Встановити перехідний період для виконання вимог щодо РРО може Уряд — ДФС

Наше видання раніше повідомляло, що Ірина Сисоєнко, народний депутат України, звернулася до Державної фіскальної служби (ДФС) України за роз’ясненнями щодо термінів уведення реєстраторів розрахункових операцій (РРО) (див. «Щотижневик АПТЕКА» № 1 (1172) від 14 січня 2019 р. Нагадаємо, що Законом України від 23.11.2018 р. № 2628-VIII, серед іншого, внесені зміни в пункт 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України, якими платників єдиного податку, що здійснюють реалізацію лікарських засобів та медичних виробів, виключено з переліку суб’єктів господарювання, яким дозволялося не використовувати РРО у свої діяльності. Такі ж вимоги внесені й в Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зауважимо, що у Законі не встановлено перехідний період для фізичних осіб — підприємців для приведення їх діяльності у відповідність з новими вимогами.

У депутатському запиті Ірина Сисоєнко ставить ДФС наступні питання:

1. Законом України № 2628-VIII не встановлено конкретних термінів переведення суб’єктів господарювання (ФОП — власників аптек) на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням РРО. Чи слід вважати в такому разі граничним терміном 1.01.2019 р. (час набрання чинності законом)?

2. Чи слід вважати, що граничний термін переходу ФОП — власників аптек на застосування РРО повинен бути встановлений відповідною постановою Кабінету Міністрів України? Якщо так, чи розпочала ДФС України підготовку відповідного проекту постанови КМУ?

3. Аптечними закладами здійснюється також продаж дієтичних добавок. Фактично дієтичні добавки не віднесені до лікарських засобів та медичних виробів. Чи мають право ФОП — «спрощенці» — власники аптек у такому разі здійснювати реалізацію дієтичних добавок без застосування РРО?

Нижче наведено відповідь ДФС.

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ (ДФС)

від 18.01.2019 р. № 47/9/99-19-14-05-08-10

Верховна Рада України
Заступнику Голови Комітету з питань
охорони здоров’я, народному депутату України
І. Сисоєнко

Шановна Ірино Володимирівно!

Державна фіскальна служба (ДФС) України розглянула Ваше депутатське звернення як заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я від 09.01.2019 р. № 152/5 (вх. ДФС № 19/2 від 10.01.2019 р.) щодо терміну переходу фізичних осіб — підприємців — власників аптек на проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) у зв’язку з набранням чинності Законом України від 23 листопада 2018 р. № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» (далі — Закон № 2628), яким, зокрема, внесено зміни до Закону України від 6 липня 1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон № 265) щодо обов’язкового застосування РРО під час здійснення торгівлі лікарськими засобами та медичними виробами, а також можливості торгівлі фізичним особам — підприємцям біологічно активними добавками без застосування реєстраторів розрахункових операцій і в межах компетенції повідомляє.

Законом України № 2628 внесено, зокрема, зміни до п. 6 ст. 9 Закону № 265, якими з переліку суб’єктів господарювання, що можуть не застосовувати реєстратори розрахункових операцій, виключено фізичних осіб — підприємців — платників єдиного податку, що здійснюють продаж лікарських засобів та медичних виробів.

Разом із цим Законом № 2628 окремо не передбачено термінів переведення суб’єктів із вказаним видом діяльності на проведення розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, тому вимоги щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій вступають у силу з дня набуття чинності цим Законом, тобто з 01.01.2019 р.

Крім того, у ст. 11 Закону № 265 зазначено, що терміни переведення суб’єктів господарювання на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної економічної, формування та реалізацію державної податкової та митної політики, а також Національного банку України.

ДФС не входить до цього переліку, тому питання встановлення термінів ДФС не ініціювалося.

Що стосується питання можливості продажу в аптеках фізичних осіб — підприємців, які є платниками єдиного податку, біологічно активних добавок (БАД) без застосування реєстраторів розрахункових операцій, слід зазначити наступне.

Визначення «біологічно активна добавка» містилося в абзаці третьому ст. 1 Закону України від 23 грудня 1997 р. № 771/97-ВР «Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини» (у редакції, яка діяла до внесення змін Законом України від 24 жовтня 2002 р. № 191-IV «Про внесення змін до Закону України «Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини»).

Чинна редакція Закону України від 23 грудня 1997 р. № 771/97-ВР має назву «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» не містить визначення «біологічно активна добавка», у підпунктах 20 і 95 п. 1 ст. 1 наведено визначення «дієтична добавка» та «харчова добавка» відповідно.

Таким чином, у зв’язку з відсутністю у чинному законодавстві визначення «біологічно активна добавка» неможливо зробити висновок щодо можливості проведення розрахункових операцій без застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами — підприємцями, які є платниками єдиного податку, власниками аптек та здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами.

ДФС вважає, якщо суб’єктом господарювання фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку одночасно реалізуються як товари, продаж яких має здійснюватися з обов’язковим застосуванням реєстратора розрахункових операцій (наприклад лікарські засоби), так і будь-які інші товари, то належним чином зареєстрований та переведений у фіскальний режим реєстратор розрахункових операцій має застосовуватися під час продажу всіх наявних у суб’єкта господарювання товарів.

З повагою
Є. Бамбізов,
в.о. заступника голови

Интересная информация для Вас:

Комментарии

Нет комментариев к этому материалу. Прокомментируйте первым

Добавить свой

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Другие статьи раздела


Последние новости и статьи