Міністерство фінансів (Мінфін) України удосконалило методику прогнозування надходжень ПДВ. Окрім цього, Державною митною службою (Держмитслужба) України донараховано податки на ввезення медичних виробів тим, хто безпідставно скористався пільгами, а також стягнено штрафи у справах про порушення митних правил загалом на більш ніж пів мільйона гривень.
У межах контрольного заходу аудитори встановили, що Мінфін, МОЗ, Державна податкова служба, Держмитслужба та Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) не забезпечили повною мірою ухвалення ефективних управлінських рішень щодо надходження до державного бюджету ПДВ за операціями з постачання / ввезення на митну територію України ліків і медичних виробів, а також контролю за дотриманням законодавства суб’єктами господарювання, що провадять діяльність з виробництва та обігу ліків та медичних виробів. Окрім цього, запровадження мораторію на проведення Держлікслужбою перевірок на період дії воєнного стану призвело до суттєвого зменшення кількості заходів контролю у сфері виробництва та обігу ліків і медичних виробів (у 4 рази порівняно з 2021 р.).
Нагадаємо: планові перевірки суб’єктів господарювання щодо обігу ліків та підконтрольних речовин відновлюються з 01.01.2025 р.
«Усе це створило ризики виробництва й обігу неякісних, фальсифікованих лікарських засобів та медичних виробів, а також неправомірного застосування платниками податків податкових пільг», — йдеться в повідомленні.
Шляхом вибіркових перевірок Рахунковою палатою встановлено 38 випадків необґрунтованого застосування пільгової ставки ПДВ у розмірі 7%, внаслідок чого недонадходження до державного бюджету, за розрахунками, становили 16,7 млн грн. Враховуючи викладене та інші виявлені факти, Рахункова палата надала низку рекомендацій об’єктам контролю.
На їх виконання, зокрема, Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову від 26.09.2024 р. № 1121, що врегульовує питання запровадження національної системи верифікації лікарських засобів та нанесення виробниками засобів безпеки на упаковку препарату.
Держлікслужбою розроблено проєкт постанови про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) у частині здійснення електронної роздрібної торгівлі. Проте документ ще доопрацьовується.
Крім того, Мінфіном наказом від 26.01.2024 р. № 36 затверджено Методику прогнозування доходів бюджету з ПДВ, а також внесено низку змін до Класифікатора видів надходжень бюджету, що контролюються митними органами, та Класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України та щодо податкових пільг.
Разом з тим, за встановленими Рахунковою палатою фактами безпідставного надання податкових пільг за операціями із ввезення на митну територію України медичних виробів, митницями донараховано та перераховано до державного бюджету 280,8 тис. грн.
Крім того, Київською митницею вжито заходів щодо стягнення штрафів у справах про порушення митних правил, накладених на імпортерів ліків і медичних виробів, та забезпечено надходження до державного бюджету ще 249,5 тис. грн. Окремо керівникам регіональних митниць доручено вжити заходів щодо донарахування несплачених сум ПДВ у встановлених Рахунковою палатою випадках.
Контроль за станом реалізації наданих рекомендацій триває.
за матеріалами rp.gov.ua
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим