Так, у системі доопрацювали окремий модуль, який дозволяє виписувати е-рецепт на екстемпоральні ліки на основі рослинної субстанції канабісу, виготовлені в умовах аптеки. Адже використання паперових рецептурних бланків на екстемпоральні лікарські засоби з рослинної субстанції канабісу не передбачене законодавством.
Е-рецепт на готові препарати на основі медичного канабісу можна буде виписати в ЕСОЗ за програмою «Наркотичні (психотропні) лікарські засоби».
Виписати е-рецепт на препарати на основі канабісу може як лікар первинної ланки (сімейний лікар, педіатр, терапевт), так і лікар спеціалізованої медичної допомоги. Призначення цих лікарських засобів доступне за наявності певних захворювань, перелік яких затверджено наказом МОЗ України від 13.09.2024 р. № 1586. На цьому етапі законодавство не визначає можливості призначати препарати канабісу пацієнтам з іншими станами.
Виготовлення та відпуск таких ліків фіксуватиметься в електронній системі обліку обігу медичного канабісу (ЕСОРК).
Питання початку реалізації та відпуску ліків на основі медичного канабісу нещодавно обговорювалося в рамках панельної дискусії за темою «Результати легалізації медичного канабісу та використання CBD» на конференції.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький нагадав, що наприкінці 2023 р. Верховна Рада України ухвалила Закон України від 21.12.2023 р. № 3528 «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) для використання у навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності, виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів з метою розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування». Цей закон дозволяє застосовувати лікарські засоби на основі медичного канабісу для лікування пацієнтів.
Минулого року в ЕСОРК вже зареєстровано першу аптеку, яка продаватиме такі ліки, а в січні 2025 р. іспанський бренд офіційно зареєстрував перший активний фармацевтичний інгредієнт на українському ринку.
На сьогодні Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України працює над тим, щоб медичні працівники пройшли відповідні курси та володіли знаннями для призначення препаратів на основі канабісу. Відповідно до наказу МОЗ України від 13.09.2024 р. № 1586, лікарі зможуть призначати препарати медичного канабісу тим пацієнтам, у яких стандартні методи знеболення виявилися неефективними.
М. Радуцький наголосив, що наукові дослідження підтверджують здатність канабіноїду значно зменшувати вираженість хронічного болю, підвищувати якість сну та загальний психологічний стан пацієнтів.
Також під час дискусії обговорили такі теми, як завезення діючої речовини з-за кордону для прискорення виготовлення ліків в Україні, включення до ліцензійних умов норми для аптечних мереж щодо обов’язкової наявності ліцензії на аптечне виробництво та розвиток ринку канабідіолу (cannabidiol — CBD).
facebook.com/radutskyy, http://www.ehealth.gov.ua
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим