«Разом проти корупції» — це координаційна платформа для взаємодії галузевих експертів та представників органів влади, яка має на меті системне запобігання корупції. Про це розповіла Оксана Величко, координатор урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції».
«Якщо сказати, чим ми відрізняємося від інших ініціатив, які також спрямовані на боротьбу і запобігання корупції, то ми намагаємося працювати разом з органами влади і залучати кращих експертів для того, щоб вони підказували, де є корупція і як краще з нею боротися, які заходи мають бути вжиті», — зазначила вона.
Говорячи про структуру урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції», О. Величко поінформувала про те, що вона безпосередньо є координатором від громадського сектору, міністр Кабінету Міністрів України Олександр Саєнко — від Уряду. «Ми співпрацюємо з представниками секретаріату Кабінету Міністрів України, які допомагають в координації проекту», — зазначила О. Величко.
Наразі до урядово-громадської ініціативи залучено понад 70 організацій, 700 представників громадськості, 400 фахівців органів влади. Проект охоплює 15 міністерств та 4 центральні органи виконавчої влади і передбачає 83 антикорупційні заходи. Серед них 17 — з високим коефіцієнтом важливості, 53 — із середнім, 13 — з низьким.
«Як ми можемо знати про результат? Разом з нашими колегами, донором проекту — Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), ми розробили методику моніторингу, яка дозволяє визначити прогрес у подоланні/запобіганні корупції в міністерствах», — зауважила координатор проекту. Моніторинг здійснювали на основі детальних планів виконання кожного із заходів — за етапами, термінами та обсягом виконання передбачених завдань.
За словами О. Величко, методика допомогла структурувати співпрацю центральних органів виконавчої влади та експертів. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Державне агентство з питань електронного урядування України та Міністерство інфраструктури України — лідери за впровадженням антикорупційних заходів. Саме вони найшвидше реалізують антикорупційні заходи і мають найвищий відсоток їх виконання.
«Ми маємо чіткі, вимірювані у цифрах відсотки, наскільки орган влади виконав той чи інший захід… Один з таких заходів, виконаний на 100%, — це електронний реєстр відшкодування ПДВ, захід Міністерства фінансів України. Також серед цих заходів — конкурс на посади керівників МОЗ, розроблення концепції публічного управління в галузі будівництва, переведення гуманітарної допомоги в електронну форму», — зазначила О. Величко.
Міністерство енергетики та вугільної промисловості України — на 4-му місці у рейтингу. Водночас О. Величко наголосила на тому, що важливо, щоб Міністерство відмовилося від озвученого наміру скоротити сектор із запобігання та виявлення корупції.
МОЗ України посідає 9-те місце серед 17 центральних органів виконавчої влади. На даний час Міністерство реалізує 4 заходи різного ступеня амбітності. Проте всі вони, за словами Світлани Мусіяки, завідувача сектору оцінки та усунення корупційних ризиків МОЗ України, є важливими і, найголовніше, приносять реальні результати.
Серед антикорупційних заходів, які впровадило профільне міністерство, — перехід до конкурсної процедури призначення головних лікарів у заклади державної і комунальної форми власності, яка передбачає участь громадськості в конкурсних комісіях. «Те, що можна було зробити на цьому етапі з боку держави, ми зробили […]. Але для того щоб бачити реальний вплив і досягати результатів, необхідна підтримка громадських організацій і кожного свідомого громадянина», — зазначила С. Мусіяка.
З початку 2018 р. запроваджено відкритий і прозорий конкурс на посади керівників державних і комунальних лікарень. За новими правилами, до складу конкурсної комісії входять представники громадськості. Відбір кандидатів незалежною конкурсною комісією впроваджено постановою КМУ від 27 грудня 2017 р. № 1094 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров’я».
«Те, що можна було зробити на цьому етапі з боку держави, поки що ми зробили. Ми створили нормативну базу, є постанова Кабінету Міністрів України, яка врегульовує порядок. Разом з експертами урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції» розроблено регламент роботи конкурсної комісії», — повідомила фахівець МОЗ.
Конкурсна комісія складається в рівних частинах з представників органу управління, громадськості і колективу. Кожен може подати свою кандидатуру до складу комісії і проконтролювати, щоб керівниками закладів охорони здоров’я ставали лише найдостойніші. Комісія публічно розглядає й оцінює пропозиції кандидатів з розвитку закладу.
Інший амбітний захід профільного міністерства — запровадження електронного реєстру листків непрацездатності. Робота над цим проектом ще триває і полягає у виробленні та узгодженні позиції.
«У нас є дуже багато залучених організацій, органів державної влади і зацікавлених сторін», — поінформувала С. Мусіяка, висловивши сподівання, що найближчим часом ця робота принесе результати, про які МОЗ України зможе прозвітувати публічно.
фото надані Українським
кризовим медіа-центром
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим