Про магнітний дисонанс на Землі
Магнітні явища можна визначити лише в межах магнітних полів, які формуються рухомими зарядженими частинками та є всюди, однак їх неможливо помітити, відчути на дотик, запах чи смак.
Земне довкілля формується кількома видами низькочастотних (<1 кГц) магнітних полів: основним геомагнітним полем Землі, магнітними коливаннями в результаті активності Сонця та техногенними магнітними полями, що виникають унаслідок діяльності людини. Власне, магнітне поле Землі — це не просто частина її середовища, а важливий фактор підтримки, який виконує низку критично важливих функцій: захищає атмосферу від впливу сонячного вітру, допомагає підтримувати цілісність озонового шару, який захищає від шкідливого ультрафіолетового випромінювання, сприяє стабільності клімату, служить своєрідним «компасом» для міграції птахів і тварин та бере участь у регуляції циркадних ритмів «біологічних годинників» (Sarimov R.M. et al., 2023).
Магнітні бурі — це динамічні збурення магнітного поля в магнітосфері Землі, спричинені взаємодією сонячного вітру та міжпланетного магнітного поля з магнітним полем нашої планети1. Вони є однією з важливих частин космічної погоди, що чинять значний вплив на технологічні системи та, як встановлено в численних дослідженнях, на біологічні об’єкти, у тому числі на організм людини (Sarimov R.M. et al., 2023; Khabarova О. et al., 2024). Коли потоки заряджених частинок (переважно протонів та електронів) Сонця досягають Землі, вони врізаються в магнітне поле планети — магнітосферу, призводячи до стиснення магнітосфери з денного боку й розтягування — з нічного, та викликаючи швидкі та потужні зміни в характеристиках магнітного поля Землі (Borovsky J.E. et al., 2018). Найбільші шторми виникають, коли близько 1 млрд тонн плазми від Сонця з його вбудованим магнітним полем досягає земної поверхні, зазвичай за кілька днів, але інколи всього за 18 год2. Ці глобальні збурення можуть тривати від кількох годин до днів, причому магнітна буря зазвичай визначається як така, що включає 24-годинні планетарні середні зміни геомагнітного поля всього близько 30 нТл. Такі бурі трапляються в середньому близько 1 разу на 10 днів, але не з рівномірним розподілом (Close J., 2012).
Визначення та інтенсивність магнітних бур
Для оцінки інтенсивності магнітних бур використовується кілька індексів:
- К-індекс — 9-бальна шкала, що характеризує відхилення магнітного поля Землі від норми протягом тригодинного інтервалу. Так, підвищення показника К-індексу може вказувати на початок магнітної бурі2;
- G-індекс (шкала Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (National Oceanic and Atmospheric Administration — NOAA)) — 5-бальна шкала (від G1 до G5), яка виявляє інтенсивність магнітної бурі за тяжкістю її наслідків для населення, зокрема впливом на електричні мережі, супутникову навігацію, радіозв’язок та інші технологічні системи. У відповідності до цієї класифікації магнітні бурі бувають: G1 — слабкі, G2 — помірні, G3 — сильні, G4 — дуже сильні та G5 — екстремальні2.
Про вплив магнітних бур на технологічні системи
Магнітні бурі є складними геофізичними явищами, вплив яких на технологічні системи сьогодні є добре вивченим та задокументованим. Вони можуть впливати на енергосистеми (можуть викликати індуковані струми в лініях електропередач, що призводить до перевантажень, спрацьовування захисних систем і навіть відключень електроенергії) (Radasky W.A. et al., 2010), зв’язок та навігацію (можуть спричиняти перебої в короткохвильовому радіозв’язку, роботі супутників, GPS-навігації та мобільного зв’язку) (Némethová H. et al., 2024), космічні апарати та супутники (можуть пошкоджувати електроніку, призводити до збоїв у її роботі або виведення з ладу) (Miteva R. et al., 2023) та трубопроводи (можуть прискорювати корозію металевих труб) (Boteler D.H., 2000).
Хто може реагувати на магнітні збурення?
Щодо впливу магнітних бур на здоров’я людини, то наукові дані дещо обмежені, однак проведені дослідження вказують на кореляцію магнітних збурень з певними фізіологічними змінами та загостреннями хронічних захворювань, особливо у чутливих осіб.
Магнітні бурі можуть впливати на різні системи та органи людини, однак найбільш відчутного впливу зазнає система крові, серцево-судинна (мікро- та макроциркуляція) та центральна нервова система (ЦНС).
Зокрема, збурення магнітного поля чинять вплив на згортання крові (підвищується ризик утворення тромбів), мікро- (підвищується швидкість кровотоку в капілярах) та макроциркуляцію (підвищення частоти пульсу та артеріального тиску, а також ризику розвитку аритмій та інших серцево-судинних ускладнень, як-от інфаркт міокарда та інсульт).
Окрім того, визначено вплив магнітних бур на ЦНС та загальне самопочуття людей: вони можуть призводити до розвитку нападів мігрені, спричиняти дисбаланс між частинами вегетативної нервової системи, яка контролює несвідомі функції організму та зміни в поведінці. Наприклад, деякі дослідження встановили кореляцію між потужними магнітними бурями та збільшенням кількості самогубств.
До того ж підвищена геомагнітна активність, особливо в північних широтах, може знижувати добовий синтез мелатоніну — гормону сну, що, своєю чергою, може порушувати природний циркадний ритм (внутрішній годинник), унаслідок якого може збільшуватися вираженість запалення, а разом з ним відмічатися підвищення втомлюваності, температури тіла та вираженість грипоподібних симптомів у частини населення, підвищення ступеня тяжкості наявної патології у осіб літнього віку та хворих, призводячи до періодичних сплесків інфекційних та хронічних захворювань (Safaraly-oghlu Babayev E. et al., 2005; Close J., 2012; Krylov V.V., 2014; Martel J. et al., 2023; Sarimov R.M. et al., 2023; Hart D.A. et al., 2024). Зокрема, визначено, що в періоди пікової активності магнітних бур суттєво збільшується кількість випадків інфаркту міокарда, депресії та епілепсії. А в деяких випадках навіть встановлюється зв’язок з пандемічним поширенням грипу та папіломавірусних інфекцій. На додаток до всього фіксується підвищення рівня смертності, зокрема серед дітей (Close J., 2012). А найбільш чутливими до впливу магнітних бур вважаються хворі на серцево-судинні та неврологічні розлади, особи літнього віку, вагітні, пацієнти зі зниженим імунітетом або хронічними захворюваннями, метеозалежні особи тощо.
Тобто біологічний вплив магнітних бур — це складний, але реальний феномен, що може призводити до погіршення самопочуття під час цих космічних подій.
Чи можливо запобігти впливу магнітних бур?
З огляду на можливі вищезазначені наслідки для здоров’я людини при магнітних збуреннях, зростає вірогідність розвитку таких симптомів, як головний біль, мігрень, запаморочення, зміни артеріального тиску, порушення серцевого ритму, біль у серці, суглобах та м’язах, безсоння, порушення сну, загальна слабкість, втома, зниження працездатності, емоційна нестабільність, дратівливість, тривога тощо.
Хоча уникнути впливу магнітних бур фізично майже неможливо, існують загальні рекомендації, які можуть допомогти підтримати здоров’я людини, а разом з тим сприяти зменшенню їхнього потенційного негативного впливу на самопочуття. Зокрема, йдеться про дотримання режиму сну (не менше 8–9 год), збалансоване харчування, достатню гідратацію, помірну фізичну активність, уникання стресу, а також вживання алкоголю чи психоактивних речовин, куріння, обмеження використання гаджетів, контроль за станом свого здоров’я та проведення періодичних медичних обстежень.
Однак у разі коли людина є надчутливою до геомагнітного впливу і уникнути розвитку патологічної симптоматики їй не вдається, за відсутності загрозливих для життя проявів у нагоді може стати відповідна симптоматична фармакологічна підтримка:
- у разі виникнення втоми, млявості, роздратованості, зниження концентрації уваги, безсоння, депресії, апатії та агресивності для зменшення вираженості проявів наявних симптомів актуальними будуть безрецептурні препарати відповідної дії — седативні, снодійні, анксіолітики, антидепресанти (рослинного походження)3;
- для тимчасового зменшення вираженості больового синдрому, зокрема головного, м’язового та суглобового болю, рекомендованими є анальгетики-антипіретики та нестероїдні протизапальні препарати3;
- для поліпшення мозкового кровообігу — психостимулювальні та ноотропні засоби, які завдяки дії на головний мозок можуть сприяти покращенню когнітивних функцій, наприклад, здатності до пізнання, пам’яті, уваги, а також розумової працездатності4;
- для адаптації організму — тонізувальні засоби, що можуть чинити адаптогенну, тонізувальну та антигіпертензивну дію, а також рослинні препарати, які застосовуються в кардіології, біологічно активні речовини у складі яких (флавоноїди, холін, ацетилхолін, дубильні речовини, фітостерини, тритерпенові кислоти) можуть збільшувати кровообіг у коронарних судинах та судинах головного мозку4.
Підбір відповідної терапії має здійснюватися під контролем лікаря залежно від симптомів, на які скаржиться особа, чутлива до впливу магнітних збурень.
У цілому при визначеній залежності до геомагнітного впливу важливо слідкувати за прогнозами космічної погоди, а саме магнітних бур, та заздалегідь готувати свій організм, дотримуючись здорового способу життя та застосовуючи відповідні фармакологічні втручання, що може дати змогу мінімізувати негативні наслідки цих космічних подій на здоров’я.
2За даними www.swpc.noaa.gov.
3Протоколи фармацевта (наказ Міністерства охорони здоров’я України від 5.01.2022 р. № 7).
4За даними Державного реєстру лікарських засобів України.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим