Державне виробничо-торгове підприємство «Волиньфармпостач» — одне з потужних комунальних фармацевтичних підприємств Західного регіону, яке належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Це заклад охорони здоров’я, що функціонує з дозволу і під контролем державних органів, його основним завданням є забезпечення населення, закладів охорони здоров’я, підприємств, установ та організацій Волині якісними, ефективними і доступними лікарськими засобами аптечного і промислового виготовлення, імунобіологічними препаратами, вакцинами, виробами медичного призначення, медтехнікою, товарами для осіб з обмеженими фізичними можливостями, дезінфекційними засобами, медичними газами, лікарськими косметичними засобами, спеціальними харчовими добавками, чаями, продуктами дитячого харчування, лікувальними мінеральними водами, товарами для немовлят та дітей, що не зареєстровані як медичні вироби, та засобами особистої гігієни.
Відповідно до вищезазначеного аптечна мережа підприємства виконує три основні функції. Будучи закладом охорони здоров’я, підприємство здійснює торговельну, комерційну та виробничу діяльність.
Мережа підприємства складається з 83 структурних підрозділів, діяльність яких ліцензована. З них:
- 82 структурних підрозділи займаються роздрібною реалізацією фармацевтичної продукції;
- 10 структурних підрозділів надають послуги лікувально-профілактичним закладам області щодо забезпечення наркотичними (психотропними) лікарськими засобами та прекурсорами (підприємство має 10 ліцензій на право обігу препаратів, що містять підконтрольні речовини);
- 6 структурних підрозділів надають послуги з виготовлення лікарських засобів в умовах аптеки за індивідуальним прописом лікаря. Особливо важливою послугою є виготовлення ліків для дітей та осіб похилого віку, а також препаратів, що виготовляються відповідно до потреб конкретного пацієнта. 1 із структурних підрозділів здійснює виробництво ліків в асептичних умовах;
- 1 структурний підрозділ — Аптечний склад № 1 здійснює оптову торгівлю, в тому числі, медичними газами;
- 25 структурних підрозділів — це ветеранські аптечні заклади та заклади соціального напрямку;
- 24 структурні підрозділи розташовані у сільській місцевості.
На підприємстві працює 398 осіб, з них 140 провізорів та 171 фармацевт, 152 з них — спеціалісти, атестовані на вищу та першу кваліфікаційну категорію. 230 спеціалістів підприємства є членами Волинської обласної філії ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата».
ПОДОРОЖ ПОЧИНАЄТЬСЯ
Вранці ми виїхали з Луцька й попрямували на північ Волинської обл. Наш маршрут був таким: м. Ковель — м. Камінь-Каширський — с. Велимче, Ратнівського району — м. Луцьк. Ми мали ознайомитися з роботою аптечних закладів ДВТП «Волиньфармпостач» не лише у містах, але й у віддаленому селі, куди декілька разів на тиждень підприємство доставляє необхідні ліки, медичні вироби й навіть дитяче харчування та косметичні продукти.
Нас супроводжував Володимир Іванович Самуляк, провізор вищої кваліфікаційної категорії, заступник директора, начальник департаменту роздрібної мережі. Професійний стаж фахівця — понад 29 років. Поки їхали до Ковеля, він розповідав про Волинь, її історію, а також про підприємство. Між тим перед нашими очима відкривалися чудові весняні краєвиди українського Полісся — соснові й мішані ліси, насичено-зелена ковдра долин, які гостинно зустрічають білих лелек, та автентичні українські села.
Волинська обл. розташована на північному заході України в межах Поліської низовини та Волинської височини. На заході межує з Люблінським воєводством Республіки Польща, на півночі — з Брестською областю Республіки Білорусь, на сході — з Рівненською, на півдні — з Львівською областями України. До речі, в межах області пролягає 395 кілометрів державного кордону.
Майже половина населення області мешкає у сільській місцевості. Тобто для Волині наразі актуальним питанням є забезпечення фармацевтичною продукцією сільських мешканців. Володимир Іванович розповів, яким чином ДВТП «Волиньфармпостач» вирішує цю проблему:
— Доставка фармацевтичної продукції у віддалені села Волині здійснюється 2 рази на тиждень. Уявіть собі, 2 рази на тиждень автомобіль ДВТП «Волиньфармпостач» долає відстань у сотні кілометрів заради забезпечення аптечних закладів, розташованих у сільській місцевості, необхідним асортиментом лікарських засобів та медичних виробів. За будь-якої погоди та стану доріг ми мусимо виконувати наш обов’язок.
Був такий випадок цієї зими, коли під час сильних снігопадів наш автомобіль застряг на шляху до одного з аптечних закладів на селі. Головний офіс організував допомогу — за автомобілем вирушила важка техніка. Я це розповідаю, щоб стало зрозуміло, з якими труднощами ми стикаємось у повсякденній роботі, виконуючи соціально важливі функції.
— З огляду на те, що основним видом діяльності підприємства є роздрібна та оптова торгівля лікарськими засобами (в тому числі наркотичними засобами, психотропними речовинами, прекурсорами), виробами медичного призначення й іншими супутніми товарами, наше підприємство забезпечує необхідними медикаментами пільгові категорії населення та пацієнтів, які потребують особливої допомоги, наприклад, паліативної.
У районах області, де працюють фірмові аптеки підприємства, збережено аптечне виробництво в обсягах та номенклатурі, які задовольняють потреби населення.
Щороку підприємство надає гуманітарну допомогу лікувально-профілактичним закладам, військовим формуванням Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України для лікування військовослужбовців (учасників АТО), окремим громадянам на сотні тисяч гривень.
Створена і продовжує розширюватися мережа ветеранських і соціальних аптек для забезпечення ліками малозахищених верств населення. Перша ветеранська аптека підприємства створена у 2002 р., а на даний час ветеранська мережа налічує 24 аптечні заклади, в яких за персональними пільговими картками підприємства отримують ліки понад 40 тис. ветеранів.
ДВТП «Волиньфармпостач» — єдина на Волині база для проходження інтернатури випускників вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів і виробничої практики студентів вищих, середньо-спеціальних фармацевтичних закладів освіти І–ІІ–ІІІ–ІV рівнів відповідно до чинного законодавства. Студенти медичних коледжів проходять тут навчально-виробничу практику. Тільки у 2015 р. навчально-виробничу практику на базі аптек підприємства пройшли понад 130 студентів середніх та вищих навчальних фармацевтичних закладів. Підприємство постійно бере участь у навчанні фармацевтів та провізорів у вигляді періодичних семінарів-навчань, тематичних професійних лекцій, навчальних тренінгів та ін.
Центральна районна аптека № 12 м. Ковель
Дісталися до Ковеля. Це старовинне місто з 700-річною історією. Його окрасою в архітектурному, а особливо в історичному сенсі, є приміщення колишньої аптеки Фрідріксона XIX ст.
У центрі Ковеля по вул. Незалежності, 57 розташована Центральна районна аптека № 12. Заходимо всередину. Нас гостинно зустрічає колектив аптеки на чолі із завідуючою Світланою Поповою.
Світлана Анатоліївна — провізор вищої кваліфікаційної категорії, професійний стаж — 28 років.
Знайомлячи нас із закладом, вона повідомила, що аптека працює цілодобово й забезпечує населення та лікувально-профілактичні заклади Ковеля та Ковельського району лікарськими засобами (у тому числі наркотичними препаратами, психотропними речовинами й прекурсорами), виробами медичного призначення, імунобіологічними препаратами, вакцинами, спеціальними харчовими добавками, продуктами дитячого харчування, косметичними засобами та ліками, виготовленими в умовах аптеки. Центральна районна аптека має ліцензію на всі види діяльності. За зміну аптека здійснює виготовлення ліків приблизно за 60 прописами. За лікарськими засобами, виготовленими в умовах аптеки, люди приїжджають із сусідніх районів, а також з Білорусі та навіть Польщі.
До складу Центральної районної аптеки № 12 входить 6 аптек та 4 аптечних пункти. Заклад має власний транспорт й виконує логістичні функції в межах Ковеля та Ковельського району.
Безпосередньо в аптеці № 12 працює 18 осіб. 5 співробітників мають вищу фармацевтичну освіту, один з них — провізор-аналітик. Ще 7 працівників мають середню фармацевтичну освіту, але 2 з них продовжують навчання й незабаром отримають вищу освіту.
Завідуюча аптекою запросила нас до свого кабінету та почалася розмова.
— Наша професія пов’язана з необхідністю постійно спілкуватися з людьми та делікатно надавати їм допомогу (опіку). У такій справі професіоналізм залежить від бажання людини навчатися, від її особистих здібностей та знань. Тому, як правило, рівень професійної освіти є вирішальним.
Ми приймаємо на роботу й починаємо навчати. Часто буває так, що беремо у штат молодого фахівця із середньою фармацевтичною освітою. Попрацювавши в аптеці певний час, людина розуміє, чи варто їй продовжувати навчання. І тоді за власним бажанням вона може отримати вищу фармацевтичну освіту. Завдяки заочній формі навчання, яка існує в Україні, фахівець може поєднувати отримання вищої освіти та роботу.
Трохи подумавши, Володимир Іванович відповів:
— Дійсно, існує проблема, яка полягає у наступному. Беремо, наприклад, підприємця, у якого є одна аптека. Раз на 5 років він має закрити аптеку на ремонт. Куди йому подіти ліки?
Але, з іншого боку, норма щодо зберігання товару, що не належить ліцензіату, несе суттєві ризики. Наприклад, йде мова про торгову точку під вивіскою «Аптека», яка здійснює продаж значної кількості препаратів, що містять підконтрольні речовини. Керівник заздалегідь отримує інформацію щодо можливої перевірки й закриває аптеку «на ремонт», а лікарські засоби розміщує у свого колеги — власника іншого аптечного закладу. Так само існує можливість уникнути відповідальності за реалізацію неякісної продукції та навіть фальсифікату. У цьому контексті хочу звернути увагу на пропозиції окремих представників роздрібної ланки щодо запровадження на законодавчому рівні норми про можливість реалізації лікарських засобів через фельдшерсько-акушерські пункти (ФАП) без ліцензії (прим. ред .: така пропозиція надійшла від членів ГО «Західноукраїнська фармацевтична палата», див. «Щотижневик АПТЕКА» № 13 (1034) від 11 квітня 2016 р.).
Дійсно, на сьогодні Ліцензійні умови передбачають можливість реалізувати ліки через ФАП медичними працівниками без ліцензії на роздрібну реалізацію лікарських засобів. Але при цьому відповідальність несе ліцензований аптечний заклад, який укладає відповідну угоду з місцевою владою.
Якщо продаж ліків через ФАП без ліцензії буде узаконено, то неякісні та фальсифіковані ліки ринуть у сільську місцевість.
На цьому наша розмова закінчилася, адже попереду ще багато роботи. Дякуємо пані Світлані за розмову й вирушаємо далі.
Центральна районна аптека № 9 м. Камінь-Каширський
Камінь-Каширський — це районний центр на півночі Волинської обл. У місті налічується близько 11 тис. мешканців.
Центральна районна аптека № 9 розташована у м. Камінь-Каширський по вул. Ковельська, 6.
Ззовні привертає увагу добротний пандус. Справа у тому, що будівля аптеки має високий цоколь. А пандус (як, до речі, й сама аптека) побудований із дотриманням вимог Державних будівельних норм. Тому він зручний як для молодих мам з дитячими колясками, так і для осіб з обмеженими можливостями, які пересуваються за допомогою візків.
Це також ліцензована аптека з правом виробництва (виготовлення) лікарських засобів в умовах аптеки без права виробництва в асептичних умовах. Центральна районна аптека № 9 виготовляє екстемпоральні лікарські засоби в основному за рецептами лікарів. Це нестерильні порошки, мікстури, розчини для зовнішнього та внутрішнього застосування, мазі та ін. Заклад має ліцензію на обіг препаратів, що містять підконтрольні речовини, обслуговує пільгові рецепти. Завідуюча аптекою — Вікторія Володимирівна Дмитрук, провізор вищої кваліфікаційної категорії, професійний стаж — 31 рік.
Нас познайомили з колективом аптеки. Переважно це кваліфіковані працівники.
Завідуюча аптекою провела для нас невеличку екскурсію приміщеннями закладу. Заглядаємо й в асистентську, де акуратно розставлене обладнання для внутрішньоаптечного виготовлення.
На жаль, ми не могли дозволити собі затриматися довше й попрямували у віддалене село Велимче Ратнівського району, розташоване на півночі Волинської обл.
Аптека № 74 Центральної районної аптеки № 13
Село Велимче Ратнівського району Волинської обл. займає площу близько 5 тис. км2 та налічує більше 2,5 тис. жителів. Мешканці села переважно займаються сільським господарством. Але сільськогосподарської техніки ми побачили мало. В основному землю орють на конях. Це свідчить про важку ситуацію із забезпеченістю селян технічними ресурсами.
Між тим у селі працює чудова аптека. Вона розташована поблизу Велимченської амбулаторії загальної практики — сімейної медицини.
Заїхали туди, щоб побачити на власні очі асортимент, який на сьогодні доступний для мешканців віддаленого села Волині.
Назустріч вийшла завідуюча аптекою Галина Василівна Повх, фармацевт вищої кваліфікаційної категорії, професійний стаж — 17 років.
Виявляється, що вона народилася у цьому селі, закінчила Житомирське фармацевтичне училище й повернулася працювати в аптечну систему Волині. З 2004 р. працює в системі ДВТП «Волиньфармпостач».
Приміщення закладу утеплене, має автономне опалення, а також облаштоване комп’ютером та касовим апаратом.
В аптеці представлений широкий асортимент ліків, медичних виробів, дитячого харчування й косметичної продукції. Завідуюча аптекою розповіла, що дитяче харчування користується особливим попитом, адже у селі мешкають багатодітні родини.
З с. Велимче ми повернулися до Луцька.
Аптека № 65 м. Луцьк
В Луцьку нас зустрів Михайло Іванович Півнюк, директор ДВТП «Волиньфармпостач», провізор вищої категорії, заслужений працівник фармації України, який керує підприємством з 1994 р. Перший заклад, до якого ми попрямували, — це Аптека № 65, розташована на проспекті Волі, 3. Михайло Іванович зазначив, що раніше це була центральна міська аптека.
Нас зустріла завідуюча Валентина Романівна Хапка, провізор вищої кваліфікаційної категорії, професійний стаж — 34 роки.
Привітавшись з нами, вона розповіла про аптечний заклад:
— Як бачите, у нас класична аптека, що виконує усі притаманні їй функції, в тому числі внутрішньоаптечне виготовлення за прописами лікарів, обслуговування пільгових рецептів, забезпечення населення підконтрольними лікарськими засобами.
Як відомо, на сьогодні в Україні не вистачає дитячих форм лікарських засобів. Ми допомагаємо вирішити цю проблему через екстемпоральне виготовлення. Ця послуга користується попитом. Ми отримуємо замовлення навіть зі столиці. Також затребувані дерматологічні ліки, виготовлені в умовах аптеки.
— На сьогодні в нашій аптеці працює 6 фахівців з вищою фармацевтичною освітою. Більше того, всі вони мають вищу категорію.
Завідуюча аптекою показала нам заклад, зокрема, асистентську, місце роботи провізорів першого столу, кабінет завідуючого аптекою. Цікаво, що у торговому залі залишено старі меблі. Це надає аптеці легкого відтінку старовинного шарму.
При цьому, вочевидь, площа торгового залу, як і самої аптеки, відповідає Державним будівельним нормам. У зв’язку з цим запитали у фахівців, як вони ставляться до лібералізації вимог щодо площі аптек, які передбачено діючими Ліцензійними умовами та відповідним проектом?
Відповів Михайло Іванович:
— Вимоги Державних будівельних норм є обов’язковими для юридичних та фізичних осіб незалежно від їх відомчого підпорядкування і форм власності. Ми рахуємося з цим, й тому аптеки ДВТП «Волиньфармпостач» відповідають цим нормам, навіть у селах. Ви самі переконалися в цьому сьогодні, відвідавши наші аптечні заклади, що розташовані у віддалених районах Волинської обл.
Ми побажали Аптеці № 65 процвітання й попрямували далі. Наступна зупинка –
Аптека № 3: «АПТЕКА-МУЗЕЙ»
У старій частині м. Луцьк, по вул. Драгоманова, 11 знаходиться будинок з ажурною кованою вивіскою. Це промовиста сторінка луцької історії — найдавніша діюча міська аптека. Аптеку-музей створено завдяки старанням ентузіастів, зокрема працівників підприємства, а також колективу Державної територіальної інспекції з контролю якості ліків у Волинській обл. Заклад налічує понад 500 експонатів, більшість з них знайдені та придбані за власні кошти співробітниками підприємства й передані музею в дар.
Завідуюча аптекою — Надія Миколаївна Цеслів, провізор вищої кваліфікаційної категорії, професійний стаж — 43 роки. Коли ми зайшли в приміщення, вона якраз закінчувала екскурсію для трьох юнаків з Одеси. Настала наша черга, й розглядаючи експонати, представлені в старовинній аптеці, ми слухали розповідь про неї.
До 1939 р. аптека належала династії фармацевтів Злоцьких (а взагалі перше документальне свідчення про місцевих аптекарів датується 1561 р.). На початку ХХІ ст. у цьому закладі було створено музейну експозицію.
Аптека-музей — одноповерховий будинок із двоповерховими підвалами з циліндричними склепіннями. Підвальні приміщення в експозицію не входять. Музейна частина аптеки розташовується у двох наземних приміщеннях — торговому залі та кабінеті директора.
Торговий зал відтворює інтер’єр колишньої старовинної аптеки. Чільне місце займає масивний прилавок рецептаря. На ньому — унікальний касовий апарат 1902 р. The National Cash Register Co, Dayton, Ohio, U.S.A, у шухлядах якого лежать гроші часів побудови аптеки. Берестові шафи, розміщені у залах, виготовлені 150 років тому. За склом у шафах виставлено різні пляшечки, ступки, штангласи, штофи із підписами.
У кабінеті завідувача стіл, крісла, шафи, полички для книг відтворюють інтер’єр службового приміщення кінця XІX — початку XX ст. На столі — старовинні рахівниця та друкарська машинка. На полицях — бібліотека рідкісних тепер книг з аптечного ремесла. Є тут «Посібник для підготовки аптекарів» 1875 р., «Травник лікарських рослин» 1883 р., «Фармакопея польська» 1938 р., старі підручники з фармацевтичної хімії, технології виробництва ліків. У кабінеті виставлено старовинні рецепти, документи, старий аптечний інвентар: машинка для виготовлення супозиторіїв і закривання флаконів, мірні циліндри та ваги, різний аптечний посуд XV–XVII ст., ступки для виготовлення мазей та порошків тощо. В аптеці зберігається гербарій лікарських рослин, датований 1942 р.
Оглянувши аптеку, побачили, що провізор обслуговує відвідувачів. Виникло питання, чим сьогодні займається аптека?
Надія Миколаївна відповіла:
— Аптека-музей спеціалізується на виготовленні м’яких та галенових препаратів, розчинів для внутрішнього і зовнішнього застосування. Уявіть собі, наша історична пам’ятка забезпечує ліками пацієнтів Волинського обласного шкірно-венерологічного центру, обласної клінічної лікарні та ін. За місяць тут виготовляють більше тисячі лікарських форм, індивідуальні прописи яких неможливо замінити готовою лікарською формою промислового виробництва. Наприклад, ми виготовляємо пасту Уна, яка призначається при варикозному розширенні вен та трофічних виразках, спеціальні мазі від псоріазу, діатезу та ін. Саме в нашу дерматологічну аптеку приїздять хворі із забруднених радіацією районів Волині.
Нам залишилося подякувати господині за змістовну екскурсію й побажати успіхів.
Якщо ви колись завітаєте у м. Луцьк, неодмінно відвідайте цю аптеку, доторкніться до історії.
Аптека № 102 м. Луцьк (ІЗ ВИРОБНИЦТВОМ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ В АСЕПТИЧНИХ УМОВАХ)
По вул. Львівській, 61 розташована Аптека — фабрика екстемпоральних лікарських форм № 102 ДВТП «Волиньфармпостач». Її головне завдання — забезпечення населення та лікувально-профілактичних закладів ліками, в тому числі препаратами, які не виготовляють заводи-виробники. На сьогодні аптека виготовляє стерильні лікарські форми — очні краплі, інфузійні розчини, в тому числі 7 найменувань для операційних блоків лікувально-профілактичних закладів.
Аптеку відкрито 14 вересня 2011 р. На реконструкцію старого приміщення спрямовувалися власні кошти підприємства. В аптеці створено матеріально-технічну базу, що відповідає вимогам нормативних документів стосовно зберігання, контролю якості, виробництва (виготовлення) лікарських засобів в умовах аптеки, торгівлі лікарськими засобами, у тому числі прекурсорами. На підприємстві та в аптеці створена та функціонує ефективна фармацевтична система забезпечення якості лікарських засобів при їх оптовій, роздрібній торгівлі та виробництві (виготовленні) лікарських засобів в умовах аптеки. Діяльність аптеки ліцензована.
Потужність виробництва — 150 тис. одиниць лікарських засобів щороку, із яких понад 50% виготовлятимуть внутрішньоаптечні заготовки, а саме: концентровані розчини, напівфабрикати, що використовуються для виробництва екстемпоральних лікарських засобів, та екстемпоральні лікарські засоби, вироблені (виготовлені) про запас за часто повторюваними прописами.
Завдяки цьому на сьогодні в аптеці запроваджено абсолютно нові технології дрібносерійного виробництва ліків в умовах аптеки, де технологічний регламент та стандарти виготовлення реально приведені у відповідність із вимогами Належної виробничої практики.
Оснащено 16 робочих місць, з них 7 гарантують асептичні умови.
Завідуюча аптекою Людмила Іванівна Марчук, провізор вищої кваліфікаційної категорії, професійний стаж — 19 років. Привітавшись з нами, вона з гордістю показала низку приміщень, де здійснюється стерильне виготовлення лікарських засобів.
Людмила Іванівна розповіла, що для приготування ліків застосовують «воду для ін’єкцій», яка використовується як розчинник при виготовленні лікарських засобів для парентерального застосування, офтальмологічних лікарських засобів, лікарських засобів для новонароджених та немовлят, які в подальшому підлягають термічній стерилізації. Для лікарських засобів, що за своїми фізико-хімічними властивостями не підлягають стерилізації, використовується «вода для ін’єкцій стерильна». Для приготування очних крапель, що підлягають стерилізації, та інших нестерильних ліків використовуємо «воду очищену в контейнерах», яка відповідає вимогам Державної Фармакопеї України (ДФУ). Слід відмітити, що всі складники лікарського засобу сертифіковані та внесені до Державного реєстру України. Кожна серія ін’єкційного лікарського засобу підлягає постадійному контролю якості згідно з технологічною інструкцією та нормативними документами МОЗ України, що здійснюється провізором-аналітиком. Контроль готових ін’єкційних та внутрішньовенних інфузійних лікарських засобів на механічні включення (видимі частки), якість закупорювання та об’єм проводиться відповідно до вимог ДФУ в кожному контейнері. Після позитивних показників якості Уповноважена особа аптеки надає дозвіл на реалізацію виготовленого лікарського засобу.
У зв’язку з досить відповідальним способом застосування і з метою виключення помилок під час роботи персоналу приготування ін’єкційних розчинів потребує суворої регламентації, неухильного дотримання технології та контролю якості.
Для нас стало очевидним, що стерильне виготовлення — це складний та витратний процес. Тому виникла думка щодо нерентабельності такого виду діяльності.
Наше припущення підтвердив Михайло Іванович. Зокрема, він зазначив:
— Виготовлення стерильних форм в умовах аптеки невигідне з бізнесової точки зору. Але ми розуміємо, що таких ліків потребує громада. Тому мусимо це робити.
ДЕРЖАВНЕ ВИРОБНИЧО-ТОРГОВЕ ПІДПРИЄМСТВО «ВОЛИНЬФАРМПОСТАЧ» (ОФІС), АПТЕЧНИЙ СКЛАД № 1
Це кінцева точка нашої подорожі. Приміщення складу продемонстрував Михайло Іванович, відповідаючи на наші питання.
— Історія нашого підприємства розпочалася в 1944 р., одразу після визволення області від фашистських загарбників, як центрального аптечного складу області. До речі, день народження підприємства ми святкуємо у День фармацевтичного працівника, який відзначається в третю суботу вересня.
До 1994 р. підприємство було центральним аптечним складом виробничого об’єднання «Фармація» і здійснювало виключно оптову реалізацію медикаментів. Цей період характеризувався наявністю стійкого дефіциту на товари медичного призначення. У той час ми ліки не стільки продавали, скільки розподіляли. Підприємство тоді було монополістом в області по оптовій торгівлі медикаментами. Це означало великий тягар відповідальності без будь-яких прав, особливо права приймати самостійні рішення на користь підприємства, нашого колективу.
Тому в січні 1994 р. на частині площ аптечного складу було зареєстроване нове підприємство в нинішньому вигляді. З того часу почався новий етап у розвитку ДВТП «Волиньфармпостач», яке з року в рік міцніло, розширювало коло своєї діяльності.
Власником майна ДВТП «Волиньфармпостач» є територіальна громада сіл, селищ, міст області в особі Волинської обласної ради.
З 1995 р. підприємство почало поступово створювати власну роздрібну мережу аптек та аптечних пунктів, яка нині налічує 82 структурних підрозділи по всій території області та аптечний склад. Паралельно ми постійно працювали над зміцненням матеріально-технічної бази підприємства: придбано нові автомобілі, комп’ютери, нове сучасне комп’ютерно-касове обладнання, холодильне устаткування та меблі.
На сьогодні ДВТП «Волиньфармпостач» — одне з найбільших та найпотужніших фармацевтичних підприємств Волині, яке займається оптовою, роздрібною торгівлею медикаментами, виготовленням лікарських форм в умовах аптеки, надає транспортні та низку інших послуг. Ще один напрямок нашого розвитку — створення спеціалізованих аптек.
Підприємство працює власними обіговими коштами, не залучаючи банківських кредитів та іноземних капіталів.
Наше підприємство є взірцем ведення аптечної справи, де інтереси пацієнта та бізнесу знаходяться в гармонійному співвідношенні, де відчувається солідарна відповідальність та турбота про здоров’я людей власника закладу — територіальної громади сіл, селищ, міст області в особі Волинської обласної ради.
Даний формат розвитку аптечних закладів необхідно вивчати іншим регіонам, розбудовувати у себе, адже, окрім соціальних функцій, такі підприємства виконують особливо важливу місію стратегічного підприємства, яке має змогу забезпечити свій регіон необхідною фармацевтичною допомогою.
— На сьогодні на аптечному складі № 1 зберігається більше 7 тис. найменувань лікарських засобів, в тому числі й тих, які потребують особливих умов. Це, наприклад, лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини, прекурсори, термолабільні препарати (наприклад вакцини) тощо.
У приміщенні, де здійснюється прийом товару, проводиться повний вхідний контроль. Для автоматизації складського обліку товару встановлено комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення. Відпуск товару здійснюється за допомогою сучасних пристроїв, у тому числі для зчитування штрих-кодів, що надає можливість удосконалити систему забезпечення якості лікарських засобів, звести до мінімуму вірогідність помилок, а також спрощує всі процеси товарообігу.
Склад має різні зони зберігання, працює в різних температурних режимах, обладнаний технічними засобами для автономного температурного контролю. Увесь процес діяльності здійснюється з дотриманням вимог, встановлених для всіх видів товару, що поставляється, відповідно до законодавства та настанов з належних дистриб’юторської, виробничої практики та практики зберігання.
Ми постачаємо ліки не лише в аптечні заклади нашого підприємства, а й в інші аптеки та лікарні.
На цьому наша подорож закінчилася. За цей насичений день ми побачили справжніх фахівців аптечної справи, які створюють історію та обличчя української фармації. Це особистості, які живуть своєю справою, й ми бажаємо їм успіхів та натхнення.
фото Катерини Горбунової
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим