Нові правила відвідування аптек
Наприкінці минулого тижня у столиці введено обмеження за кількістю відвідувачів аптек та магазинів — 1 особа на 10 кв. м. Відповідне рішення прийняла Постійна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністрації. Аналогічні рішення почали приймати і в інших містах.
Деякі аптечні мережі, не чекаючи офіційних рішень місцевої влади, також запровадили певні обмеження за кількістю відвідувачів, інформуючи про це на вході в аптечний заклад, а також створивши відповідні розмітки на підлозі у залі аптеки для уникнення скупчення людей.
Крім того, керівники аптечних закладів повинні забезпечити виконання усіх раніше введених протиепідемічних заходів. Детально про це ми писали у попередній статті «Працюємо за розкладом: робота аптек в умовах карантину».
Дистанційна торгівля та доставка лікарських засобів
23 березня під час позачергового засідання Уряду прийнято рішення тимчасово дозволити ліцензіатам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, здійснювати дистанційну реалізацію лікарських засобів та супутніх товарів на період карантину. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у своєму Тelegram-каналі.
Також ліцензіатам буде дозволено організовувати та здійснювати доставку лікарських засобів та супутніх товарів безпосередньо споживачам з дотриманням умов зберігання препаратів, визначених виробником, під час їх транспортування.
Звертаємо увагу, що станом на 18:00 27 березня відсутній текст відповідної постанови Кабінету Міністрів України, яка б вносила зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) (далі — Ліцензійні умови).
Натомість 24 березня МОЗ України винесло на громадське обговорення проєкт змін до Ліцензійних умов, яким на період карантину передбачено надання можливості ліцензіатам здійснювати дистанційну торгівлю лікарськими засобами та їх доставку, в тому числі із залученням операторів поштового зв’язку. Виняток становитимуть наркотичні засоби, психотропні речовини, сильнодіючі та отруйні лікарські засоби, а також ліки, які потребують особливих умов зберігання.
Наразі оператори аптечного ритейлу чекають на внесення відповідних змін до Ліцензійних умов та готуються до надання послуг з дистанційної торгівлі та доставки лікарських засобів споживачам.
«Ми вітаємо таке рішення Уряду. Проблема доступності лікарських засобів, особливо у найвіддаленіших куточках країни, де мешкають більше ніж 10 млн українців, хвилює нас давно. Добре, що в період карантинних заходів ця послуга стане можливою. Ми вже ведемо переговори з виробниками та постачальниками лікарських засобів, щоб якнайшвидше узгодити механізм доставки доступних та вкрай необхідних ліків. Сподіваюся, клієнти дуже швидко оцінять зручність цього рішення і підстав виходити з дому в цей період буде менше. Тим паче, що Укрпошта може забезпечити надання усіх важливих послуг для осіб із групи ризику, забезпечивши їм умови, щоб не виходити з дому: доставка соціальних виплат та пенсій, оплата комунальних послуг, продаж базових продуктів харчування, доставка посилок та преси, щоб було чим зайнятися під час карантину.
Хочу вкотре подякувати колегам на логістичній передовій нашої компанії — операторам, листоношам, водіям, сортувальникам, — які в цей критичний для країни час роблять усе, щоб підтримувати в ній рух і життя», — зазначив генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський.
Незважаючи на те що відповідні зміни поки що не внесені до Ліцензійних умов та не набули чинності, Укрпошта спільно з одним із сервісів пошуку лікарських засобів вже оголосили про можливість онлайн-замовлення та оформлення доставки ліків. Відповідні повідомлення розміщено на сайтах сервісів.
У зв’язку з цим громадська спілка «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)» звернулася до міністра охорони здоров’я з проханням вжити заходів щодо сервісу пошуку ліків, який, на думку АПАУ, здійснює незаконну торгівлю лікарськими засобами; запобігти поширенню інформації у ЗМІ, яка дезінформує населення, та посприяти якнайшвидшому вирішенню даного питання на законодавчому рівні.
24 березня ще один приватний оператор поштового зв’язку також оголосив про запуск послуги з доставки ліків спільно з онлайн-сервісом пошуку лікарських засобів, про який іде мова в листі АПАУ.
