На початку зустрічі, обговорюючи тему державних закупівель ліків у нашій країні, Уляна Супрун зауважила, що в МОЗ України наразі немає кому займатися державними закупівлями. «В управлінні, яке займається держаними закупівлями в МОЗ України, працює 5 осіб. Керівника цього управління немає, є вакансія на цю посаду, а інші 4 спеціалісти або на лікарняному, або у відпустці. Тому отримати достовірну інформацію про стан проведення державних закупівель досить складно», — повідомила виконувач обов’язків міністра. Проте вона пообіцяла, що на сайті МОЗ України до 4 серпня з’явиться оновлена інформація щодо поставок вакцин.
Відповідаючи на запитання щодо кроків з виправлення ситуації, яка склалася з державними закупівлями, У. Супрун повідомила, що насамперед управління, яке займається цим питанням, буде «наповнено» працівниками — на посаду керівника буде оголошено конкурс, а поки що буде призначено виконувача обов’язків керівника. «У МОЗ України є людина, яка досить добре розуміється на цьому, вона працювала з колишнім заступником міністра Ігорем Перегінцем, думаємо, що вона зможе працювати в цьому напрямку й надалі. А в інших питаннях я буду сама розбиратися із своїми юристами і громадськими активістами та волонтерами, які хочуть допомогти», — наголосила виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я України.
У. Супрун також підкреслила, що вакцинація є справою національної безпеки, але ситуація щодо стану імунопрофілактики в Україні наразі невтішна. Спікер надала інформацію щодо рівня охоплення щепленнями дітей першого року життя станом на 1 липня 2016 р.: «Серед дітей першого року життя проти туберкульозу щеплено 11,5%, поліомієліту — 39%, кашлюка, дифтерії та правця — менше 2%, гемофільної інфекції — 4%». За словами У. Супрун, такий стан справ пов’язаний не тільки з перебоями із забезпеченням вакцинами, але й з небажанням деяких батьків вакцинувати своїх дітей та недостатнім рівнем кваліфікації медичного персоналу в питаннях вакцинації. Вона також додала, що необхідно налагодити контроль за доставкою вакцин у регіони, оскільки зараз цей процес пов’язаний з великою кількістю паперової роботи.
У цьому контексті У. Супрун поінформувала, що на колегії МОЗ України було прийнято рішення направити листи до Президента України і Секретаря Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) з проханням сприяти проведенню спеціального засідання РНБО, на якому розглянути питання імунопрофілактики як важливої складової національної безпеки з метою забезпечення охоплення щепленням дітей до рівня, рекомендованого ВООЗ (95%).
Про правець та його профілактику розповів Федір Лапій, зауваживши, що це хвороба, яка забирає життя дітей. Вона уражує нервову систему, викликає тонічні і тетанічні судоми скелетних м’язів, що ведуть до порушення дихання та асфіксії. 50% випадків захворювання на генералізований правець закінчуються летально. Правець може виникнути після будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів та слизових оболонок, забруднених спорами збудника, які є дуже стійкими до зовнішнього середовища, тому ніхто не застрахований від ураження цією хворобою.
Єдиний спосіб вберегтися від правця — вакцинація, яка є плановою в нашій країні, зауважив Ф. Лапій. Екстрена специфічна профілактика правця проводиться протиправцевою сироваткою та застосовується при імунізації у таких випадках:
- травми з порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
- обмороження та опіки (термічні, хімічні, радіаційні) ІІ, ІІІ та IV ступенів;
- гангрена або некроз тканин будь-якого типу, тривалі абсцеси;
- укуси тварин;
- проникаючі пошкодження шлунково-кишкового тракту.
Протиправцева сироватка призначається хворому для проведення специфічної профілактики правця лише лікарем за епідемічними показаннями. Відповідаючи на запитання щодо наявності та закупівлі протиправцевої сироватки для екстреної профілактики правця в Україні, Ф. Лапій зауважив, що закупівля цього препарату та інших імунобіологічних препаратів, що використовуються для проведення щеплень за епідемічними показаннями, здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством. Централізованої закупівлі сироватки за кошти Державного бюджету України не передбачено.
За словами Ф. Лапія, у Києві наразі немає протиправцевої сироватки. Її залишки закінчилися ще в червні цього року.
Прим. ред. — Слід зауважити, що на сайті МОЗ України розміщена інформація, що, за оперативними даними з регіонів, станом на 01.08.2016 р. в Україні в наявності є більше 1000 доз протиправцевої сироватки.
На думку Ф. Лапія, у 2016–2017 рр. можна очікувати на спалах кору, який відзначається кожні 5–6 років, у тому числі внаслідок недостатнього охоплення щепленнями дітей від цієї хвороби.
Стосовно виконання програми з імунопрофілактики в цілому Ф. Лапій зазначив, що, починаючи з 2008 р., ця програма систематично недофінансовується. У 2008 р. дефіцит державних коштів становив 25%, у 2014 р. — майже 50%.
Ф. Лапій також розповів про випадок правця у 5-річної дівчинки з Дніпра. Як відомо, дитина свого часу не отримала повного комплексу профілактичних щеплень. При цьому, за словами спікера, матері цієї дівчинки не робити щеплення порекомендував саме лікар, що ставить питання про кваліфікацію деяких медиків у питаннях вакцинації та їх відповідальності за це. Додатково Ф. Лапій надав інформацію про декілька випадків, коли вакцинація була каменем спотикання під час проведення оперативних втручань. За його словами, випадки, коли лікарі відмовляють у проведенні оперативного втручання, тому що дитині зробили щеплення гепатиту В, непоодинокі. Таке щеплення має бути зроблено дитині саме до операції. Сектор відповідальності лікарів — якісно консультувати батьків щодо питань імунопрофілактики, переконаний Ф. Лапій, проте в нашій країні, на його думку, у цьому напрямку панує «середньовіччя», коли дитині відмовляють в операції тому, що їй не зробили щеплення, яке має бути зроблено.
У ХХІ ст. неприпустимо, щоб діти хворіли небезпечними інфекційними захворюваннями, які можна попередити плановою імунізацією, переконана Наталія Винник. За її словами, усі дії мають бути спрямовані на попередження інфекційного захворювання, а не на боротьбу з ним. Особливо це стосується дітей. «За дітьми неможливо вгледіти, вони постійно травмуються, тому для їх захисту від правця треба зробити щеплення», — підкреслила Н. Винник. Відповідальність за проведення щеплення лежить як на державі, так і на батьках. Якщо держава має забезпечити достатню кількість якісних вакцин у лікарнях, то батьки повинні привести дитину до лікарні, аби зробити щеплення та захистити її від небезпечних інфекційних хвороб. До того ж батькам не слід забувати про те, що дорослі також мають вакцинуватися. Так, згідно з наказом МОЗ України від 11.08.2014 р. № 551 ревакцинація проти дифтерії та правця у віці після 16 років має проводитися кожні 10 років. За низький рівень охоплення щепленнями дітей також несуть відповідальність і лікарі, які подекуди самі відмовляють батьків вакцинуватися, переконана Н. Винник. «Поки рівень охоплення щепленнями не буде становити 95%, ми не можемо говорити про те, що наше суспільство захищено від керованих вакцинацією інфекційних захворювань», — додала вона.
«Медики повинні ставитися до довіреної їм дитини, як до власної. Навіть якщо батьки недостатньою мірою володіють інформацією про вакцинацію, лікар має переконати батьків зробити щеплення дитині, — впевнений Тимофій Бадіков. — Влада ж має вирішувати нагальні питання, удосконалювати систему. І це не завжди потребує значних витрат. Громадські організації готові ділитися досвідом та всіляко допомагати. Ми зможемо отримати гідне медичне обслуговування, лише якщо об’єднаємо зусилля. Якщо влада, лікарі та батьки будуть співпрацювати. Наші діти мають право на захист!».
Т. Бадіков також зауважив, що, на жаль, Україна — одна з тих країн, де рівень вакцинації катастрофічно низький. Не лише перебої з поставками вакцин, але й дефіцит достовірної та доступної інформації значно вплинули на цю ситуацію, додав спікер. Батьки приймають рішення — вакцинувати свою дитину, чи ні, тому зрозуміло, що вони турбуються про безпеки ту ефективність щеплень.
Численні зустрічі з батьками в різних регіонах України, які проводить ГО «Батьки за вакцинацію», продемонстрували, що обґрунтовані відповіді лікарів на поширені запитання батьків допомогли їм позбутися тривоги та побоювань щодо вакцинації, викликаних нестачею інформації. Але стало зрозуміло, що батькам також необхідна пам’ятка — настільний довідник з достовірною та актуальною інформацією щодо вакцинації, наголосив Т. Бадіков. Тому ГО «Батьки за вакцинацію» ініціювали видання довідника для батьків «Вакцинація — це важливо!». Довідник буде поширюватися безкоштовно на зустрічах, які проводить громадська організація, а також в пологових будинках, дитячих садочках, школах, дитячих поліклініках.
Ольга Стефанишина під час зустрічі акцентувала увагу на важливості укладення довгострокових договорів на закупівлю вакцин для їх безперебійної поставки, бо процес їх виробництва досить тривалий. «Ринок вакцин дуже вузький. Тому Україна, як і інші країни світу, має замовляти їх не за 3 міс, а за 2 роки наперед, адже термін виробництва вакцин тривалий і може займати до 2 років», — зауважила спікер.
Таким чином, учасники прес-конференції дійшли згоди щодо необхідності покращення ситуації, яка склалася з вакцинацією дітей проти небезпечних інфекційних хвороб. Такі зусилля мають бути комплексними — безперебійна поставка вакцин, підвищення кваліфікації лікарів в питаннях імунопрофілактики та прихильності батьків до вакцинації. Це допоможе уникнути випадків розвитку давно забутих хвороб в українських дітей та створити колективний імунітет проти керованих вакцинацією захворювань. Проте це можливо лише при рівні охоплення щепленнями не нижче 95%, який є рекомендованим ВООЗ.
фото Сергія Бека
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим