Про контрацепцію
Раціональна контрацепція — це не просто набір методів запобігання вагітності. Це вміння думати, планувати і відчувати межу між поривом і наслідками. Як уникати вагітності? Коли стати батьками? Скільки мати дітей? Який інтервал зробити між пологами? Насамперед йдеться саме про свідоме планування вагітності, підтримку здоров’я жінки та свободу її вибору.
Сьогодні з метою попередження небажаної вагітності жінки можуть використовувати гормональну контрацепцію (імплантати, внутрішньоматкові гормональні системи (ВМС), комбіновані оральні контрацептиви (КОК), пластирі, вагінальні кільця), що за індексом Перля (показник ефективності методу контрацепції) має один із найвищих ступенів захисту, бар’єрні методи (презервативи, діафрагми), або ж використовувати вагінальні сперміциди чи розраховувати дні за своїм місячним календарем (календарний метод). Однак, попри наявні сучасні способи захисту, незахищені статеві стосунки та небажана вагітність продовжують залишатися поширеним явищем серед жінок (Ayoola A.B. et al., 2007). Повідомляється, наприклад, що серед 1,9 млрд жінок репродуктивного віку у світі у 2021 р. лише 874 млн використовували сучасні контрацептивні методи, а 164 млн мали незадоволену потребу в контрацепції1. При цьому з близько 120 млн незапланованих вагітностей, що щорічно реєструються у світі, 61% випадків закінчуються абортом (Bearak J. et al., 2020).
Коли немає часу на очікування
На жаль, життя — це не завжди чіткий сценарій. Іноді щось йде не за планом: порвався презерватив, забули про таблетку або… просто був момент пристрасті. Помилятися може кожна жінка. Але кожна має знати, що у неї має бути шанс усе виправити. Адже поки лише близько 1/4 молодих жінок здогадуються, що після незахищеного сексу можна «щось» зробити, аби запобігти вагітності, і лише трохи більше 1/4 чули про таблетки «на ранок» (Delbanco S.F. et al., 1998).
Екстрена контрацепція, або «план Б» — це спосіб, який може бути застосований для запобігання вагітності вже після незахищеного статевого акту. Зокрема, коли:
- контрацептиви не використовувалися;
- мало місце сексуальне насильство;
- існує занепокоєння щодо можливої неефективності використаної контрацепції (наприклад розрив або зісковзування презерватива, пропуск або зсув у прийомі комбінованих оральних контрацептивів чи введенні ін’єкційних контрацептивів, еякуляція в піхву або на зовнішні статеві органи, нездатність використаного сперміциду розчинитися перед статевим актом, неправильний розрахунок періоду утримання тощо)1.
Одним із методів екстреної контрацепції, рекомендованої Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та Управлінням з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами США (Food and Drug Administration — FDA), є застосування в екстрених випадках препаратів левоноргестрелу в дозі 1,5 мг одноразово.
Препарати компанії Gedeon Richter ПОСТИНОР, ЕСКАПЕЛ та ЕСКАПЕЛ у формі таблетки, що диспергується у ротовій порожнині, — лікарські засоби, які містять левоноргестрел та показані для екстреної контрацепції після незахищеного статевого акту або в разі, якщо застосований метод контрацепції був ненадійним2–4.
Варто зауважити, що чим раніше прийняти таблетку екстреної контрацепції, бажано у перші 12 годин (та не пізніше 3 діб) після незахищеного статевого акту, тим вищий шанс запобігти небажаній вагітності5. Так, ймовірність виникнення вагітності після прийому левоноргестрелу становить усього 1,01%6. Однак він буде неефективним, якщо процес імплантації вже почався2–4.
Після прийому всередину левоноргестрел швидко і майже повністю всмоктується. Максимальна концентрація лікарського засобу в плазмі крові досягається вже через 2 год після однократного прийому в дозі 1,5 мг, а середній період напіввиведення становить близько 26 год. Передбачається, що в рекомендованих дозах цей засіб запобігає овуляції і заплідненню, якщо статевий акт відбувається в преовуляторній фазі, коли вірогідність запліднення максимальна2–4.
Про деякі акценти екстреної контрацепції
Фармацевт під час відпуску екстрених контрацептивів на основі левоноргестрелу (ПОСТИНОР, ЕСКАПЕЛ) має попередити жінку, що пігулка захищає від того випадку, що вже трапився, і далі до кінця менструального циклу необхідно продумати подальшу контрацепцію, наприклад, користуватися бар’єрними методами. Однак, якщо вже трапився повторний випадок незахищеного статевого акту під час менструального циклу після застосування левоноргестрелу, то повторний його прийом буде безпечнішим, ніж аборт. Адже левоноргестрел добре переноситься, не є відомим алергеном, виводиться з організму через кілька днів, не викликає звикання та токсичних реакцій. Навіть серед жінок, які приймали таблетку екстреної контрацепції більше 1 разу за 1 менструальний цикл, про серйозні побічні реакції не повідомлялося7.
Важливо, що ЕСКАПЕЛ та ПОСТИНОР не спричиняють небажаної дії на плід2–4, якщо раптом жінка, не знаючи про вже наявну вагітність, прийме їх, та не завдають серйозної шкоди її майбутній репродуктивній функції (після застосування не відбувається затримки наступної менструації та майже одразу відновлюється фертильність8).
Кожна жінка має право знати, як запобігти небажаній вагітності, якщо щось пішло не за планом.
Препарати екстреної контрацепції ПОСТИНОР та ЕСКАПЕЛ від компанії Gedeon Richter дають можливість жінкам діяти швидко та без паніки.
Звичайно, що екстрена контрацепція — це «на крайній випадок». Однак, маючи таку рятівну «соломинку» у житті, жінки можуть контролювати своє життя та майбутнє!
1За даними ВООЗ (www.who.int).
2Інструкція для медичного застосування лікарського засобу ПОСТИНОР.
3Інструкція для медичного застосування лікарського засобу ЕСКАПЕЛ.
4Інструкція для медичного застосування лікарського засобу ЕСКАПЕЛ (таблетка, що диспергується в ротовій порожнині).
5Emergency contraception: Preventing pregnancy after you have had sex. Paediatr Child Health, 2003.
6Reference: 1% pregnancy rate, WHO meta-analysis, EMA Assessment report 24.07.2014.
7Інформаційний бюлетень про безпеку таблеток екстреної контрацепції, що містять лише левоноргестрел (2010). «Fact sheet on the safety of levonorgestrel-alone emergency contraceptive pills (LNG-ECPs)». Geneva: World Health Organization, (www.who.int).
8ВООЗ, інформаційний бюлетень 02.02.2018 (www.who.int).
Коротка інструкція для медичного застосування лікарських засобів
ПОСТИНОР. Склад: діюча речовина: левоноргестрел; 1 таблетка містить 0,75 мг левоноргестрелу; допоміжні речовини: для детальної інформації див. інструкцію для медичного застосування. Лікарська форма. Таблетки. Фармакотерапевтична група. Гормональні контрацептиви для системного застосування. Екстрені контрацептиви. Левоноргестрел. Код ATХ G03A D01. Показання. Екстрена контрацепція протягом 72 год після незахищеного статевого акту або в разі, якщо застосований метод контрацепції був ненадійним (для детальної інформації див. інструкцію для медичного застосування). Протипоказання. Гіперчутливість до діючої речовини (левоноргестрелу) або будь-якої з допоміжних речовин. Спосіб застосування та рекомендовані дози. Необхідно застосувати 2 таблетки. Обидві таблетки необхідно прийняти разом якомога швидше, бажано протягом 12 год і не пізніше ніж через 72 год після незахищеного статевого акту. Якщо протягом 3 год після прийому таблеток виникає блювання, слід прийняти ще 2 таблетки негайно. Побічні реакції. Найбільш частими небажаними ефектами зафіксовані головний біль, нудота, біль у нижніх відділах живота, кровотеча, не пов’язана з менструацією (для детальної інформації див. інструкцію для медичного застосування). Упаковка. По 2 таблетки у блістері; 1 блістер у картонній упаковці. Категорія відпуску. За рецептом. Виробник. ВАТ «Гедеон Ріхтер». РП № UA/6112/01/01. Інструкцію затверджено наказом МОЗ України від 4.07.2017 р. № 761. Зміни внесено наказом МОЗ України від 21.03.2019 р. № 629.
ЕСКАПЕЛ. Склад: діюча речовина: левоноргестрел; 1 таблетка містить левоноргестрелу 1,5 мг; допоміжні речовини: для детальної інформації див. інструкцію для медичного застосування. Лікарська форма. Таблетки. Фармакотерапевтична група. Гормональні контрацептиви для системного застосування. Екстрені контрацептиви. Левоноргестрел. Код ATХ G03A D01. Показання. Для термінової пероральної контрацепції у перші 72 год після статевого акту, під час якого жодних методів контрацепції не використовувалося або використаний метод контрацепції не був досить надійним (для детальної інформації див. інструкцію для медичного застосування). Протипоказання. Підвищена чутливість до будь-якого з компонентів препарату, тяжкий ступінь печінкової недостатності; вагітність. Спосіб застосування та рекомендовані дози. 1 таблетку необхідно прийняти якомога швидше після незахищеного статевого акту, бажано у перші 12 год і не пізніше 72 год (див. розділ «Фармакологічні властивості»). Якщо протягом 3 год після прийому таблетки виникло блювання, необхідно прийняти ще 1 таблетку. Побічні реакції. Найбільш частими небажаними ефектами зафіксовані головний біль, нудота, біль у нижніх відділах живота, кровотеча, не пов’язана з менструацією, підвищена втомлюваність (для детальної інформації див. інструкцію для медичного застосування). Упаковка. По 1 таблетці у блістері. 1 блістер у картонній упаковці разом з картонним футляром для зберігання блістера. Категорія відпуску. За рецептом. Виробник. ВАТ «Гедеон Ріхтер». РП № UA/4789/01/01. Інструкцію затверджено наказом МОЗ України від 16.01.2021 р. № 60.
ЕСКАПЕЛ, таблетки, що диспергуються в ротовій порожнині, по 1,5 мг. Склад: діюча речовина: левоноргестрел; 1 таблетка, що диспергується в ротовій порожнині, містить левоноргестрелу 1,5 мг; допоміжні речовини: для детальної інформації див. інструкцію для медичного застосування. Лікарська форма. Таблетки, що диспергуються в ротовій порожнині. Фармакотерапевтична група. Гормональні контрацептиви для системного застосування. Екстрені контрацептиви. Левоноргестрел. Код ATХ G03A D01. Показання. Для термінової пероральної контрацепції у перші 72 год після статевого акту, під час якого жодних методів контрацепції не застосовувалося або застосований метод контрацепції не був досить надійним (для детальної інформації див. інструкцію для медичного застосування). Протипоказання. Підвищена чутливість до будь-якого з компонентів препарату, тяжкий ступінь печінкової недостатності; вагітність. Спосіб застосування та рекомендовані дози. Для перорального застосування. Таблетку, що диспергується в ротовій порожнині, слід видавити з блістера сухими руками і покласти на язик, де вона розчиниться і її можна буде проковтнути зі слиною. Таблетку, що диспергується в ротовій порожнині, можна застосовувати навіть в обставинах, коли немає у доступі рідини. 1 таблетку необхідно прийняти якомога швидше після незахищеного статевого акту, бажано у перші 12 год і не пізніше 72 год. Якщо протягом 3 год після прийому таблетки виникло блювання, необхідно прийняти ще 1 таблетку. Побічні реакції. Найбільш частими небажаними ефектами зафіксовані головний біль, нудота, біль у нижніх відділах живота, кровотеча, не пов’язана з менструацією, підвищена втомлюваність (для детальної інформації див. інструкцію для медичного застосування). Упаковка. По 1 таблетці у блістері. По 1 блістеру в пакеті з ламінованої алюмінієвої фольги; по 1 пакету в картонній упаковці. Категорія відпуску. За рецептом. Виробник. ВАТ «Гедеон Ріхтер». РП № UA/4789/02/01. Інструкцію затверджено наказом МОЗ України від 1.05.2024 р. № 750.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим