Що таке «3-3-3»?
Техніка «3-3-3» — це метод заземлення (grounding technique), що допомагає швидко повернутися до теперішнього моменту в умовах стресу, тривоги або паніки, за допомогою органів чуття та логічного мислення.
Ця техніка працює наступним чином:
- залучає органи чуття: тривога часто змушує людину зациклюватися на стресових або негативних думках, а техніка «3-3-3» дає можливість переключити увагу з цих думок на сенсорний досвід;
- сприяє усвідомленості, спрямовуючи увагу на оточення (речі, які ми бачимо та чуємо) та наше тіло (наші рухи) та заземлюючи людину у теперішньому моменті;
- «заспокоює» стресову реакцію: тривога часто провокує стресову реакцію організму, що призводить до появи фізичних симптомів, таких як почастішання серцевого ритму та м’язова напруга. Вправи на заземлення, як-от техніка «3-3-3», активують парасимпатичну нервову систему, яка протидіє стресовій реакції та розслабляє тіло;
- «вимикає» тригери: техніка «3-3-3» допомагає переспрямувати увагу з внутрішніх тригерів тривоги на зовнішні, не загрозливі подразники, що, своєю чергою, може допомогти зменшити силу тригера;
- усуває м’язову напругу: фізичний рух усуває м’язову напругу, поширений симптом тривоги, та сприяє відчуттю контролю над тілом, ще більше «закріплюючи» людину у теперішньому моменті.
Для того щоб скористатися методом «3-3-3», слід зробити наступне:
- Озирнутися навколо та визначити будь-які три речі, які можна побачити, приділити хвилинку, щоб уважно розглянути ці об’єкти, відзначаючи їхні деталі, кольори та форми (наприклад це може бути коробка з ліками, стелаж, бейджик колеги).
- Уважно прислухатися: відокремити три різні звуки, доступні органам слуху (це може бути дзвінок телефону, голос відвідувача аптеки, шум кондиціонера).
- Порухати трьома частинами тіла (наприклад рух плечима, ворушіння пальцями ніг або поворот голови).
Слід наголосити, що техніка «3-3-3» — це потенційно простий та доступний спосіб підтримати себе будь-де та будь-коли. Її можна використовувати вже при перших ознаках стресу, не чекаючи на повне емоційне виснаження, та, за потреби, поєднуючи з іншими методиками, наприклад глибоким диханням за правилом «4-4-4» (вдих — 4 с, затримка дихання — 4 с, видих — 4 с), та, що важливо, користуватися за потреби доти, доки не з’явиться відчуття спокою та зібраності.
Чим техніка «3-3-3» може бути корисна для «першостільників»?
Техніка «3-3-3» займає всього декілька хвилин часу, однак дає можливість відновити відчуття контролю над тілом та ситуацією.
Насамперед техніка «3-3-3» — це заспокоєння під час напруженого робочого дня. Адже коли стоїть черга пацієнтів та лунають постійні запити уваги — навіть коротка пауза дозволяє «перезавантажити» свідомість.
А ще це допомога при емоційному виснаженні або перевантаженні. «Першостільникам» часто доводиться контактувати з тривожними, агресивними або емоційно нестабільними клієнтами, що є додатковим викликом для психіки, та навіть може призвести до вигорання. Техніка «3-3-3» може допомогти уникнути небажаних наслідків.
Окрім того, регулярне використання техніки «3-3-3» формує звичку емоційної саморегуляції (профілактика розвитку тривожних станів).
Ну і, звичайно, що «першостільник», знаючи про техніку «3-3-3», може порадити її відвідувачу з панічними або тривожними проявами як першу допомогу для тимчасового полегшення стану в момент очікування візиту до спеціаліста.
Техніка «3-3-3» — це, звісно, не панацея, але досить корисне втручання при психоемоційному напруженні. Особливо для фармацевтів, які щодня перебувають у вирі відповідальності та комунікації, така практика може стати корисним інструментом підтримки власного самопочуття. Піклуючись про інших, важливо не забувати й про себе: навіть кілька хвилин самотурботи можуть змінити день на краще! Однак важливо пам’ятати, що тривога може ускладнюватися та суттєво впливати на повсякденне життя. У такому випадку не варто соромитися та слід обов’язково звернутися по допомогу до лікаря.
Інна Грабова,
за даними www.healthline.com та www.medicalnewstoday.com
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим