«Це дуже оптимістичний показник, який передбачає, що стабільність національної валюти і цін у нас буде достатньо прийнятною і наступного року», — зазначив Глава Уряду.
Дохід державного бюджету в 2018 р. становив 928,1 млрд грн., при цьому його дефіцит зафіксований на рівні 1,7% ВВП, хоча Уряд очікував показник 2,4%. Порівняно з 2017 р. бюджет в 2018 р. збільшився на 17%, порівняно з 2016 р. — в 1,5 раза. Державний гарантований борг відповідно до ВВП також вдалося зменшити до 60,9%. У 2018 р. валютні резерви країни становили 20,8 млрд дол. США, що за останні 5 років є найвищим показником.
З метою залучення міжнародних інвестицій і створення сприятливого бізнес-клімату Урядом було скасовано більше 760 нормативних актів, які заважали розвитку бізнесу. Завдяки цьому Україна посіла 71-ше місце в рейтингу «Doing Buisness», хоча ще в 2013 р. займала 112-те місце. Окрім цього, минулого року завершилися перемовини з відкриття ринку Ізраїлю для експорту українських товарів.
Також поступово продовжується гармонізація законодавства України з нормативною базою Європейського Союзу (ЄС). Наразі змінено вже 2,1 тис. національних стандартів.
Окрім цього, у рамках реформи електронного урядування на сьогодні вже запроваджено 118 електронних послуг, і в 2019 р. їх кількість планується збільшити ще на 50. Наприклад, в електронній системі закупівель ProZorro проведено 1,1 млн процедур державних закупівель. Економічний ефект від цього становить 30 млрд грн.
Стосовно реформи охорони здоров’я В. Гройсман звернув увагу, що в 2018 р. створено Національну службу здоров’я України, і наразі з даним відомством договори про надання медичних послуг населенню на первинні ланці медицини підписали 1165 закладів охорони здоров’я, що покриває 97% мережі комунальних закладів. Уже 25 млн українців підписали декларації з сімейним лікарем.
«Коли держава фінансувала утримання цих закладів, то їм їх не вистачало. Тепер ми будемо змінювати саму систему. Це означатиме, що Національна служба здоров’я буде їх сертифікувати, щоб вони відповідали необхідним стандартам, і платити кошти цьому закладу за наявності якісних умов для пацієнтів. Хороша палата, хороший лікар, хороше лікування і т.д. Для цього слід ремонтувати лікарні, купувати нове обладнання», — зауважив Прем’єр-міністр.
З ІІ півріччя 2019 р. заплановано початок програми безкоштовної діагностики пацієнтів, на це з бюджету виділено 2 млрд грн. В. Гройсман підкреслив, що завдяки проведенню реформи фінансування на первинні ланці медицини в 2018 р. підвищилася заробітна плата сімейних лікарів та медичних сестер. Наприклад, до липня 2018 р. сімейний лікар отримував 5600 грн., а зараз — 11 460 грн. при підписаних 1450 деклараціях.
Стосовно реалізації програми «Доступні ліки», то в 2018 р. у її рамках було виписано 18 млн рецептів. Також в Уряді планують збільшити кількість міжнародних непатентованих назв препаратів (МНН) для цієї програми.
«Сьогодні у програму «Доступні ліки» входить 23 МНН — це діючі речовини. А торгових назв можуть бути сотні. Ми плануємо розширити програму до 404 діючих речовин. Це ще тисячі найменувань. Ми введемо, я думаю, вже в березні, нове референтне ціноутворення, але про це повідомимо пізніше, і це дасть можливість знизити ціни на препарати в Україні», — зауважив Глава Уряду.
Крім того, цього року Уряд продовжуватиме розвивати мережу центрів серцево-судинної хірургії. Планується закупити необхідне обладнання для 39 таких центрів. У рамках реалізації цього проекту минулого року 24 тис. стентів було закуплено за кошти державного бюджету. При цьому Прем’єр-міністр наголосив на економії, якої досягнуто при цих закупівлях, що дало змогу забезпечити 100% потреби для ургентних станів.
Також у 2019 р. планується завершити будівництво другого пускового комплексу НДСЛ «ОХМАТДИТ».
За словами В. Гройсмана, переваги реформи децентралізації відчує все населення України до 2020 р., адже нині це реформування торкнулося лише 68% громадян.
У рамках децентралізації з 2014 до 2018 р. обсяги загального фонду місцевих бюджетів збільшилися більше ніж у 3 рази. Окрім цього, через різноманітні програми в 2018 р. Уряд додатково передав у місцеві бюджети 37 млрд грн., з яких серед іншого 2 млрд грн. було виділено на розвиток охорони здоров’я в регіонах.
Зокрема, кошти використовувалися для будівництва нових закладів охорони здоров’я. За минулий рік у цілому реалізовано 5281 інфраструктурний проект в регіонах, з них 774 — проекти у сфері охорони здоров’я та соціального захисту.
Щодо питання рівня заробітної плати в Україні В. Гройсман звернув увагу, що за останні 3 роки вона збільшилася з 50 до 150 дол. «Якщо Ви в мене запитаєте, це багато? Ні, це не багато. Це втричі більше, ніж було, але як мінімум вдвічі менше, ніж має бути. Тому нам є над чим працювати», — підкреслив він.
При цьому щомісячна заробітна плата у 2018 р. становила 8800 грн. Проте вже за грудень вона становила 10 573 грн. Середній розмір пенсії в Україні за 2018 р. становив 2645 грн. Прем’єр-міністр наголосив, що наразі Уряд найбільше турбують пенсіонери, які живуть на мінімальну пенсію.
«Це мільйони українських громадян. Ми зараз шукаємо варіанти, яким чином це питання вирішити. Хочу нагадати, що 1 березня будемо робити повний перерахунок пенсій для всіх пенсіонерів. Для нас це є величезним викликом, як пришвидшити збалансованість пенсійної системи», — зауважив Глава Уряду.
Стосовно державної підтримки сімей з дітьми, то Урядом з 1 вересня впроваджено програму «Пакунок маляти», який отримали вже більше 100 тис. сімей. Також запроваджено електронний сервіс Е-малятко, завдяки якому спрощено процедуру реєстрації дітей, отримання соціальної допомоги та ін. У 2018 р. створено 24 тис. місць у дитячих садочках, скорочено чергу до дитячих садків на 13,2 тис.
Щодо податкової реформи Прем’єр-міністр зауважив, що минулого року запрацював електронний кабінет, було спрощено порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій. А завдяки боротьбі з різноманітними схемами митних операцій вдалося отримати для бюджету порівняно з 2017 р. додаткові 53 млрд грн. надходжень від Митної служби Державної фіскальної служби.
Після завершення обговорення члени Уряду схвалили розпорядження КМУ «Про затвердження звіту про хід і результати виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України у 2018 році». Тепер даний звіт буде передано на розгляд Парламенту.
Зауважимо, що в засіданні Уряду взяла участь і Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я, хоча 5 лютого Окружний адміністративний суд м. Київ заборонив їй вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію повноважень міністра охорони здоров’я.
Коментарі