А ми, у свою чергу, нагадуємо, що згідно з чинним положенням Ліцензійних умов торгівля лікарськими засобами здійснюється виключно через аптечні заклади і не може здійснюватися дистанційно та шляхом електронної торгівлі, а також поштою і через будь-які заклади, крім аптечних, та поза ними.
Пропозиції професійних організацій
Урядова ініціатива щодо дозволу дистанційної реалізації лікарських засобів отримала відгук від професійних асоціацій, які свого часу вже піднімали це питання за попередньої влади, неодноразово направляючи відповідні пропозиції на адресу Кабінету Міністрів, МОЗ України, Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками тощо.
Зокрема, у вищезгаданому листі АПАУ також звернулася до МОЗ України із пропозицією, щоб дистанційна торгівля на період карантину також не поширювалася на лікарські засоби, які відпускаються виключно за рецептами, згідно із правилами, затвердженими наказом МОЗ від 19.07.2005 р. № 360.
У свою чергу, Асоціація представників міжнародних фармацевтичних виробників AIPM Ukraine 26 березня звернулася до Прем’єр-міністра, віцепрем’єр-міністра — міністра цифрової трансформації та міністра охорони здоров’я щодо необхідності легалізації дистанційної торгівлі лікарськими засобами в Україні на постійній, а не тимчасовій основі у повній відповідності з таким регулюванням у Європейському Союзі.
Також, враховуючи практику ЄС, AIPM пропонує дозволити реалізацію безрецептурних лікарських засобів в інших роздрібних точках, окрім аптек (супермаркетах, магазинах, автозаправних станціях). З аналогічною ініціативою свого часу виступало й Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України.
Онлайн-замовлення ліків
Якщо онлайн-придбання лікарських засобів поки що заборонено, то онлайн-замовлення/резервування з подальшим придбанням препарату безпосередньо в аптеці — ні. Враховуючи карантин, така послуга наразі набуває популярності серед українців через зручність пошуку наявності в аптеках лікарських засобів і медичних виробів та для мінімізації пересування між аптеками.
У такому випадку найзручніше користуватися спеціальним онлайн-сервісом пошуку ліків в аптеках та цін на них. Одним з таких є сервіс GeoApteka —
Щоб GeoApteka завжди була поруч, варто лише завантажити на мобільний додаток для
Команда GeoApteka завжди рада новому співробітництву. Онлайн-сервіс допоможе:
- залучити нових покупців;
- збільшити середній чек покупця;
- надати додаткову інформацію покупцеві.
Тож якщо ви виявили бажання взяти участь у проєкті, звертайтеся за тел.: +38 (044) 585-97-10.
Моніторинг реклами ліків
Антимонопольний комітет України (АМКУ) повідомив про здійснення моніторингу реклами лікарських засобів та методів профілактики, пов’язаних з пандемією COVID-19, у ЗМІ.
Посилаючись на інформацію Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щодо відсутності підтверджених та ефективних ліків від нового коронавірусу, АМКУ зазначає: «Поширення фармацевтичними компаніями та іншими учасниками ринку реалізації лікарських засобів інформації про те, що препарат їх виробництва має профілактичну або лікувальну дію щодо коронавірусів за відсутності лабораторних, вірусологічних та наукових досліджень, є неправдивою інформацією, отже, міститиме ознаки порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції».
У разі виявлення вищезазначених фактів органи АМКУ будуть приймати рішення про накладання на таких суб’єктів господарювання штрафів у розмірі до 5% доходу від реалізації продукції за 2019 р.
У свою чергу, в Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі — Держпродспоживслужба) наголошують, що наразі в Україні не зареєстровано жодного лікарського засобу, який має відповідні показання до застосування в якості лікування/профілактики інфікування коронавірусом COVID-19.
«Тому інформація для споживачів реклами про можливість придбання лікарських засобів, що мають лікувальну/профілактичну дію на коронавірус, — наразі є незаконною, недобросовісною рекламою, вводить/може ввести в оману споживачів реклами, завдати шкоди особам, державі та суспільству внаслідок неточності, недостовірності, перебільшення.
Ця реклама є спекуляцією на суспільних настроях населення заради прибутку», — інформують у Держпродспоживслужбі.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим