Олег Мусій зазначив, що він поінформований про роботу багатьох фармацевтичних компаній з Індії, які своєю діяльністю, що спрямована на забезпечення населення України якісними та доступними ліками, займають важливе місце в галузі охорони здоров’я України. Їх відповідальна поведінка на ринку України буде врахована в розвитку партнерських відносин, у тому числі при державних закупівлях індійських ліків та при вкладенні інвестицій в економіку України індійськими компаніями.
З боку IPMA було зазначено, що члени Асоціації цілком підтримують реформи в Україні, що пов’язані з європейською інтеграцією.
Як зазначив Менон Раманан, до нових регуляторних вимог при веденні бізнесу в Україні члени IPMA давно готові, оскільки мають досвід постачання ліків у країни ЄС. Вони отримали відповідну акредитацію та дозволи в ЄС, у тому числі ті, що стосуються умов належної виробничої практики (Good Manufacturing Practice — GMP). Тому члени ІРМА були серед перших компаній, які отримали в Україні відповідне визнання умов виробництва, які відповідають умовам GMP, згідно з процедурами Державної служби України з лікарських засобів. Було підкреслено, що на сьогодні таке підтвердження отримали близько 700 торгових назв лікарських засобів, що виробляються в Індії. Ще близько 300 знаходяться на стадії розгляду.
За словами О. Мусія, для гармонійного розвитку вітчизняної системи охорони здоров’я важливе значення має етичне просування лікарських засобів. Також на часі стоїть питання впровадження загальнодержавного медичного страхування, системи реімбурсації та належної системи відпуску рецептурних лікарських засобів. Згідно з його баченням, вирішення питань, які лежать у цих площинах, дозволить фармацевтичному ринку України розвиватися належним чином.
Менон Раманан зазначив, що нормальній роботі членів Асоціації, які мають сертифікати щодо підтвердження умов виробництва стандартам GMP і вимогам щодо якості, видані відповідними українськими державними інституціями, перешкоджають деякі недостовірні узагальнення про якість індійських ліків, що лунають у засобах масової інформації, начебто, з боку офіційних осіб держави.
Міністр зазначив, що інколи такі публікації можуть бути витягнуті з контексту та спотворені й не містити об’єктивної оцінки. Об’єктивна оцінка полягає в тому, що якість та ефективність препарату не залежать від країни виробництва. Міністерство охорони здоров’я виступає за рівні можливості доступу на український ринок. О. Мусій підкреслив, що в Україні ніяких обмежень для індійських фармацевтичних компаній не існує.
Він наголосив, що найближчим часом буде проведено зустріч з послом Індії в Україні Радживом К. Чандером, на якій будуть винесені на порядок денний ці та інші питання стосовно подальшої співпраці.
Міністр підкреслив важливість інформування індійських виробників лікарських засобів, що планують виходити на фармацевтичний ринок України, стосовно вітчизняних законодавчих вимог. Він зазначив, що вони повинні розуміти, що український ринок відкритий для виробників фармацевтичної продукції, які відповідають локальним вимогам.
На його переконання, діяльність має бути спрямована на підвищення доступності якісних, безпечних та ефективних лікарських засобів для населення безвідносно до того, у якій країні вони виробляються.
Більше того, деякі лікарські засоби, що вироблені в Індії, за багато років зарекомендували себе з позитивного боку як серед спеціалістів охорони здоров’я, так і серед пацієнтів. Якщо ці лікарські засоби підуть з ринку, це буде відчутно у вітчизняній сфері охорони здоров’я.
Також О. Мусій зазначив, що Індія як один із світових лідерів фармацевтичної галузі визнає та впроваджує стандарти (GMP). Через це багато індійських виробників ліків відповідають зазначеним вимогам та виробляють якісні медикаменти.
Міністр охорони здоров’я підкреслив, що він проінформований стосовно того, що деякі індійські фармацевтичні компанії є соціально відповідальними.
За словами О. Мусія, якщо ситуація в Україні надалі розвиватиметься позитивно (у тому числі в контексті інвестиційної привабливості країни), то будуть реалізовані спільні проекти, пов’язані з відкриттям українсько-індійських фармацевтичних компаній, у тому числі на території України. Це пов’язано з довгостроковими планами Індії відносно збільшення своєї частки на світовому фармацевтичному ринку. Так, у даний час Індія знаходиться на 3-му місці в світі за обсягом виробництва лікарських засобів, і в плани країни входить підвищення позиції до 2-го місця.
Президент ІРМА звернув увагу міністра на індійські фармацевтичні компанії, які співпрацюють з міжнародними структурами і фондами та постачають життєво необхідні лікарські засоби. Він зазначив, що вони готові до роботи з українським урядом, у тому числі в контексті формування цінової політики та проведення державних закупівель.
Менон Раманан торкнувся питання складнощів у роботі, які виникли при втраті економічних відносин з представництвами та партнерами з АР Крим.
О. Мусій зазначив, що, на жаль, вплинути на ситуацію Міністерство не в змозі, оскільки з боку представників влади в Криму ніхто не йде на переговори. Він повідомив, що один з варіантів уникнення перебоїв у постачанні ліків українським громадянам в Криму — робота через представництва, що мають російську акредитацію. На його переконання, при виникненні соціальних проблем, пов’язаних з медикаментозним забезпеченням населення півострова, вони можуть бути вирішені з українською владою, яка відкрита до перемовин.
Також президент IPMA висловив жаль з приводу введення ПДВ на лікарські засоби, оскільки це призведе до підвищення цін на медикаменти, а члени IPMA в такому разі не зможуть вплинути на стримання їх підвищення.
О. Мусій повідомив про ситуацію, яку викликало введення цього податку. У якості допомоги для операторів ринку міністр доручив підготувати відповідні пояснення щодо застосування цього податку на всіх етапах постачання ліків на підставі офіційних роз’яснень, що очікуються від Міністерства фінансів України.
Серед питань, які сьогодні стоять дуже гостро в контексті введення ПДВ на постачання лікарських засобів, міністр відзначив товарні залишки. Він повідомив, що під час обговорення введення ПДВ він висловлював думку, з якою погодився міністр фінансів України, відносно того, що лікарські засоби, які були поставлені до набуття чинності вимогами, мають бути реалізовані без ПДВ. І тільки ті, що поставлені після 1 квітня, — з ПДВ. Він зазначив, що офіційні роз’яснення мають надійти найближчими днями.
Президент IPMA Менон Раманан подякував міністру охорони здоров’я України за зустріч, побажав успіхів у здійсненні реформ та запевнив, що ІРМА є надійним партнером Міністерства в реформах, які проводяться в Україні, у їх інформаційному забезпечені за допомогою членів Асоціації. Зі свого боку, О. Мусій також побажав ІРМА успіхів та повідомив, що відносини з Індією будуть розвиватися в майбутньому, про що йтиметься також під час зустрічі з Послом Індії в Україні, яка має відбутися найближчим часом.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим