення в 1 капсулі
У контексті вищезазначеної інформації обґрунтованим вибором є безрецептурний лікарський засіб МЕТЕОСПАЗМІЛ — єдиний2 комбінований препарат на українському фармацевтичному ринку, представлений європейським виробником ліків, який містить спазмолітик — альвеорин та «піногасник» — симетикон, та показаний для симптоматичного лікування функціональних розладів кишечнику, особливо тих, що проявляються метеоризмом3. Препарат рекомендований для внутрішнього застосування у дорослих по 1 капсулі 2−3 рази на добу перед їдою або при болю3.
Варто зауважити, що в 1 капсулі лікарського засобу МЕТЕОСПАЗМІЛ міститься 300 мг симетикону3, що є вищим порівняно з іншими препаратами цієї фармакологічної групи2. Це дає можливість дорослій людині отримати очікуваний терапевтичний ефект.
Комбіноване одночасне застосування 2 діючих речовин — альверину та симетикону, як у препараті МЕТЕОСПАЗМІЛ, має перевагу порівняно з монотерапією, адже дає можливість одразу впливати на 2 провідні симптоми — біль та здуття.
Зокрема, доведено, що порівняно з іншими спазмолітиками, такими як пінаверію бромід, мебеверин, тримебутин, гіосцин, феноверин і дицикломін, зазначена терапевтична комбінація альверину та симетикону є більш ефективною як з точки зору зменшення вираженості симптомів, так і полегшення болю (Martínez-Vázquez M.A. et al., 2012).
МЕТЕОСПАЗМІЛ: з легкістю по життю, в якому не має місця для болю в животі та здуття!
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим